Plenković predsjedao sastankom o Ukrajini, pozdravio uspjehe u decentralizaciji na putu u EU

Foto: Hina

PREDSJEDNIK Parlamentarnog odbora za pridruživanja EU i Ukrajine Andrej Plenković u srijedu je predsjedao sastankom Izaslanstva EP za odnose s Ukrajinom na kojem je glavni gost bio predsjednik Venecijanske komisije Gianni Buquicchio.

Plenković je kazao kako je održana vrlo kvalitetna razmjena mišljenja europskih zastupnika s predsjednikom Venecijanske komisije na temu reformskog procesa u Ukrajini. Sastanku je prethodila rasprava tijekom jutra s veleposlanicima članica EU pri Vijeću Europe, a na poziv šefa delegacije EU pri Vijeću Europe Jarija Vilena, na kojem je bio i hrvatski stalni predstavnik Miroslav Papa, izvijestio je klub zastupnika Europske pučke stranke na svojim internetskim stranicama.

Pozdravio je odličan rad i pozitivno mišljenje Venecijanske komisije o ustavnim amandmanima u vezi s decentralizacijom i pravosuđem u Ukrajini. Decentralizacija je ključni korak na putu prema modernizaciji zemlje, kao i u kontekstu provedbe Sporazuma iz Minska. Stoga će biti važno da se što prije u Vrhovnoj Radi postigne potrebna većina koja će usvojiti amandmane u  drugom čitanju. Zastupnici su pozdravili prijedlog predsjednika Porošenka koji je podnio nacrt ustavnih amandmana Vrhovnoj Radi, te su izrazili nadu da će se prvo čitanje održati do kraja godine, čim ustavni sud predstavi svoje mišljenje.

Plenković je ponovno istaknuo snažnu potporu konsolidaciji vladavine prava u Ukrajini i spremnost za pomoć Ukrajini u okviru provedbe Sporazuma o pridruživanju. U tom smislu, izrazio je zadovoljstvo činjenicom da su svi parlamenti zemalja članica EU ratificirali Sporazum o pridruživanju te da očekuje kako će preostale države predati isprave o ratifikaciji u najkraćem mogućem roku.

Ujedno, Plenković je rekao kako izražava žaljenje zbog jučer donesene odluke ruskog Vrhovnog suda kojom se potvrđuju osuđujuće presude ukrajinskog filmskog redatelja Olega Sentsova i Oleksandra Kolchenka, koji su osuđeni na kaznu zatvora od 20 i 10 godina, te je apelirao na njihovo puštanje na slobodu.

Pročitajte više