FINALE EURA

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 20:22 Hrvatska u drami ostala bez zlata

Grafika: Index

U FINALU Europskog rukometnog prvenstva u Stockholmu hrvatska reprezentacija je izgubila od Španjolske s 20:22 upisavši treći poraz u finalima europskih prvenstava.

Nažalost, hrvatski rukometaši ni u svom trećem finalu na europskim prvenstvima nisu uspjeli osvojiti zlato, jedinu veliku medalju koja im nedostaje.

Do sada smo dva puta igrali u finalima, 2008. i 2010., ali smo oba puta poraženi. U Norveškoj smo izgubili od Danske, a dvije godine kasnije u Austriji od Francuske. Ovoga puta presudili su nam Španjolci koji su tako postali prvi koji su obranili europsko zlato nakon Šveđana koji jedini imaju tri krune u nizu (1998, 2000, 2002).

Ostaje utjeha kako su hrvatski rukometaši osvojili šestu medalju na europskim prvenstvima, pri čemu treće srebro (2020, 2010, 2008) uz tri bronce (2016, 2012, 1994).

Ostavši bez europskog zlata, hrvatska reprezentacija je ostala i bez direktne vize za Olimpijske igre u Tokiju pa će morati u kvalifikacije. Od 17. do 19. travnja igrat će se tri olimpijska kvalifikacijska turnira za koje su već određeni domaćini - Francuska, Norveška i Njemačka. Hrvatska je smještena na turnir s Francuskom i Portugalom i još jednom afričkom ekipom.

U finalu smo gledali još jednu dramatičnu utakmica, no nažalost ovaj put pobjeda je otišla na suparničku stranu.

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu, povela je 3:1 pa 8:6 i 9:7. U 19. minuti Hrvatska je imala i tri gola viška (10:7), međutim u posljednjih 10 minuta upali smo u krizu i do kraja poluvremena zabili smo samo jedan pogodak, a primili pet za španjolskih 12:11 na poluvremenu. U prvom poluvremenu hrvatski vratari Marin Šego i Matej Ašanin imali su svega dvije obrane, dok je njihov kolega na suparničkoj strani Gonzalo Perez de Vargas sakupio šest obrana.

U prvih pet minuta nastavka Španjolska je pobjegla na +4 (16:12), međutim, Hrvatska se uspjela vratiti. U 49. minuti je uspjela izjednačiti na 18:18, a šest minuta prije kraja i povesti 19:18. Španjolska je minutu i pol povela 21:20, a kada je Dušebajev zabio za 22:20 25 sekundi prije kraja, bilo je gotovo.

Španjolsku su do zlata predvodili Aleix Gomez Abello s pet i Jorge Maqueda s tri gola, dok je Gonzalo Perez de Vargas imao osam obrana. Kod Hrvatske najefikasniji su bili Domagoj Duvnjak s pet i Igor Karačić s četiri gola.

U susretu za broncu Norveška je u subotu pobijedila Sloveniju s 28:20 osvojivši svoju prvu medalju na europskim prvenstvima.

Iduće europsko prvenstvo igrat će se od 14. do 30. siječnja 2022. u Slovačkoj i Mađarskoj.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 20:22

Tijek utakmice:

KRAJ! ŠPANJOLSKA JE PRVAK EUROPE!

60' Karačić radi korake i lopta je za Španjolsku. Zabiju li, gotovo je. Dušebajev s devet metara za 22:20

59' Aguinagalde je iznudio sedam metara. Gol za 21:20

58' Sretan gol Španjolaca, ali Brozović krasno s pola terena na prazna vrata za 20:20

56' Bravo, Luka! Stepančić hrabro na gol i Entrerrios mora vani. Imamo dvije minute igrača više

55' Dušebajev je iznudio sedam metara. Gomez zabija za 19:19

54' TOOOO! STEPANČIIIIIĆ. Bomba za 19:18

53' Sad griješe Španjolci. Jako loše finale

52' Opet je Stepančić imao sjajnu šansu, ali ništa, opet griješi

49' BRAAAVO, MARIĆU! Gol za 18:18. Španjolci griješe i imamo napad za prednost. Šteta, Stepančić griješi.

