Uhićena direktorica riječke Čistoće podnijela ostavku zbog afere Sortirnica

Foto: Čistoća/Nel Pavletic/PIXSELL

Direktorica riječkog KD-a Čistoće Jasna Kukuljan podnijela je ostavku nakon što joj je u srijedu određen jednomjesečni pritvor u aferi Sortirnica zbog malverzacije novcem EU fondova, potvrđeno je iz riječke gradske uprave. "Da, imam informaciju da je direktorica Jasna Kukuljan podnijela ostavku. To ni na koji način ne sugerira i ne prejudicira njenu eventualnu kaznenu odgovornost u konkretnom slučaju," izjavio je riječki gradonačelnik Marko Filipović za Hinu.

Što se tiče upravljanja riječkim Komunalnim društvom Čistoća, temeljem podnesene ostavke direktorice, dodao je, Skupština Čistoće sukladno će svojim ovlastima opozvati direktoricu Kukuljan te imenovati direktora.

Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odredio je jednomjesečni pritvor za četvero od petero osumnjičenika iz afere Sortirnica u kojoj ih Ured Europskog javnog tužitelja (EPPO) sumnjiči za malverzacije s novcem EU fondova pri izgradnji riječke sortirnice otpada.

Istražni zatvor

Bivšoj pročelnici riječkog gradskog Odjela za komunalni sustav Ireni Miličević i direktorici riječke Čistoće Jasni Kukuljan određen je istražni zatvor zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke.

Iz istog razloga, ali i zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela, pritvor je određen savjetniku iz riječkog Odjela gradske uprave za komunalni sustav Eddyju Ropcu te čakovečkom poduzetniku Darku Žagaru.

EPPO je ranije u srijedu izvijestio da neće tražiti istražni zatvor za međimurskog poduzetnika Đuru Horvata (80), zbog njegove starije životne dobi i lošeg zdravstvenog stanja. Horvat je nakon ispitivanja u tužiteljstvu pušten da se brani sa slobode, a zajedno sa suosumnjičenicima odbacio je krivnju za kaznena djela.

Istragom je obuhvaćena i Horvatova tvrtka Tehnix koja je na štetu Kohezijskog fonda EU i hrvatskog proračuna nezakonito zaradila preko pola milijuna eura.

Namještali natječaj

Danas je EPPO priopćio da je istragu pokrenuo na temelju rezultata prethodnih istražnih radnji i kaznene prijave Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, koji sumnja na to da su nezakonitosti trajale od travnja 2016. do travnja prošle godine.

Za službene osobe Grada Rijeke, kao i odgovornu osobu komunalnog društva u suvlasništvu Grada, europsko tužiteljstvo sumnja na to da su poduzeli niz radnji potrebnih da se Horvatova tvrtka odabere za izvođenje radova u projektu izgradnje postrojenja za sortiranje prikupljenog otpada u Mihačevoj Dragi, po neosnovano uvećanim cijenama.

Procijenjena vrijednost projekta bila je 3.6 milijuna eura, sufinanciranih iz Kohezijskog fonda s 85 posto prihvatljivih troškova.

Nakon zaključenja oba ugovora o izradi projektne dokumentacije službene osobe obuhvaćene istragom "dopustile su odabranom društvu da kreira dio projektne dokumentacije u dijelu koji se odnosi na izgradnju pogona za sortiranje te da definira cijenu svih radova nužnih za određivanje procijenjene vrijednosti planirane javne nabave".

Na taj je način Horvatovoj tvrtki osiguran privilegirani položaj u odnosu na ostale, a cijena svih radova neosnovano je uvećana za najmanje 506 tisuća eura.

Pročitajte više