Vještak o padu skele: Nije se razmišljalo da gusta tkanina može izazvati efekt jedra

Foto: Neva Zganec/PIXSELL

Dovršen je policijski očevid nakon što se jučer u centru Zagreba srušila velika građevinska skela. Riječ je o skeli koja je bila postavljena na zgradi policije u Petrinjskoj ulici gdje se inače izdaju osobni dokumenti, ali se trenutno obnavlja. 

Ana Šijaković, stalna sudska vještakinja za sigurnost i zaštitu na radu, kazala je u središnjem Dnevniku HTV-a kako skela nije smjela pasti, odnosno da nije smjelo biti štete na skeli da su se poštivala pravila zaštite na radu.

"Mislim da u graditeljstvu moramo daleko ozbiljnije shvatiti provođenje mjera zaštite na radu. Vjetar sigurno koji je jučer bio u Zagrebu nije uzrok pada ove skele", navela je. Napomenula je da skelu smiju postavljati samo stručno osposobljeni radnici te da se o njoj mora i voditi skrb kroz redovite kontrole.

Šijaković: Postoji pitanje razumijevanja hrvatskog jezika

Šijaković tvrdi da je primarno odgovoran uvijek izvođač radova, odnosno poslodavac koji je koristio skelu. Ipak, ukazuje kako postoji druga opcija da je skela bila unajmljena od neke druge firme. "Onda se ugovorom ugovara tko radi projekt, tko radi nacrte, tko sklapa, odnosno postavlja skelu, tko je nadzire i kontrolira. To mora biti propisano ugovorom", istaknula je. 

Osvrnula se i na strane radnike u graditeljstvu, koji su došli iz zemalja poput Indije, Nepala i Pakistana. Kaže da se radi o ljudima koji su izuzetno vrijedni i voljni učiti, ali da postoji pitanje razumijevanja hrvatskog jezika.

"Zakon o zaštiti na radu rekao je da je poslodavac dužan radnika osposobiti na jeziku koji je njemu razumljiv. Međutim, što to znači u konkretnom slučaju? Ja ne znam koliko je službenih jezika u jednoj Indiji, u jednom Nepalu, koliko mi imamo prevoditelja uopće za takve radnike", rekla je. 

"Sve radne upute trebale bi biti prevedene na njima razumljiv jezik. Koliko je to moguće - ne znam", dodala je. Građevinska inspekcija i inspekcija zaštite na radu pokazat će što je točno uzrokovalo pad skele i jesu li počinjeni propusti. 

Željko: Postoji odgovorna osoba za skelu

"Da je bila ispravno postavljena, ona se ne bi urušila. Jučer se najvjerojatnije dogodilo to da je vjetar ušao ispod skele i efektom jedra podignuo i srušio je", uvjeren građevinski sudski vještak Žarko Željko. Pri postavljanju skela potrebno se pridržavati posebnih pravila zaštite i sigurnosti. 

"Što je veća tvrtka, imaju više vremena i više resursa i više se tome zapravo posvećuju. Problem su njihovi kooperanti, odnosno podizvođači. A pitanje je kako te tvrtke imaju riješene svoje procedure zaštite na radu", objasnio je Matej Mihić s Građevinskog fakulteta u Zagrebu, predsjednik Hrvatske udruge koordinatora zaštite na radu.

Iz sindikata graditeljstva upozoravaju da je na terenu sve više stranih, nedovoljno kvalificiranih radnika pa su nesreće i ozljede na radu sve češće. "U odnosu na 2008., 2022. je bilo dvostruko više smrtnih slučajeva, znači 21 nesretan slučaj, a 2008. deset poginulih. To su brojke koje su nedopustive", naglasila je Jasenka Vukšić, predsjednica Sindikata graditeljstva Hrvatske.

Povela se i rasprava oko platna koje je postavljeno na skelu. "Postoji odgovorna osoba za skelu, postoji odgovorna osoba na gradilištu i postoje radnici koji su izučeni za rad na skeli. Svi oni su morali uzeti u obzir činjenicu da je to gusta tkanina koja može izazvati efekt jedra, ali očito se nije o tome razmišljalo", zaključio je Željko. 
 

Pročitajte više