Umrla Madeleine Albright

Foto: Profimedia

UMRLA je bivša američka državna tajnica Madeleine Albright. 

Albright je umrla u dobi od 84 godine od raka, objavila je njena obitelj na Twitteru.

Madeleine Albright rođena je 1937. godine, a bila je prva žena na poziciji državne tajnice Sjedinjenih Američkih Država. Bila je ključna osoba u administraciji Billa Clintona i vodila je vanjsku politiku SAD-a u razdoblju nakon Hladnog rata. Rođena je u Pragu 15. svibnja 1937. godine kao Marie Jana Korbelová. 

Nakon što je bila američka ambasadorica pri UN-u, u drugom mandatu Billa Clintona bila je šefica diplomacije, zagovarala je širenje NATO-a i poticala na intervenciju na Balkanu kako bi se prekinuli genocid i etničko čišćenje. 

Aktivna na Balkanu

Možda su najzapaženiji bili njezini napori u vezi sa stanjem na Balkanu. Imala je ključnu ulogu u intervenciji na Kosovu 1999. kako bi spriječila genocid bivšeg srpskog čelnika Slobodana Miloševića nad etničkim Muslimanima.

Raspad komunističke Jugoslavije na nekoliko neovisnih država, uključujući Hrvatsku, Srbiju i Crnu Goru, Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu i Makedoniju, 1990-ih je izazvao divlja krvoprolića nezabilježena na kontinentu od Drugog svjetskog rata. Izraz "etničko čišćenje" postao je sinonim za Bosnu, gdje su srpske snage lojalne Miloševiću pokušale stvoriti zasebnu državu protjerivanjem nesrpskog civilnog stanovništva.

Intervencija na Kosovu

Clintonova administracija nije intervenirala sve do masakra u Srebrenici 1995., kada su Srbi ubili 8000 muslimanskih muškaraca i dječaka, što je dovelo do Daytonskog mirovnog plana uz posredovanje SAD-a. Ali kada je Milošević tada pokušao svoj etnonacionalistički plan premjestiti na Kosovo, Clintonova administracija okupila je koaliciju kako bi ga spriječila. 

Albright je optužila Miloševića da stvara "užas biblijskih razmjera" u svojoj želji da iskorijeni grupu ljudi - muslimansku većinu na Kosovu. U Washingtonu je u to vrijeme bila izložena žestokim kritikama, a neki su zračne napade NATO-a nazivali "ratom Albright". 

"U paklu postoji posebno mjesto za žene koje ne pomažu drugim ženama"

Zahvaljujući svome izbjegličkom iskustvu, natjerala je SAD da bude supersila koja se koristi tom snagom. Željela je "mišićavi internacionalizam", rekao je James O'Brien, savjetnik Albright tijekom rata u BiH.

Jednom je prilično razbjesnila Pentagon, upitavši generale zašto vojska uopće ima milijun vojnika ako ih nikada ne koristi. Bolne pouke naučene u Ruandi i u Bosni, SAD-u su dobro poslužile na Kosovu kada su moćniji Srbi krenuli u etničko čišćenje Albanaca. NATO je 1999. odgovorio 14-tjednom kampanjom zračnih udara koji su obuhvatili i Beograd.

Nastojeći pritisnuti Sjevernu Koreju da obustavi svoj nuklearni program, Albright je 2000. otputovala u Pjongjang i susrela se s Kim Jong-ilom, postavši najviša američka dužnosnica koja je posjetila tu zabačenu komunističku zemlju.

Kada je Clintonova era završila, Albright je postala ikona generaciji mladih žena koje su pronalazile inspiraciju u njezinoj borbi za ravnopravnost spolova. "U paklu postoji posebno mjesto za žene koje ne pomažu drugim ženama", znala je reći Albright.

Uskoro opširnije. 

Pročitajte više