47' HOOORVAT! Krasan gol s krila za samo - 1 . Krademo loptu i imamo napad za egal.

46' Bravo, Mamiću. Kako sretan gol. Šteta, Figueras s crte za 18:16.

46' Karačić mora vani, a Dušebajev zabija za 17:15.

45' Bravo. Mamić je ukrao loptu, a Matanović iz kontre za samo - 1.

43' Šego brani Maquedi i moramo sad zabiti. Napokon akcija na krilo i Matanoviću brani Vargas.

41' Marić je promašio zicerčinu. Vargas mu brani.

40' Sreća. Izgubili smo loptu, a Guardiola je promašio prazna vrata.

39' Golčina Duvnjaka s deset metara za 14:16. Krademo loptu i imamo šansu za povratak na samo -1.

37' Šarac je iznudio sedam metara, a Horvat zabija za - 3.

37' Raspad igre Hrvatske. Nova izgubljena lopta i Canellas zabija za + 4.

36' Nova izgubljena lopta i novi gol na prazna vrata za 12:15.

35' Ne igramo dobro. Stepančić loš šut, a Furija na prazna vrata zabija za + 2.

33' Luka Stepančić za 12:12, Gomez sa sedam metara za 13:12.

31' Počelo je drugo poluvrijeme

KRAJ PRVIH 30 MINUTA

30' Napokon gol! Ukradena lopta i gol za 11:11. Ipak Entrerris zabija za 12:11 Furije na poluvremenu.

28' Canellas s igračem manje zabija za prvo vodstvo Španjolske. Hrvatska je bez gola deset minuta.

28' ŠEGOOO! Brani zicer, a u kontri dobivamo sedam metara i dvije minute za Sarmienta. Vargas brani Duvnjaku.

27' Cindrić pokraj vrata. Nismo dali gol više od osam minuta.

26' Ne možemo dati gol. Sad je Stepančiću Vargas obranio.

25' Maqueda zabija treći gol u nizu i Furija se posve vratila u egal.

24' Stala nam je igra u napadu. Nemamo ideje i Duvnjak mora pucati uz  prijetnju pasivnog napada.

22' Maqueda zabija za 9:10. Serija 2:0 Furije. Gubimo novu loptu. Kriza u igri Hrvatske

20' Jorge Maqueda sjajan prodor i zabija za 8:10. Gubimo loptu, ali i Španjolci rade faul u napadu.

19' BRAVOOOO! Duvnjak za Marića i evo nas na 10:7.

18' Furija gubi loptu i imamo napad za + 3.

17' Odlično, evo malo i sreće. Karačić je spasio loptu koja je već bježala i zabio za 9:7.

16' Ašanin skida Soleu s krila, ali Aguinagalde iz odbijanca zabija za 7:8.

14' Treći sedmerac za Hrvatsku nakon faula nad Mandiću. Duvnjak ne može promašiti.

13' Krasan solo prodor Karačića za 7:6, a Dušebajev baca loptu u aut.

12' Bravo, Mandiću. Gol s krila za 6:5. Raul Entrerrios iz naskoka s osam metara za 6:6.

11' Igra se gol za gol. Hrvatska je stalno u prednosti, a Furija stiže.

6' Šteta, Karačić snažno preko vrata, a Dušebajev krasno na crtu do Fernandeza i evo ih u egalu.

5' Bravo, Luka. Stepančić za 3:1, ali odmah Španjolci vraćaju na 2:3.

4' Sole s krila za prvi gol.

3' Entrerrios u vratnicu, a Duvnjak za 2:0. Odlično je počelo.

2' Sjajan pas Karačića za Marića i evo nas na 1:0.

