Dan kad je zbog Hrvatske engleski izbornik dobio nadimak "budala s kišobranom"

JEDNA od najvećih pobjeda Hrvatske u povijesti ujedno je jedan od najšokantnijih poraza Engleske. Dogodila se prije točno 16 godina na Wembleyju pred 88 tisuća navijača. Hrvatska je pobijedila 2:3 i tako Engleze ostavila bez šansi za plasman na Europsko prvenstvo u Austriji i Švicarskoj, koje se igralo 2008. godine.

Engleze, koji su igrali u dosta dobrom sastavu punom zvijezda Premier lige, šokirao je Niko Kranjčar već u osmoj minuti, a već u 14. bilo je 0:2 pogotkom Ivice Olića. Englezi su se vratili u utakmicu golovima Franka Lamparda i Petera Croucha, da bi u 77. minuti Mladen Petrić Hrvatskoj donio tri boda dalekometnim pogotkom.

Englezi i njihovi mediji tragično su doživjeli ovaj poraz. Proglasili su ga najgorim u povijesti Wembleyja, a tadašnjeg izbornika Stevea McClarena ispratili su s funkcije. Popularne su bile i njegove fotografije s kišobranom pa ga je Daily Mail nazvao "budalom s kišobranom" (Wally with the brolly).

Engleska - Hrvatska 2:3 (0:2)

21. 11. 2007, Wembley, London, Engleska, 88.091 gledatelj

0:1 Kranjčar (8'), 0:2 Olić (14'), 1:2 (Lampard 56' - 11 m), 2:2 Crouch (65') 2:3 Petrić (77')

ENGLESKA: Carson, Richards, Lescott, Campbell, Bridge; Barry, Lampard, Gerrard, Wright-Phillips, Joe Cole, Crouch
Još su igrali: Defoe, Beckham, Bent; Izbornik: Steve McClaren

HRVATSKA: Pletikosa; Ćorluka, Robert Kovač, Šimić, Šimunić; Srna, Niko Kovač, Modrić, Kranjčar; Olić, Eduardo
Još su igrali: Petrić, Pranjić, Rakitić; Izbornik: Slaven Bilić