Mjesec je dana od smrti Matijanića. Zašto još uvijek nema nijednog ključnog odgovora?

Foto: Milan Šabić/Pixsell

TOČNO je mjesec dana od smrti kolege novinara Vladimira Matijanića, koji je preminuo 5. kolovoza. Općinsko državno odvjetništvo u Splitu otvorilo je slučaj odmah nakon Matijanićeve smrti, no danas se nisu stigli očitovati na upit Indexa o eventualnim rezultatima izvida. 

>> Zdravstveni sustav nam je savršen, a pacijenti su krivi jer ne prežive

>> Pacijenti s Matijanićevim miokarditisom imaju velike šanse za preživljenje u bolnici

Posljednje očitovanje Općinskog državnog odvjetništva u Splitu bilo je 24. kolovoza, u kojem je stajalo da još uvijek nisu zaprimili rezultate nadzora Ministarstva zdravstva. Kad ih prime, trebali bi ih predati sudskim vještacima na daljnju analizu, najavili su iz ODO-a Split. 

Beroševo povjerenstvo, odnosno Povjerenstvo Ministarstva zdravstva, temeljem nalaza zdravstvene inspekcije utvrdilo je da nije bilo značajnih propusta u liječenju pokojnog kolege iako je inspekcija utvrdila niz nepravilnosti.  

Sve manje izgledno da je itko od odgovornih spreman priznati da zdravstveni sustav ne funkcionira

Najavljeno očitovanje Hrvatske liječničke komore vezano za okolnosti Matijanićeve smrti još uvijek nije gotovo jer se čeka očitovanje specijalistice imunologije koja je sudjelovala u liječenju. S obzirom na to da je ključna činjenica da Matijaniću u četiri dana nije pružena adekvatna medicinska pomoć, kao i da u ta četiri dana nije sudjelovala imunologinja, već se nazire u kojem bi smjeru moglo ići i mišljenje ove cehovske Komore. 

Samostalni sektor za inspekcije u zdravstvu predmetnu dokumentaciju o okolnostima Matijanićeve smrti uputio je i Hrvatskoj komori medicinskih sestara radi donošenja mišljenja oko odstupanja medicinskih sestara i tehničara u samom slučaju, no oni su, kako su nam rekli iz te Komore, spremni raspravljati o postupanju medicinskih radnika samo na razini etičkog postupanja!?  

Kako vrijeme odmiče, čini se da je sve manje izgledno da je hrvatski zdravstveni sustav spreman prihvatiti odgovornost za smrt Matijanića, koji u četiri dana ne da nije imao adekvatnu medicinsku skrb nego nije bio ni pregledan. No, krenimo redom. 

"Pišajte u lonac pored kreveta"

Vladimir Matijanić umro je u petak, 5. kolovoza, u popodnevnim satima nakon što je danima tražio pomoć splitskih liječnika, a Hitna ga je odbila odvesti u bolnicu. Matijanić je imao Sjogrenov sindrom (autoimunu bolest veziva) i intersticijsku bolest pluća te sumnju na još dvije autoimune bolesti. Obolio je i od covida.

Činjenica je da je Matijanić od utorka do petka tog kobnog tjedna tražio pomoć splitskih liječnika. U ta četiri dana ne samo da nije hospitaliziran nego nije dobio ni adekvatan zdravstveni pregled. Primljen je na Hitnom prijemu splitske infektologije 2. kolovoza, gdje je došao sa simptomima covida, no otpušten je kući. Dva dana kasnije, 4. kolovoza, te 5. kolovoza, na dan smrti, više je puta zvao splitsku infektologiju i medicinskim djelatnicima izgovorio sve dijagnoze koje ima te im rekao da nema snage napraviti ni par koraka.

"Javite se za pet dana ako ne bude bolje" i "pišajte u lonac pored kreveta" su, između ostalih, savjeti koje je dobio od splitskih medicinskih djelatnika.

Bez odgovora zašto Matijanić nije adekvatno pregledan i hospitaliziran

Matijanić je 5. kolovoza od ekipe Hitne pomoći, koja je došla u njegov dom na intervenciju, tražio da ga hospitalizira, no ostavili su ga kod kuće. Objasnili su mu da ima "normalne simptome covida". Isti tim Hitne pomoći došao je sat i pol kasnije da bi ga neuspješno reanimirao i na kraju proglasio smrt.

Mjesec dana nakon tragičnog događaja i dalje nemamo odgovor na pitanje: Kako Matijaniću, čovjeku s toliko ozbiljnih podliježućih bolesti, koje su ga činile posebno rizičnim za težak oblik covida, nije pošlo za rukom da u četiri dana bude temeljito i adekvatno pregledan? 