1' Hrvatska ima prvi napad. Sretno, Hrvatska!

HRVATSKA: Šego - Musa - Horvat, Mandić - Stepančić, Duvnjak - Karačić

Klupa: Ašanin, Matanović, Šipić, Brozović, Marić, Mamić, Šarac, Hrstić, Cindrić

ŠPANJOLSKA: Vargas - Aguinagalde - Arino, Sole - Canellas, Dušebajev - Entrerrios

Klupa: Maqueda, Fernandez, Sarmiento, Coralles, Goni, Figueras, Morros, Gomez, Guardiola

Uoči finala:

16:10 "Pustimo danas taktiku, imamo ratničko srce i ono će nam danas donijeti zlato", rekao je pred utakmicu Hrvoje Horvat, pomoćnik izbornika Line Červara.

15:50 "Moramo samo zabiti jedan gol više od Hrvatske i bit ćemo prvaci. Bit će to velika borba", poruka je španjolskog reprezentativca Joana Cannellasa.

15:40 Sve više navijača ulazi u dvoranu. Očekuje se oko 15 tisuća Hrvata.

15:20 Hrvatska će imati ogromnu podršku danas.

15:05 Španjolci su favoriti na kladionicama. Koeficijent na pobjedu Španjolske je oko 1,80, a na pobjedu Hrvatske skoro 3.

14:50 Hrvatski navijači već sada dominiraju u Stockholmu. Tu su i tamburaši.

14:30 Još dva sata ostalo je do početka finala! Prisjetimo se još jednom posljednjih sekundi polufinala protiv Norveške i gola Muse za sva vremena.

14:00 "Mi smo luda zemlja s ludim navijačima i ludim ekipom", poručuje junak pobjede nad Norveškom Željko Musa.

13:30 Hrvatski navijači se polako zagrijavaju pjesmom u Stockholmu za veliko finale.

13:00 "Igramo finale, idemo dati sve od sebe, izvući zadnji atom snage i pokušati osvojiti ono što nam nedostaje", poručuje uoči finala sjajni David Mandić.

12:45 Četiri sata prije utakmice. Pjesme još nema, ali je počelo okupljanje hrvatskih navijača na trgu Medborgarplatsen u Stockholmu.

12:30 Veliko priznanje za hrvatske igrače uoči velikog finala! Domagoj Duvnjak je MVP Europskog prvenstva, a Igor Karačić je u idealnoj momčadi turnira.

12:15 Hrvatska i Španjolska do sada su odigrale 22 međusobna susreta. Hrvatska je uspješnija s 14 pobjeda, šest poraza i dva remija. Nadamo se da će danas u  Stockholmu stići i povijesna 15. pobjeda za naslov europskog prvaka.

12:00 Dušebajev: Samo da ovaj put Karačić ne zabije 50 golova

Igor Karačić zabio je prije četiri dana Španjolcima 10 golova u remiju 22:22. Hrvatskog igrača jako cijeni njegov suigrač iz Kielcea i jedan od najboljih rukometaša Španjolske Alex Dušebajev.

"Samo da ovaj put ne zabije 50, ha, ha. Ma neka opet da 10 ako mi dobijemo. Igor je baš dobar igrač, super turnir igra i nešto moramo spremiti za njega da nam ne zabije opet toliko. No, tu su i ostali, pa ne možemo samo misliti na Karačića", jasan je Dušebajev, koji je pohvalio hrvatske navijače.

"Žao mi je što nema naših navijača. Hrvatska ima veliku podršku svojih navijača, čak mi se učinilo kao da igramo u zagrebačkoj Areni. Iz perspektive igrača mi je lijepo vidjeti kad netko navija za svoje", zaključio je uoči velikog finala.

Embed from Getty Images

11:45 Hrvatska je Euro započela pobjedom nad Crnom Gorom (27:21), a potom je svladala Bjelorusiju (31:23) i Srbiju (24:21). U drugoj fazi Červarova momčad rušila je redom Austriju (27:23), Njemačku (25:24), Češku (22:21), uz remi protiv Španjolske (22:22), a u polufinalu je nakon produžetaka pala Norveška (29:28).

