Ukrajinski ministar obrane: Mi smo de facto članica NATO-a. To je činjenica

Foto: EPA

UKRAJINSKI ministar obrane Oleksij Reznikov rekao je kako je Ukrajina postala de facto članica NATO-a, a da su zapadne zemlje, koje su nekoć bile zabrinute da bi se vojna pomoć Ukrajini mogla percipirati negativno, promijenile svoje razmišljanje.     

Reznikov je u intervjuu za BBC rekao kako je siguran da će Ukrajina dobiti dugo traženo oružje, uključujući tenkove i borbene zrakoplove, jer se čini da se i Ukrajina i Rusija pripremaju za nove ofenzive u proljeće. "Ukrajina kao zemlja i oružane snage Ukrajine postali su članice NATO-a. De facto, ne de jure", rekao je. 

Ruski predsjednik Vladimir Putin svoju je invaziju na Ukrajinu opisao kao egzistencijalnu bitku protiv zapadnih zemalja koje žele oslabiti Rusiju. Ruski vođe tvrde da se bore protiv NATO-a u Ukrajini. Ukrajina se godinama nastoji pridružiti vojnom savezu između SAD-a, Kanade i 28 europskih zemalja, što je Vladimir Putin opisao kao sigurnosnu prijetnju Rusiji.

Zelenski se založio za brzo pristupanje, ali nije jasno je li punopravno članstvo nešto što će članice Saveza ozbiljno razmotriti čak i nakon što rat završi. Članak 5 NATO ugovora kaže da se oružani napad na bilo koju članicu treba smatrati napadom na sve.

Borba za Soledar

Reznikov je, međutim, zanijekao da bi njegove komentare smatrali kontroverznim, ne samo Rusija nego, možda, i sam NATO, jer je Savez poduzeo korake da ga se ne smatra stranom u sukobu. "Zašto bi to bilo kontroverzno? To je istina. To je činjenica. Siguran sam da ćemo u bliskoj budućnosti postati članica NATO-a, de jure", rekao je Reznikov u intervjuu za BBC u Kijevu. 

Ukrajinske i ruske snage nastavljaju se boriti za mali grad Soledar. Rusku ofenzivu predvodi plaćenička grupa Wagner, čiji je osnivač Jevgenij Prigožin, dugogodišnji Putinov saveznik, postao glasni kritičar učinka ruske vojske u Ukrajini.

Situacija u Soledaru bila je "vrlo teška", rekao je Reznikov, ali "pod kontrolom". Soledar je udaljen oko 10 kilometara od strateškog grada Bahmuta u kojem su ukrajinske i ruske snage sudjelovale u višemjesečnom ratu iscrpljivanja koji je izazvao široko razaranje i teške gubitke na obje strane. Ondje su Wagnerovi plaćenici također raspoređeni u velikom broju.

Ako vagnerovci zauzmu Bahmut, mogao bi se utrti put ruskom prodoru prema Kramatorsku i Slovjansku, dvama ukrajinskim uporištima u Donjecku, regiji koja je bila ključna meta predsjednika Putina.         

"Oni su vojska silovatelja, ubojica i pljačkaša"

Reznikov tvrdi da dnevno ubiju otprilike 500-600 ruskih boraca diljem zemlje, a Ukrajina gubi desetinu od tog broja. Kaže da Ukrajini treba vremena da se pregrupira dok čekaju novu isporuku zapadnog oružja. "Proljeće je najbolje razdoblje za osvježenje pokreta. Razumijemo da će oni biti spremni za početak i, svakako, mi moramo biti spremni za početak", rekao je. 

Nije ponovio tvrdnju da bi Rusija mogla pripremati još jednu invaziju iz Bjelorusije, što je upozorenje koje je šef ukrajinske vojne obavještajne agencije odbacio. "Kretanje sa sjevera iziskuje puno vremena, a Rusija nema resursa", kaže Reznikov. 

Dok su Poljska i Britanija prvi put otkrivale planove za isporuku borbenih tenkova, Reznikov je rekao da je siguran da će Ukrajina dobiti "tenkove, borbene zrakoplove ili mlažnjake i oružje dugog dometa za gađanje ciljeva i od 300 km" jer su se u zapadnim zemljama "stvari promijenile".

"Imam rat u svojoj zemlji. Udaraju na moje gradove, moju bolnicu, moje vrtiće, moje škole. Ubili su puno civila. Oni su vojska silovatelja, ubojica i pljačkaša. Koja je sljedeća razina eskalacije?" rekao je Reznikov za BBC

Pročitajte više