O tome je diskutiralo, a na posebnoj konferenciji za novinare Ministarstva zdravstva se i očitovalo Povjerenstvo tog ministarstva, koje je istraživalo okolnosti Matijanićeve smrti. Gotovo svi članovi slijegali su ramenima na upit kako je moguće da Matijanić nije hospitaliziran i adekvatno pregledan. Iako nisu dali uvjerljiv odgovor, složili su se da je u slučaju smrti novinara Matijanića zdravstveni sustav funkcionirao bez greške.

"Nema značajnih propusta"

"Nismo uočili značajnih propusta", stoji u zaključcima Povjerenstva Ministarstva zdravstva.

Na pitanje u čemu se očituje ta visoka razina zdravstvene zaštite ako je pacijent umro a da nije pregledan u četiri dana, odgovora nema. Nema odgovora ni na pitanje je li ta visoka razina vidljiva i u telefonskim razgovorima koje je Vladimir Matijanić vodio s medicinskom sestrom, koja mu je rekla da piša pored kreveta ako ne može do WC-a, i s dežurnim liječnikom, koji mu je bahato poručio da se javi za pet dana, jedva mu dajući da dođe do riječi. 

"U tim razgovorima nije bilo stručne greške", rekao je hrvatskoj javnosti šef KBC-a Split Julije Meštrović.

Zdravstveni sustav bez greške  

Članovi Stručnog povjerenstva koji su donijeli ovaj zaključak su izvanredni profesor, specijalist infektologije Ivan Puljiz, specijalistica hitne medicine Senka Kajčić, izvanredni profesor Edvard Galić, specijalist interne medicine i uže specijalnosti kardiologije, izvanredni profesor Venija Cerovečki Nekić, specijalist obiteljske medicine, docent doktor Miroslav Mayer, specijalist interne medicine i uže specijalnosti reumatologije te Davor Mayer, specijalist sudske medicine.  

Dvosatna konferencija za novinare imala je za cilj uvjeriti javnost da nam je zdravstvo sasvim u redu, a pacijent je sam kriv jer je umro.

Na toj konferenciji za novinare ministar Beroš rekao je kako to nije kraj priče o okolnostima Matijanićeve smrti te da treba još pričekati očitovanje Liječničke komore i Komore medicinskih sestara. No njihovih očitovanja ili nema ili ih neće ni biti. 

Naime, kako su nas danas obavijestili iz Hrvatske liječnike komore, mjesec dana nakon smrti još uvijek nisu zaprimili cjelokupnu zatraženu medicinsku dokumentaciju za Vladimira Matijanića. 

Liječnička komora čeka imunologinju 

"Povjerenstvo još čeka dokumentaciju od specijalistice imunologije, koja je također sudjelovala u liječenju", rekli sam nam danas u Liječničkoj komori. 

Sama činjenica da se čeka očitovanje imunologinje koja nije izravno sudjelovala u Matijanićevom liječenju u ta četiri ključna dana, daje naznake kakvo se očitovanje može očekivati od ove cehovske komore. 

Samostalni sektor za inspekcije u zdravstvu predmetnu dokumentaciju uputio je i Hrvatskoj komori medicinskih sestara radi donošenja mišljenja o odstupanju medicinskih sestara i tehničara u samom slučaju. No kako su nam rekli iz ove komore, oni su spremni o okolnostima smrti razgovarati isključivo i samo na etičkim principima. 

Komora medicinskih sestara daje mišljenje o smrti Vladimira Matijanića samo na etičkoj razini

"Hrvatska komora medicinskih sestara je odmah po smrti Vladimira Matijanića zatražila 8. kolovoza od Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije i Kliničkog bolničkog centra Split sestrinsku dokumentaciju. HKMS je od obje institucije dobila odgovore. Odgovor od Zavoda za hitnu medicinu navodi kako je u obje medicinske intervencije sudjelovao TIM 1 (doktor medicine/specijalist hitne medicine, medicinska sestra/tehničar i vozač).

U tom slučaju ne postoji sestrinska dokumentacija nego samo liječnička medicinska dokumentacija o pacijentu - List  A - za doktore medicine. Nadalje sestrinska dokumentacija u ovom slučaju ne postoji niti u Kliničkom bolničkom centru Split, jer gospodin Matijanić nije hospitaliziran, a sestrinska dokumentacija postoji samo za hospitalizirane pacijente", stoji u odgovoru Hrvatske komore medicinskih sestara. 

Time bi se, kako su nam rekli, trebalo baviti Povjerenstvo za etička pitanja HKMS-a, i to na sjedećoj sjednici. 

Sve je to politikantstvo, tvrde u HDZ-u

Naglasimo na kraju da je Hrvatsko novinarsko društvo, zgroženo istupima ministra zdravstva Vilija Beroša na presici o Matijanićevoj smrti, zatražilo njegovu smjenu. Ocijenili su da je ponašanje ministra skandalozno, sramotno i nedopustivo. Beroš, kao i šef HDZ-a Andrej Plenković, sve su to nazvali - politikantstvom. 

Zdravstveni sustav funkcionira. 

Pročitajte više