Tehnički dijalog Srbije i Kosova nastavljen je u Bruxellesu na razini glavnih pregovarača sa specijalnim izaslanikom EU Miroslavom Lajčakom, ali je poslije odvojenih razgovora izostao trilateralni sastanak.
Lajčak je prethodno posjetima Prištini i potom Beogradu nastojao pripremiti obje strane za današnji sastanak kako bi se prevladao zastoj u dijalogu, posebno ugrožen nedavnim sukobom paravojne skupine Srba na sjeveru Kosova, u kojem je ubijen jedan kosovski policajac i trojica srpskih napadača.
Što su točke oko kojih se dvije strane spore
Točka sporenja za Beograd je odbijanje Prištine da formira Zajednicu srpskih općina (ZSO), što je kao obavezu prihvatila sporazumom pod pokroviteljstvom EU u travnju 2013.
Priština, pak, inzistira da Srbija potpiše europski plan za Kosovo iz veljače i aneks usuglašen u ožujku u Ohridu, te da Kosovo prizna i de facto i de iure. Službeni Beograd kategorički odbija priznanje, uz argument da je "samoproglašena neovisnost" Kosova suprotna načelima međunarodnog prava.
Kosovo priznaje stotinjak članica UN-a te 22 od 27 članica EU.
Ključna tema danas je u Bruxellesu bila izrada statuta Zajednice srpskih općina, a pregovarač Beograda, direktor vladina Ureda za Kosovo i Metohiju Petar Petković je, prema izvješćima beogradskih medija, u Bruxellesu inzistirao na obavezama koje je Priština prihvatila potpisanim sporazumima iz 2013. i 2015.
Petković je izjavio da se danas razgovaralo o izradi statuta ZSO, kao prvog konkretnog koraka u pravcu formiranja te asocijacije, navodeći da će se ti razgovori nastaviti.
"Statut je veoma važan jer on predstavlja kralježnicu ZSO i sve mora biti sukladno sporazumima iz 2013. i 2015. godine", rekao je Petković novinarima.
Predstavnik Prištine Besnik Bislimi izjavio je pak da s Lajčakom nije razgovarao o nacrtu statuta ZSO, premda je potvrdio da je to bilo na dnevnom redu, javila je agencija Tanjug.
Bislimi je novinarima nakon razgovora s Lajčakom istaknuo da Priština neće započeti rad na formiranju ZSO bez potpisivanja tri sporazuma - prijedloga EU iz veljače i aneksa iz Ohrida dogovorenog u ožujku.
"Provođenje ne može početi bez potpisa, jer nam je potrebno jamstvo da imamo važeći sporazum, koji nosi obveze i za drugu stranu", rekao je Bislimi.
Lajčak se do četvrtka kasno popodne nije očitovao o razgovorima s Petkovićem i Beslimijem.