U saveznoj američkoj državi Indiani danas je pogubljen Benjamin Ritchie (45), osuđen zbog smrtonosnog pucanja na policajca 2000. godine. Bio je to drugo pogubljenje u toj saveznoj državi u posljednjih 15 godina.
Ritchie je izvršenje smrtne kazne čekao od 2002., kada je osuđen za ubojstvo policajca Billa Toneyja iz Beech Grovea tijekom potjere. Pogubljenje je provedeno u zatvoru u Michigan Cityju, a prema priopćenju Odjela za zatvorski sustav Indiane, postupak je započeo neposredno iza ponoći, a Ritchie je proglašen mrtvim u 00:46.
Posljednji obrok naručio je iz restorana Olive Garden, a prema službenim navodima, uputio je poruke ljubavi, podrške i mira svojim prijateljima i obitelji, piše AP.
Prema zakonima Indiane, na pogubljenju je mogao imati pet svjedoka. Među njima je bio i njegov odvjetnik Steve Schutte, koji je rekao kako nije imao jasan pogled na postupak.
"Nisam mogao vidjeti njegovo lice. Već je ležao na nosilima", rekao je Schutte. "Sjeo je, trznuo se i ponovno legao."
Pogubljenje je provedeno nekoliko sati nakon što je Vrhovni sud SAD-a odbio razmotriti slučaj, čime su iscrpljene sve Ritchiejeve pravne mogućnosti za osporavanje smrtne kazne.
Ispred zatvora okupile su se desetci ljudi – i protivnici smrtne kazne i pristaše ubijenog policajca Toneyja – te su tamo ostali do ranih jutarnjih sati.
Indiana je u prosincu prošle godine nastavila s pogubljenjima nakon višegodišnje pauze uzrokovane nestašicom lijekova za smrtonosne injekcije. Uoči pogubljenja Josepha Corcorana, zatvorske vlasti objavile su fotografije prostorije za izvršenje kazne, koja izgleda poput operacijske sale s nosilima, fluorescentnim svjetlima i prostorijom za promatrače. No, nakon toga nisu dali mnogo dodatnih informacija.
Od 27 američkih saveznih država koje imaju smrtnu kaznu, Indiana je jedna od dvije koje ne dopuštaju prisustvo medija pogubljenjima. Druga je Wyoming, koji je u posljednjih 50 godina proveo samo jedno pogubljenje.
Associated Press i druge medijske kuće podnijele su tužbu na saveznom sudu u Indiani kako bi dobile pristup pogubljenjima, no sudac je prošlog tjedna odbio privremenu mjeru kojom bi novinarima omogućio prisustvo Ritchiejevom pogubljenju i budućima. Sud je zaključio da isključenje medija ne krši Prvi amandman niti diskriminira medije.
Ritchiejevo pogubljenje jedno je od 12 koja su zakazana u osam saveznih država tijekom ove godine. Ovaj tjedan planirana su još dva – u Teksasu i Tennesseeju.
Ritchie je imao 20 godina kada je s još nekoliko osoba ukrao kombi u Beech Groveu, predgrađu Indianapolisa. Tijekom potjere pješice pucao je na policajca Toneyja i usmrtio ga. U to vrijeme bio je na uvjetnoj slobodi zbog ranije presude za provalu iz 1998. godine.
Toney je tada imao 31 godinu i radio je u policijskoj postaji Beech Grovea dvije godine. Bio je oženjen i otac dvoje djece, a njegovo ubojstvo bilo je prvo ubojstvo vatrenim oružjem u povijesti te male policijske postaje.
Na ročištu za pomilovanje prošlog tjedna članovi Toneyjeve obitelji podržali su izvršenje kazne.
"Vrijeme je. Svi smo iscrpljeni", rekla je Dee Dee Horen, Toneyjeva udovica. "Vrijeme je da se ovo poglavlje naše priče zatvori. Vrijeme je da se sjećamo Billa, njegova života, a ne smrti."
Ritchiejevi odvjetnici pokušali su osporiti smrtnu kaznu, tvrdeći da mu obrana na suđenju nije bila učinkovita jer nisu dovoljno istražili niti iznijeli dokaze o njegovim poremećajima iz spektra fetalnog alkoholnog sindroma i izloženosti olovu u djetinjstvu.
Sadašnji odvjetnici tvrde da je Ritchie imao "teško oštećenje mozga" zbog toga što je njegova majka tijekom trudnoće konzumirala alkohol i droge, a imao je i problema s donošenjem odluka. Godine 2005. dijagnosticiran mu je bipolarni poremećaj.
Aktivisti za prava osoba s invaliditetom tvrdili su da bi takva oštećenja trebala biti razlog za izuzimanje od smrtne kazne.
"Ovo je besmisleno, mučno i skupo trošenje vremena i novca", rekao je odvjetnik Schutte, dodajući kako Ritchie više nije "ona ista osoba koja je počinila to kazneno djelo".
Glavni državni odvjetnik Indiane Todd Rokita izjavio je da se pogubljenjem "odalo poštovanje žrtvi i njegovoj žrtvi za zajednicu".
Republikanski guverner Mike Braun prošlog je tjedna odbio Ritchiejev zahtjev za pomilovanjem bez ikakvog objašnjenja.
Vrhovni sud Indiane odbio je zahtjev za zaustavljanjem pogubljenja. Ritchiejevi odvjetnici su potom podnijeli žalbu saveznom sudu, no i ona je odbijena. U nedjelju je i Žalbeni sud 7. okruga SAD-a stao na stranu nižeg suda.
U ponedjeljak navečer, dok je sunce zalazilo, katolički svećenik Richard Holy molio je krunicu s dvadesetak okupljenih u zatvorskom parkiralištu.
"Ne moramo i dalje oduzimati život da bismo postigli pravdu za oduzeti život", rekao je.
Brojni okupljeni također su došli odati počast policajcu Toneyju.
"Podržavam smrtnu kaznu u određenim slučajevima, a ovo je jedan od njih", rekao je Mark Hamner, policajac iz okolice Indianapolisa.
Ritchiejevi odvjetnici istaknuli su kako se on tijekom više od dva desetljeća provedenih u zatvoru promijenio i pokazao kajanje.
Na suđenju kao mladić smijao se Toneyjevoj udovici dok je čitala svoju izjavu, no kasnije je izrazio duboko žaljenje.
"Volio bih da se mogu vratiti u onaj dan na sudu, jer ta žena je zaslužila reći sve što je imala, a onaj klinac je trebao zatvoriti usta i pustiti je da kaže sve što treba", rekao je Ritchie pred povjerenstvom za pomilovanja.
Ritchie, koji je i sam bio otac, posljednje je dane proveo primajući posjete prijatelja i obitelji.
"Uništio sam svoj život i živote drugih ljudi. Strašno mi je žao zbog te noći", rekao je ranije ovog mjeseca. "Ono što sam napravio se ne može ispraviti."