Zašto Rusija manijakalno krivi Ukrajinu i Zapad za masakr? Ovo su razlozi

Foto: EPA

Sve je počelo sugestijama. Sada su to manijakalne optužbe bez ikakve ograde. Ruske vlasti, naime, posljednjih dana agresivno guraju stav da Ukrajina i Zapad stoje iza prošlomjesečnog masakra u koncertnoj dvorani Crocus City u predgrađu Moskve, u kojem je ubijeno 145 ljudi.

Teroristička skupina Islamska država brzo je preuzela odgovornost za napad, ali ubrzo nakon što su osumnjičeni napadači uhićeni, predsjednik Vladimir Putin nagovijestio je tzv. "ukrajinsku vezu".

Tijekom vikenda ruska državna TV emitirala je snimke ispitivanja četvorice osumnjičenika, sve građani Tadžikistana. Jedan od muškaraca rekao je u kameru da je plan nakon napada bio "krenuti prema Kijevu".

Osumnjičenici koje su Rusi mučili sad spominju Ukrajinu

Njihove se riječi trebaju uzeti s velikom dozom opreza. Tijekom pojavljivanja pred sudom nakon uhićenja muškarci su pokazivali znakove mučenja. Dopisnik ruske televizije koji je predstavljao izvješće iznio je niz čudnih tvrdnji:

"Nakon terorističkog napada zapadni izvori i mnogi ruski 'strani agenti' počeli su pomicati fokus s ukrajinske veze na, isključivo, Islamsku državu." U Rusiji su mnogi kritičari Kremlja označeni kao "strani agenti" jer su navodno primali sredstva iz inozemstva ili vlasti naprosto tvrde da su "pod stranim utjecajem".

Doduše, "prebacivanje fokusa" na Islamsku državu nikom razumnom nije bilo iznenađujuće. Ne samo da je skupina priznala da stoji iza napada već je objavila i snimku napada u koncertnoj dvorani. Nasuprot tome, Ukrajina je zanijekala bilo kakvu umiješanost.

Sulude tvrdnje ruske državne televizije

Štoviše, i Amerika, pa čak i Iran su upozorili Moskvu na moguće napade na ruskom tlu. U svom 13-minutnom izvješću ruska državna TV nije spominjala preuzimanje odgovornosti Islamske države.

Potom je u izvješću ruske televizije uslijedila neutemeljena optužba da su "zapadni mediji više suosjećali s onima koji su izvršili teroristički napad u kojem je ubijeno više od 140 bespomoćnih ljudi nego sa žrtvama...".  Bio je to jasan pokušaj demonizacije Zapada u očima ruske javnosti, piše BBC.

Paralelna stvarnost

Ne govori to samo ruska TV nego i rusko ministarstvo vanjskih poslova. U izjavi na svom Telegram kanalu, ministarstvo je ustvrdilo da na Zapadu "postoji stroga naredba da se u medijima ne izvještava o pravim razmjerima tragedije - da ne spominjemo broj žrtava terorističkog napada, mrtvu djecu..."

"Izljevi ljudskosti i simpatija prema ruskom narodu nisu dopušteni", stoji u objavi ruskog ministarstva.

To je paralelna stvarnost, navodi BBC. Međunarodne medijske organizacije naširoko su izvještavale o razornim posljedicama masakra i požara u Crocus Cityju. Što se tiče suosjećanja, mnogi zapadni diplomati posjetili su rusko ministarstvo vanjskih poslova kako bi se upisali u knjigu žalosti i kasnije položili cvijeće za žrtve ispred Crocus Cityja.

Šef FSB-a otvoreno optužio Zapad i Ukrajinu

To nije spriječilo ruske dužnosnike da okrive Ukrajinu i Zapad.

Aleksandar Bortnikov, šef sigurnosne službe FSB-a, izjavio je za rusku TV: "Vjerujemo da su akciju pripremili i sami islamistički radikali i da su je omogućile zapadne specijalne službe. Specijalne službe Ukrajine izravno su povezane s tim."

Prošli tjedan ruski predsjednik Putin je ustvrdio da "Rusija ne može biti meta terorističkih napada islamskih fundamentalista. Mi smo zemlja koja pokazuje jedinstven primjer međuvjerskog sklada i međureligijskog i međuetničkog jedinstva".

No, prošlog mjeseca FSB je izvijestio da je osujetio zavjeru Islamske države, koja je planirala napad na sinagogu u Moskvi. Zašto je rusko vodstvo tako odlučno okriviti Ukrajinu i Zapad za veliki gubitak života u Crocus Cityju?

Ovo su mogući razlozi.

Neprijatelj se ne mijenja usred rata

Od totalne invazije na svoje zapadne susjede, Ruse danonoćno uvjeravaju da su njihovi glavni protivnici Ukrajina i "kolektivni Zapad".

To je poruka koju ovdašnje vlasti ne žele promijeniti. Uostalom, ako bi ruska javnost zaključila da je radikalni islam veća prijetnja njihovoj sigurnosti od ukrajinske vlade ili zapadnih čelnika, mogli bi se zapitati zašto se Moskva nije usredotočila na tu konkretnu prijetnju i umjesto toga odlučila se boriti protiv Ukrajine.

Skretanje pažnje s vlastitih propusta

Prošlog mjeseca Putin je javno odbacio upozorenje američkog veleposlanstva da je napad ekstremista u Rusiji "neizbježan". On je upozorenje na terorizam nazvao "otvorenom ucjenom... s namjerom zastrašivanja i destabiliziranja našeg društva". Napad na koncertnu dvoranu Crocus City uslijedio je nekoliko dana kasnije.

Američki dužnosnici naknadno su jasno dali do znanja da su obavještajni podaci koje su podijelili s ruskim vlastima bili "specifični, pravovremeni i vjerodostojni". Optuživanje Kijeva i Zapada može biti pokušaj odvraćanja pozornosti od pitanja koje su informacije proslijeđene i kako su ruske vlasti postupile prema njima.

Izlika za eskalaciju

Tvrdnja da su Kijev i Zapad povezani s napadom daje Moskvi izgovor za bilo kakvu buduću eskalaciju rata u Ukrajini – ako odluči da joj je to potrebno. No, neki komentatori upozoravaju ruske vlasti da se identificiranje pogrešnog neprijatelja može pokazati kobnom pogreškom.

"Takvi sustavi obično umiru na taj način", smatra politolog Vladimir Pastuhov, počasni viši znanstveni suradnik na University Collegeu u Londonu.

"Koncentriraju se na nekoga koga vide kao glavnog neprijatelja, a pravog propuštaju negdje drugdje. Za sada će se ruske vlasti koncentrirati na Ukrajinu, na Zapad, na liberale. I otvorit će stražnja vrata, na koja će ući prava opasnost."

Pročitajte više