Španjolci su krenuli slavljem nad Latvijom (33:22), nakon čega su svladali Njemačku (33:26) i Nizozemsku (36:25). U narednoj fazi Eura sredila je Češku (31:25), Austriju (30:26) i Bjelorusiju (37:28). Remijem protiv Hrvatske osvojila je prvo mjesto, a u polufinalu je bila bolja od Slovenije (34:32).

11:30 Posljednje poruke naših igrača iz Švedske, za mnoge je ovo utakmica karijere. Evo što kažu Duvnjak, Musa i Horvat, kako su spavali sa sigurnom medaljom oko vrata i što nas čeka danas u finalu.

11:00 Hrvatska i Španjolska igrale su finale Svjetskog prvenstva 2005. u Tunisu. Slavili su Španjolci 40:34 i osvojili prvi od dva svjetska naslova. Juanin Garcia zabio je 11, a na drugoj strani Mirza Džomba sedam golova.

Dvije godine ranije Hrvatska je nakon produžetaka u Lisabonu srušila Španjolce 39:37, a potom u finalu pobijedila Njemačku 34:31 i postala svjetski prvak. O toj ludoj utakmici sa Španjolcima opširnije OVDJE

10:30 Evo kad danas kreće borba za medalje i gdje gledati rukometaše i vaterpoliste.

10:00 Hrvatska ima olimpijsko zlato iz Atlante 1996. i Atene 2004. Tu je i svjetski naslov iz Portugala 2003. Naši rukometaši igrali su dva finala Europskih prvenstava, ali su 2008. u Norveškoj izgubili od Danske (20:24) te 2019. u Austriji od Francuske (21:25). Opširnije OVDJE

S druge strane, Španjolci su gubili finala 1996. kod kuće od Rusije (22:23), 1998. u Italiji od Švedske (23:25), 2006. u Švicarskoj od Francuske (23:31) te 2016. u Poljskoj od Njemačke (17:24). Jedini naslov europskog prvaka osvojili su 2018. u Hrvatskoj, a u finalu su svladali Švedsku (29:23).

09:30 Španjolski izbornik: Hrvatska će igrati kao kod kuće

"Jasno nam je da će Hrvatska igrati kao kod kuće, u što smo se uvjerili tijekom cijelog turnira, a posebno u polufinalu protiv Norveške. Ipak, želimo uživati u toj utakmici i ostaviti srce na terenu pa što bude", rekao je izbornik Španjolske Jordi Ribera. Opširnije OVDJE

09:00 Červar: Španjolska je izvrsna reprezentacija

"Španjolska je izvrsna reprezentacija. Igraju sličnu obranu kao i mi, jaki su, imaju dobre golmane i brzu tranziciju s Fernandezom i Soleom. To iznimno efikasno realiziraju. Toga se moramo čuvati i biti jako oprezni. U prvoj utakmici smo ih zatvorili s obranom 6-0 jer oni nemaju izrazitog šutera, ali su nam radili probleme pri 5-1 obrani", rekao je u najavi finala izbornik Lino Červar. Opširnije OVDJE

08:00 Na tribinama Tele2 Arene u Stockholmu očekuje se oko 19 tisuća navijača, posebice hrvatskih. Iz Hrvatske je za Švedsku jutros krenuo čarter s navijačima pa će Duvnjak i društvo imati veliku podršku na putu do prvog europskog zlata. Opširnije OVDJE

*Live iz minute u minutu i najbrže rekcije s finala u Stockholmu donosi Index Sport u suradnji s PPD-om.

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz rukometni Euro i Hrvatsku, instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: rukomet.

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

*Sadržaj donosi Index u suradnji s PPD-om, te u skladu s najvišim profesionalnim standardima.