Preko 100.000 Izraelaca prosvjedovalo protiv vlade: "Netanyahu je kriminalac"

Foto: EPA

VIŠE od 100.000 ljudi prosvjedovalo je jučer u Tel Avivu protiv nove vlade premijera Benjamina Netanyahua, po policijskim procjenama. 

Prosvjednici, koji aktualnu Netanyahuovu koaliciju smatraju najdesnijom vladom u povijesti države, okupili su se treću subotu zaredom na nekoliko lokacija u gradu. 

Okupljeni su nosili transparente s natpisima poput "Zaustavite smaknuće demokracije", a na nekima je uz Netanyahuovu fotografiju bilo napisano - "kriminalac". Na prosvjedu je bio i bivši premijer Yair Lapid. 

"Žele nas pretvoriti u diktaturu i uništiti demokraciju"

Manjih prosvjeda bilo je i u Jeruzalemu, Haifi i Beershebi. Demonstrira se uglavnom protiv vladinih namjera da reformira pravosudni sustav. 

Plan, za koji vlada tvrdi da je nužan kako bi se smanjile ovlasti aktivističkih sudaca, izazvao je žestoko protivljenje oporbenih skupina, odvjetničke komore i poslovne zajednice te produbio podjele u zemlji. 

"Žele nas pretvoriti u diktatoru, uništiti demokraciju", rekao je čelnik izraelske odvjetničke komore Avi Chimi. "Nema demokratske zemlje bez pravosudne kontrole."

Protivnici reforme kažu da bi se njome potkopala prava manjina i otvorila vrata korupciji

Netanyahu odbacuje optužbe i tvrdi da prosvjede potiče oporba koja ne može prihvatiti rezultate izbora u studenome. 

Prosvjednici kažu da vlada želi ojačati političku kontrolu nad imenovanjima sudaca i ograničiti moć Vrhovnog suda da poništi vladine odredbe ili zakone usvojene u parlamentu. 

Uz to što bi to zaprijetilo neovisnosti sudaca i oslabilo kontrolu nad vladom i parlamentom, protivnici reforme kažu da bi se njome potkopala prava manjina i otvorila vrata korupciji. 

"Borimo se za demokraciju", rekao je 64-godišnji prosvjednik Amnon Miller. "Borili smo se oružjem za slobodu svoje zemlje i nećemo dopustiti ovoj vladi da nam tu slobodu oduzme."

Netanyahu stao iza reforme

Netanyahu, kojem se i samom sudi za korupciju, stao je iza reforme ustvrdivši da će obnoviti pravilnu ravnotežu između triju grana vlasti. 

Političari Likuda dugo tvrde da Vrhovnim sudom dominiraju ljevičarski suci koji iz političkih razloga često zadiru u područja za koja nemaju ovlasti. 

Branitelji suda tvrde da ima vitalnu ulogu u nadziranju vlade u zemlji koja nema formalan ustav. 

Pročitajte više