KORONAVIRUS U HRVATSKOJ

Plenković na HTV-u: Sa dosta naučenih lekcija pristupam ovoj situaciji oko korone

Foto: Facebook

PREDSJEDNIK vlade Andrej Plenković gostovao je u emisiji 1 na 1 na Prvom programu HTV-a, a s njim je razgovarao Romano Bolković.

TEKSTUALNI PRIJENOS

Bolković pita Plenkovića kako je intimno proživljavao prve informacije o koronavirusu. Plenković kaže da je informacije o koronavirusu ozbiljnije počeo pratiti krajem siječnja i da su prve aktivnosti pokrenute još za vrijeme bivšeg ministra zdravstva Kujundžića. Kaže da je o tome više saznao na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu. "Ovo je problem i kriza koju možemo riješiti samo zajedno. Sa dosta naučenih lekcija pristupam ovoj situaciji", rekao je Plenković.

Jesu li ugroženi demokratski standardi

Plenković je na pitanje o tome jesu li u posljednje vrijeme ugroženi demokratski standardi rekao kako ne smatra da je to slučaj.

Rekao je i da nema dojma da policija upravlja državom te da nema nikakve policijske države. 

O restrikcijama zbog koronavirusa

"Nismo u potpunom lockdownu. Da jesmo, to bi bilo puno više i jače nego sada. Mjere u Kini su bile puno snažnije nego igdje u Europi", rekao je Plenković na pitanje koliko još dugo vlada može braniti koncept postupnog lockdowna. 

"Pogledajte, samo je dvoznamenkasti broj novozaraženih u Hrvatskoj", rekao je Plenković dodajući da je u drugim zemljama broj novozaraženih vrlo brzo prešao iz dvoznamenkastog u troznamenkasti.

Pritisak na gospodarstvo

Na pitanje koliko se dugo može izdržati ovaj pritisak na gospodarstvo Plenković govori o vladinim gospodarskim mjerama: "Što je bila naša poruka s prva dva paketa mjera? Stati iza radnika i iza gospodarstva. Vlada je osigurala novac za plaće i oslobodila poduzetnike poreza i doprinosa. Još i omogućavamo kredite za poslovanje. Država je napravila ono što se očekuje u situaciji bez presedana. Koliko ćemo novaca imati, to samo ovisi o vladi u suradnji s HNB-om i EU. Mislim da ćemo s ovim mjerama imati zaokružene i rashodovne i prihodovne aspekte."

O kreditnom rejtingu, kuni i euru

Kazao je kako je spuštanje kreditnog rejtinga očekivano u situaciji pandemije. Kaže da je vlada uredno vodila financije i da se to vidjelo na padu kamatnih stopa.

Plenković kaže da je koncept racionalizacije ono što njegova vlada najviše radi tijekom ove krize s koronavirusom.

Rekao je i da je Hrvatska već usvojila euro, sada naša valuta ne bi bila pod pritiskom. 

"Teret ove krize moramo podnijeti svi solidarno"

"Teret ove krize moramo podnijeti solidarno i svi će u tome sudjelovati. Mi ćemo kroz razgovore nastojati senzibilizirati sve aktere da shvate o čemu se ovdje točno radi. U ovoj krizi je najvažnija neizvjesnost vremenskog faktora. Nitko u svijetu ne zna kada ćemo dobiti lijek, kada ćemo dobiti cjepivo, kada ćemo steći imunitet, to su temeljna tri pitanja", rekao je Plenković.

Kaže da je najveća zadaća vlade savladavanje gospodarskih posljedica krize. No odmah dodaje: "Mi ne želimo upasti u zamku da se nešto naglo olabavi pa da imamo nova žarišta zaraze. Identificirali smo dva žarišta - jedno su zdravstvene ustanove, a drugo domovi za starije, tamo je populacija najosjetljivija i podložna smrtnim posljedicama."

Na primjedbu da će građani morati i jesti, rekao je da će se voditi računa o oba aspekta - i o borbi za zdravlje građana i za gospodarstvo. 

"Efekt drugog paketa mjera je sjajan"

"Vidite da je efekt drugog paketa mjera sjajan", rekao je Plenković.

Na pitanje što donosi treći paket gospodarskih mjera rekao je da je vlada već danas poslala u sabor izmjenu zakona o ovrhama kako bi se obustavile ovrhe na novčana sredstva fizičkih osoba u trajanju tri mjeseca plus još tri mjeseca ako se kriza nastavi. No kazao je da za treći paket mjera zasad nema potrebe. 

Rekao je kako će se uz izlazak iz krize raditi na mjerama da se država učini još korisnijom i lakšom za hrvatske građane nego što je to sada.

