Radcliffe konačno prvakinja u maratonu, Ramzi prvak i na 800 metara

BRITANKA Paula Radcliffe nova je svjetska prvakinja u maratonu. Tridesetjednogodišnja Britanka vodila je u Helsinkiu od starta do cilja i nakon dva sata, 20 minuta i 57 sekundi konačno došla do svojeg prvoga zlata na velikim međunarodnim natjecanjima.

Radcliffe je ujedno i žena koja ima najbrže istrčani maraton u povijesti, 2:15.25 sati u Londonu 2003, no u karijeri je doživjela bezbrojna razočarenja, poglavito u Ateni, gdje je bila prvi favorit, a odustala je na pola staze.

Srebro je uzela olimpijska doprvakinja Kenijka Catherine Ndereba (2:22:01), a broncu Rumunjka Constantina Tomescu (2:23:19).

Olimpijska pobjednica Japanka Mizuki Noguchi nije došla u Helsinki.

10. Megumi Oshima (Jap) 2:26:29

Rashid Ramzi iz Bahreina novi je svjetski prvak na 800 metara nakon što je u finalnoj utrci u Helsinkiu pobijedio sa vremenom 1:44.24 minuta.

Ramzi je Marokanac sa bahreinskom putovnicom, a u helsinkiu je postao prvi čovjek koji je na Svjetskim prvenstvima slavio na 800 i 1500 metara.

Srebro je pripalo olimpijskom prvaku Rusu Juriju Boržakovskom (1:44,51), a bronca Kenijcu Williamu Yiampoyu (1:44,55).

Ruska dominacija na 1500

Ruskinja Tatjana Tomašova osvojila je naslov svjetske prvakinje na 1500 metara u utrci u kojoj su sve medalje otišle u Rusiju.

Olimpijska pobjednica Tomašova obranila je naslov u vremenu od 4:00.35 minuta, druga je bila olimpijska doprvakinja Julija Čiženko (4:00.93), a treća svjetska prvakinja na 5000 metara iz 2001 Olga Jegorova (4:01.46).

Krimarenko senzacija visa

Ukrajinac Jurij Krimarenko postao je najveća senzacija SP-a u Helinskiu osvojivši naslov svjetskog prvaka u skoku uvis, iako je bio jedan od autsajdera natjecanja.

Ukrajinac je u trećem pokušaju preskočio 2.32 metara, a kako je on bio jedini kojemu je uspjelo to preskočiti postao je senzacionalni svjetski prvak. Iako mu je osobni rekord 2.33, 22-godišnji Krimarenko dosad nije imao nijednu medalju sa velikih natjecanja.

Srebrno odličje su podijeli Kubanac Victor Moya i europski prvak Rus Jaroslav Rjibakov sa preskočenih 2.29, a istu visinu imala su još petorica skakača, među kojima i sada bivši svjetski prvak Šveđanin Stefan Holm.