Američki predsjednik Donald Trump nedavno je iznio tvrdnju da zna zašto snage nisu uspjele ući u Kijev u nekoliko dana na početku invazije 2022. godine. Prema njegovim riječima, ruski tenkovi uništeni su "jer su zapeli u blatu".
Sarkastično kritizirajući navodnog ruskog generala, Trump je dodao: "Znate, bili bi u Kijevu za četiri sata da su išli autocestom. Ali ruski general donio je briljantnu odluku da umjesto toga ide kroz poljoprivredno zemljište".
Vojni analitičari i brojni Ukrajinci ističu kako je riječ o lažnoj verziji povijesti, koju Trump ponavlja već mjesecima. U stvarnosti, Rusija je pokušala doći do Kijeva koristeći ceste i autoceste, ali u tome nije uspjela zbog žestokog ukrajinskog otpora i vlastitih logističkih problema, a ne samo zbog blatnih uvjeta.
"Ruske snage koristile su ceste i autoceste što je više moguće tijekom početne invazije i pretrpjele su teške gubitke na mnogima od njih. Ruski tenkovi su se zaglavili u blatu tijekom početne invazije, ali to je često bilo nakon što su se borili da napreduju cestama", pojasnio je Rob Lee, viši suradnik s Instituta za istraživanje vanjske politike.
"Jedan od faktora koji je ometao rusku invaziju je to što nije bilo mnogo dobrih autocesta i cesta koje vode iz Bjelorusije do Kijeva, što je natjeralo snage da manevriraju u dugim kolonama", pojasnio je Lee.
Kolona ruskih vojnih vozila u Kijevskoj oblasti na početku rata protezala se oko 55 kilometara. Kolona je u početku percipirana kao ozbiljna prijetnja Kijevu, ali se zaustavila. Vojni analitičari smatraju da je uzrok zaustavljanja bio nedostatak goriva i hrane, a problem su predstavljali i ukrajinski udari na kolonu.
Ukrajinske oružane snage kasnije su objavile da se kolona zapravo sastojala od 10 zasebnih ruskih taktičkih bojnih jedinica. Ruska vojska je napala Ukrajinu i na istoku i na jugu, ali misija ovih 10 jedinica navodno je bila specifična - ući u Ukrajinu iz Bjelorusije, zauzeti glavni grad Ukrajine i ukloniti vladu.
Jedan ruski dokument, u koji je BBC imao uvid, prikazuje vremenski plan napada. Nakon što je prva bojna ušla u Ukrajinu u 4:00 sata 24. veljače, naredba je bila da napreduje ravno prema Kijevu i stigne tamo do 14:55.
Nekoliko bojni trebalo je napredovati prema Hostomelu, sjeverno od Kijeva, kako bi podržali padobrance koji su tamo trebali zauzeti zračnu luku. Ostale bojne su trebale stići ravno u središte Kijeva. Ruski plan nije uspio.