Novi udarac za Infantina. Saveznik mu povukao podršku

Foto: Profimedia

Irski nogometni savez (FAI) povukao je podršku Gianniju Infantinu za novi mandat na čelu FIFA-e. Upravni odbor FAI-ja donio je odluku nakon sastanka i poništio pismo podrške koje je poslao početkom godine, a o svemu je već pismeno obavijestio FIFA-u i naveo razloge za takav potez.

Infantino se nedavno ispričao zbog prijedloga o osnivanju tvrtke "FIFA Forward Enterprise" (FFE), koja je trebala upravljati komercijalnim i operativnim poslovima FIFA-inih turnira. Plan je predviđao prodaju 20 posto udjela u organizaciji Svjetskih prvenstava privatnim investitorima. Unatoč isprici, Infantino je i dalje suočen sa snažnim pritiskom da napusti funkciju.

FAI: Manjak transparentnosti i konzultacija

U službenom priopćenju FAI navodi da je zahvalan na podršci koju FIFA pruža irskom nogometu, "ali nedavni događaji izazivaju ozbiljnu zabrinutost zbog upravljanja, transparentnosti i manjka konkretnih konzultacija".

"S obzirom na upravljačke izazove s kojima se i sam FAI suočavao proteklih godina, Savez ima posebnu obvezu zalagati se za najbolje prakse i podržavati ih", dodali su iz irskog saveza.

UEFA traži ostavku, arapske zemlje daju podršku

Odlazak Infantina zatražile su i UEFA, AFC i CONCACAF, također zbog neuspjelog pokušaja uvođenja privatnog kapitala u FIFA-ina natjecanja. UEFA je ranije zaprijetila bojkotom, a u međuvremenu je pokrenula preliminarne razgovore s AFC-om i CONCACAF-om o organizaciji vlastitih turnira kako bi osigurala kvalitetna natjecanja za igrače iz svojih konfederacija.

S druge strane, podršku Infantinu danas su iskazali Katar, Libanon, Maroko, Sudan, Egipat i Mauritanija. Četiri od tih šest zemalja ujedno su i članice Vijeća FIFA-e. "Iznimno cijenimo kontinuirani trud gospodina Infantina u promicanju nogometa na globalnoj razini, stvaranju prilika u svim regijama i jačanju uloge nogometa kao poveznice među ljudima i zajednicama", poručili su u zajedničkoj izjavi.

"Radujemo se nastavku bliske suradnje s njim na izgradnji snažnije i uspješnije budućnosti svjetskog nogometa, stvaranju novih prilika i daljnjem jačanju doprinosa arapskog nogometa globalnoj sceni."

Motsepe: Odluka je na izborima

Izbori za predsjednika FIFA-e održat će se u ožujku sljedeće godine. Čelnik afričkog nogometa Patrice Motsepe smatra da se o sudbini osporavanog predsjednika može odlučiti isključivo na izborima. Prema dostupnim informacijama, UEFA, AFC i CONCACAF žele Infantinu dati priliku da sam podnese ostavku i povuče se bez kandidature za novi mandat.

No Motsepe, koji je potpredsjednik FIFA-e i predsjednik Afričke nogometne konfederacije (CAF), inzistira da Infantinovi protivnici moraju poštovati proceduru. Ako ga žele smijeniti, to moraju učiniti na izborima.

"Ako netko ima problem s bilo kime, bio to Gianni ili netko drugi, mora poštovati FIFA-ine procedure. To je jednostavno", izjavio je Motsepe za Sky News. "Ako ga želite smijeniti, neka se to pitanje riješi na izborima. Neka odluči 211 saveza članica. Glasanje će pokazati imaju li u njega povjerenja ili ne. Izbori su sljedeće godine. Zar ne bismo trebali pustiti da se taj proces odvije do kraja?"

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.