CHELSEAJU bi planove u Ligi prvaka moglo pomrsiti jedno malo poznato pravilo UEFA-e, zbog kojeg bi mogli biti prisiljeni svoju domaću utakmicu osmine finala igrati na neutralnom terenu. Momčad sa Stamford Bridgea osigurala je plasman u nokaut fazu pobjedom od 3:2 protiv Napolija u srijedu navečer, no sada se suočava s neočekivanim problemom, piše Daily Mail.
Problem leži u UEFA-inu propisu koji nalaže da se u istom gradu ne može igrati više od jedne utakmice Lige prvaka iste večeri. Svrha ovog pravila je osigurati adekvatne sigurnosne mjere i izbjeći preopterećenje lokalnih snaga reda. Budući da su londonski rivali Arsenal i Tottenham završili ispred Chelseaja u grupnoj fazi, oni imaju prednost pri odabiru termina za utakmice koje se igraju 17. i 18. ožujka.
To znači da bi Chelsea, kao niže rangirana momčad, mogao ostati bez mogućnosti da ugosti protivnika na Stamford Bridgeu. Umjesto toga, morali bi pronaći alternativni stadion za svoj domaći susret, što bi predstavljalo značajan udarac njihovim ambicijama.
Prema pravilima UEFA-e za nokaut fazu: "Nacionalni savez i dotični klubovi dužni su unaprijed odrediti i prijaviti alternativni stadion na kojem se utakmica može odigrati u tom tjednu." Propis dalje navodi: "U tom slučaju, momčad koja je bila niže rangirana u ligaškoj fazi natjecanja mora igrati na zamjenskom stadionu."
Ipak, postoji i druga opcija: "Iznimno, momčad koja se kvalificirala za uzvratnu utakmicu u ovoj fazi natjecanja može, uz obavijest administraciji UEFA-e prije ždrijeba, odlučiti zamijeniti domaćinstvo i odigrati prvu utakmicu kod kuće, umjesto da drugu igra na zamjenskom terenu."
Chelsea bi mogao zatražiti posebno dopuštenje UEFA-e za izuzeće od pravila, kao i podršku londonskih vlasti za organizaciju utakmice. S obzirom na to da se u Londonu vikendima često igra više nogometnih utakmica istoga dana, dobivanje dozvole lokalnih vlasti ne bi trebao biti nepremostiv problem.
Jedna od opcija je i odigravanje utakmice u četvrtak, izvan uobičajenih termina Lige prvaka, no to bi zahtijevalo promjenu rasporeda televizijskih prijenosa, na što vlasnici prava možda ne bi pristali.
Iz UEFA-e su kratko poručili: "U tijeku su razgovori s lokalnim vlastima o rasporedu i preklapanju termina u gradovima za nadolazeće utakmice, uključujući i one u ožujku." Momčad trenera Liama Roseniora u osmini finala očekuje susret protiv Monaca, Qarabaga, Newcastlea ili PSG-a i sigurno se neće htjeti odreći prednosti domaćeg terena u tako važnom dvoboju.