Mačji govor tijela: Naučite čitati svoju macu kao knjigu

Foto: Shutterstock

MIJAUKANJE nije jedini način na koji mačke komuniciraju. One su životinje koje imaju dobro razvijen govor tijela i koriste ga u svakodnevnim kontaktima s okolinom. Donosimo vam prikaz kako se mačke služe različitim dijelovima tijela da bi komunicirale i kako pročitati tu poruku.

Strah

Uši su spuštene prema natrag, a zjenice su raširene. Spušteni brkovi i rep među nogama znak su da mačka nije spremna za svađu i da je prestrašena. Kad je preplašena mačka često pljuje. To također može biti i znak da je ljuta. Kad je preplašena mačka će se sklupčati kako bi se učinila što je moguće manjom.

Sreća

Uši su živahne i usmjerene prema naprijed, a oči opuštene, često na pola otvorene. Ako je mačja glava ispružena prema naprijed, ona vas potiče na dodir i želi izbliza proučiti vaše lice. Prijateljski raspoložene mačke trljat će obraze, a visoko podignut rep označavat će sreću. Kada mačka zijeva i proteže se, znači da je zadovoljna i da se osjeća sigurno.

Ljutnja

Uši su podignute i lagano nagnute unatrag, a zjenice su sužene u vertikalno položaju. Ako se suočavaju s protivnikom - obje će mačke nastojati gledati jedna drugoj u oči. Ljutita mačka će spustiti glavu i ispružiti brkove. Rep je u ravnom položaju, s podignutim dlakama na kraju repa. Ako se mačji rep pomiče lijevo-desno to može biti znak iritacije, ali i pretjeranog uzbuđenja. U svakom slučaju budite oprezni. Ljutita mačka pljuje, podiže leđa u luk i isteže stražnje noge, a pritom se dlaka na leđima podiže.

Ugroženost

Uši su spuštene postrance (kombinacija ljutnje i straha), a zjenice su proširene. Rep u obliku potkove ukazuje na obrambeno agresivan stav. Kad se osjeća ugroženo mačka će nastojati da izgleda puno veća nego što stvarno jest tako što će napuhati krzno i leđa podignuti u luk.

Pročitajte više