Čudesna glava opet spasila Bayern: Mandžukić ušao s klupe i zabio za rekord Lige prvaka!

MARIO MANDŽUKIĆ jedini je lijek za probleme Pepa Guardiole. Dokazao je to i kod Viktorije Plzen, gdje je ušao s klupe u drugom poluvremenu i zabio pobjednički gol za stopostotni učinak Bayerna nakon četiri kola Lige prvaka.

Utakmica večeri igrala se u Torinu, gdje su Juventus i Real Madrid odigrali 2:2.

Nakon sat vremena mučenja s nejakom, ali opasnom, češkom momčadi Pep Guardiola s klupe je podigao Mandžukića, a on u 65. na sjajno nabacivanje Lahma sa desetak metara glavom pogodio za 0:1.

Bila je to deveta uzastopna pobjeda Bayerna u Ligi prvaka, čime je njemački prvak izjednačio rekord Barcelone iz 2002. godine. No, bivši Guardiolin klub je tada vezao šest pobjeda u skupini i tri u nokaut fazi, dok su Bavarci svoj niz počeli na proljeće na putu do naslova europskog prvaka, a ove sezone nastavili u skupini. Još su dva kola pred njima, a drugi krug su već osigurali.

Česi su stvorili nekoliko prilika i tri puta zapucali na gol Bavaraca u prvom dijelu, Bayern je vodio glavnu riječ, ali bila je to jalova incijativa. U 49. minuti veliku je priliku imao Thomas Müller, koji je pobjegao obrani, pucao sa šest metara na prazan gol, ali slovački branič Cisovsky u posljednji je tren izbio loptu s gol-crte!

Novu priliku je propustio Bayern par minuta kasnije. Muller je prošao po desnoj strani, ubacio u sredinu, ali tamo je zakasnio Ribery čiji je udarac blokiran. Müller i Götze nisu uspjeli probiti Plzen, pa je Guardiola posegnuo za jedinim logičnim rješenjem i podigao Mandžukića, strijelca deset golova u 18 utakmica ove sezone, od toga dva u Ligi prvaka. S Mandžukićem u napadu prilike Bayerna bile su konkretnije i opasnije, a samo pet minuta trebalo mu je za novi gol.

"Najbolji" se dokazao

U 65. minuta Lahm je sa 18 metara prebacio obranu Viktorije, a Mandžukić sam sa 7-8 metara glavom pogodio za 0:1. Sjanim potezom još jednom je izmamio aplauz s tribina, kako gostujućih tako i domaćih.

Guardiola ga je još prije dva tjedna nazvao "najboljim napadačem na svijetu u igri glavom", a Mandžo je odgovorio na najbolji mogući način. Postao je lijek za sve Guardioline glavobolje. Nije ovo ni prvi put ove sezone da s klupe liječi napadačku impotenciju europskog prvaka. I prije dva tjedna je protiv Herthe ušao s klupe i dvaput zabio u preokretu Bavaraca - glavom.

Posljednje dvije godine Mandžukić je bio najučinkovitiji napadač glavom u okviru Liga petice, kombinirano je za Bayern i Wolfsburg zabio 13 pogodaka glavom. Od ukupno 43 bundesligaška pogotka njih 20 je postigao glavom.

Negredo zabio tri, Aguero dva u golijadi protiv CSKA

U drugoj utakmici skupine uvjerljiv je sa 5:2 bio Manchester City na svom terenu protiv CSKA Moskve. Furiozno je momčad Manuela Pellegrinija otvorila utakmicu, povela s 3:0 u prvom poluvremenu, uz dva gola Sergija Aguera i jedan Alvara Negreda, koji je u drugom dijelu još dvaput zabio. Doumbia je dvaput uzaludno smanjivao zaostatak gostiju.

Bayern i City su osigurali osminu finala Lige prvaka.

U ostalim utakmicama PSG je s igračem više izvukao samo 1:1 kod Anderlechta, Šahtar i Bayer Leverkusen podijelili su bodove 0:0, kao i Real Sociedad i Manchester United.

LIGA PRVAKA , 4. kolo

Skupina A:

Šahtar Donjeck - Bayer Leverkusen 0:0

Real Sociedad - Manchester United 0:0. Promašeni penal: Van Persie (Man, 70). Crveni karton: Fellaini (Man, 90)

1. Manchester United 4 2 2 0 6:3 8
2. Bayer 04 Leverkusen 4 2 1 1 8:5 7
3. Šahtar Donjeck 4 1 2 1 3:5 5
4. Real Sociedad 4 0 1 3 1:5 1

Skupina B:

Juventus - Real Madrid 2:2 (Vidal 42-pen, Llorente 65/Ronaldo 52, Bale 60)

Kopenhagen - Galatasaray 1:0 (Braaten 6)

1. Real Madrid 4 3 1 0 14:4 10
2. Galatasaray Istanbul 4 1 1 2 6:10 4
3. FC Kopenhagen 4 1 1 2 3:8 4
4. Juventus Torino 4 0 3 1 6:7 3

Skupina C:

Paris SG - Anderlecht 1:1 (Ibrahimović 70/De Zeeuw 68). Crveni karton: Klještan (And, 82)

Olympiakos - Benfica 1:0 (Manolas 13)

1. Paris St. Germain 4 3 1 0 13:2 10
2. Olympiakos Pirej 4 2 1 1 6:5 7
3. Benfica Lisabon 4 1 1 2 3:5 4
4. RSC Anderlecht 4 0 1 3 1:11 1

Skupina D:

Manchester City - CSKA Moskva 5:2 (Aguero 3-pen, 20, Negredo 30, 51, 90+2/Doumbia 45+1, 71pen)

Viktoria Plzen - Bayern 0:1 (MANDŽUKIĆ 65)

1. Bayern München * 4 4 0 0 12:1 12
2. Manchester City * 4 3 0 1 11:6 9
3. CSKA Moskva 4 1 0 3 6:12 3
4. Viktoria Plzen 4 0 0 4 2:12 0