"Uhljebi? To su etikete"

"Mrska mi je ta riječ, ali se udomaćila. Što će s ljudima koje mnogi zovu uhljebi?" pita Bolković.

"Gledajte, to su etikete. Ajmo otvoriti malo tu raspravu koja postoji. Sada imate tu debatu, državni sektor ili privatni sektor. Ja mislim da to ne možemo gledati pojednostavljeno. Mi smo danas puno otporniji na krizu nego proteklih godina i to upravo zbog naših politika. Uvijek može biti racionalnije, ali ja ne volim ta etiketiranja o tim nekim uhljebima, to se malo uvriježilo kao svojevrsni sleng u raspravi, da je to samo po sebi datost. Ja sam siguran da ima situacija koje nisu dobre, koje treba sankcionirati, ali baš svima lijepiti jednu vrstu etikete i dati prednost onima koji bi gotovo da država i institucije ne postoje... Što bismo mi sada da nemamo sustav zdravstva, tko bi odgovorio na ovo da nemamo policiju, civilnu zaštitu, vojsku, vatrogasce? Sve su to službe koje moraju postojati, moramo naći balans između razumijevanja za ulogu države i bucmaste države koja je možda uzela previše", rekao je Plenković.

Bolković Plenkoviću: "Svakog tjedna su vas rušili, pokazali ste se nevjerojatno snalažljivi i otporni"

"Bio sam revoltiran načinom na koji su vas dočekali na početku mandata, počeli su vas rušiti odmah nakon Ukrajine", govori Bolković Plenkoviću dok mu ovaj klima glavom. 

"Nije bilo tjedna da se nisu otvarali slučajevi, da vas se nije rušilo. Unatoč tome, taj neki Plenković iz Bruxellesa, za kojeg su mislili da je dečko koji se snalazi samo po briselskim hodnicima, je nevjerojatno otporan, snalažljiv", nastavlja Bolković.

Plenkoviću se naočigled jako sviđa ono što čuje pa kaže: "I ova kriza je dosta zgodna prigoda, imate ljude koji samo čekaju da zalijepe etiketu svakome od nas, da u meni čuči neki pritajeni diktator, da uzmemo saboru ovlasti, da pratimo telefone ili da imamo neku vrstu represije. To je apsolutno nepoznavanje karaktera i uloge vlade. (...) Napadaju me da sam čovjek iz Bruxellesa, a ne tu iz Zagreba... Cijeli taj narativ je bio složen ne bi li se stavljali klipovi pod noge."

"Vi ste sve ovo dobro izveli", rekao je Bolković.

Pita Plenkovića kako broj zaraženih tako sporo raste, a Plenković odgovara da je Hrvatska bila brža od drugih, da se sve na vrijeme napravilo i da se na sve pazilo.

Onda je Plenkovića pitao je li kriza omela predsjedanje Hrvatske EU-om.

"Mi smo rekli, želimo snažnu Europu u svijetu punom izazova. Tu smo napravili iskorake, u siječnju smo imali uređeni Brexit. Odmah nakon toga, zahvaljujući našem angažmanu i suradnji s Michelom Barnierom koji je glavni pregovarač, osvojili smo mandat za pregovore o budućim odnosima. Te dvije stvari smo odmah realizirali. Nametnuli smo i temu proširenja. Na videokonferenciji Europskog vijeća u ožujku mi smo donijeli odluku o otvaranju pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom. Dogovorili smo pokretanje konferencije o budućnosti Europe. Dogovor o proračunu se nije dogodio, ali možda i bolje, jer ćemo morati to potpuno drugačije promišljati", rekao je Plenković.

Kazao je kako se ne može procijeniti kad će pandemija opustiti i da mu nitko od stručnjaka nije decidirano rekao da će toplo vrijeme i vlaga utjecati na smanjenje širenja koronavirusa. Kazao je još da će se Europska unija održati unatoč pandemiji.

Plenkoviću se čini da su izbori u HDZ-u "bili prije 100 godina" i smatra da ovakav HDZ može dobiti još jedan mandat

Za unutarstranačke izbore kaže da ima dojam kao da su bili prije sto godina, a demokratski iskorak bez presedana je, tvrdi, birati šest ljudi izravno među više kandidata.

"Mislim da smo svi šestero dobili povjerenje koje nosi ogromnu odgovornost, a stranka je pokazala koji to smjer HDZ-a treba biti", rekao je. 

Kazao je da smatra da ovakav HDZ može dobiti još jedan mandat. Izbori u ovom trenutku nisu prioritet, ali će voditi računa o ustavnim rokovima, zaključuje.

Pročitajte više