SRBIJA - ŠVICARSKA 1:2 Najgori scenarij za Srbe: Primili u 90., zabili Xhaka i Shaqiri

U KALINJINGRADU Srbija i Švicarska odigrali su jednu od najzanimljivijih utakmica na SP-u u Rusiji. Nakon velikog preokreta Švicarska je slavila 2:1 i došla je na korak do plasmana u osminu finala. S druge strane Srbija će morati tražiti put u nokaut fazu na najteži mogući način – preko Brazila.

Još otkako je ždrijeb spojio ove dvije reprezentacije, jasno je bilo da će taj dvoboj biti susret s puno tenzija i utakmica velikog rizika. Naime, dres Švicarske nosi čak četiri igrača rođenih na Kosovu ili koji su albanskog podrijetla. To su Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri, Valon Behrami i Blerim Dzemaili, a s obzirom na to u kakvim su političkim odnosima Srbija i Kosovo, ne treba biti previše mudar za zaključiti da ni jednima ni drugima ova utakmica nije nosila samo sportski naboj. Tjednima se pisalo i pričalo samo o ovom susretu, a neki od igrača i sami su svojim postupcima nabrijavali ionako užarenu atmosferu.

Shaqiri se tako par dana prije početka Mundijala na Instagramu pohvalio dizajnom obuće za Svjetsko prvenstvo. U Rusiji nosi bijele kopačke. Na lijevoj je velika švicarska, a na desnoj kosovska zastava.

Srbi su to shvatili kao veliku provokaciju. Naravno, oni ne priznaju Kosovo, koje je zahvaljujući SAD-u prvo spašeno od Miloševića, a zatim postalo neovisna država, otrgnuto od matice Srbije.

I večeras smo vidjeli nešto što su u Srbiji nazvali čistom provokacijom. Strijelci za Švicarsku bili su baš Xhaka i Shaquiri, potonji je zabio u 90. minuti gol odluke, a obojica su slavili golove na način da su rukama oblikovali znak orla, simbol Albanije. Srpski mediji te su poteze žestoko napali te su ih nazvali političkim provokacijama od strane švicarskih Kosovara.

Rano vodstvo Srbije, jalova dominacija Švicarske

Srbija je počela puno bolje, odlučnije, ambicioznije, ozbiljnije. Kao istureni napadač, Mitrović se već u začetku utakmice istaknuo kvalitetom. Sommer je prvi Mitrovićev udarac glavom ukrotio, ali drugi put je kapitulirao. Matić je ubacio, a Mitrović je glavom već u 5. minuti šokirao Švicarsku.

Srbija je nastavila napadati. Djelovala je organizirano, dok je Švicarska bezglavo tragala za izjednačenjem. Napade je gradila na stoperskim pozicijama, ali veći posjed lopte nije uspijevala kapitalizirati u izjednačenje. Tijekom prve polovice prvog poluvremena se stabilizirala. Neprestano je prijetila povučenoj, ali kvalitetno postavljenoj Srbiji.

Posljednju etapu prvog dijela utakmice Srbija je provela u ofenzivi, ali prigode nije materijalizirala u podebljanje rezultatskog vodstva.

Švicarska u drugom dijelu s imperativom pobjede

Znajući kako bi eventualni poraz bio koban za daljnji tijek natjecanja, Švicarska je drugo poluvrijeme započela s Gavranovićem u vrhu napadačke linije.

Uslijedilo je razdoblje švicarske dominacije pa je Xhaka u 52. minuti izjednačio, a potom je Shaqiri pogodio spojnicu srpskog gola.

Srbi su mogli povesti u 68. minuti nakon prizemnog ubačaja Kolarova koji Mitrović nije kvalitetno popratio. Ritam utakmice varirao je od minute do minute, ali većinom je bio na visokoj razini.

Glavni sudac Nijemac Felix Brych sudio je vrlo autoritativno. S obzirom na političke konotacije, izvrsno se nosio s pritiscima. Do konca utakmice Srbima je dodijelio četiri žuta kartona, a Švicarcima jedan.

Naposljetku, Švicarska je preokrenula pogotkom Shaqirija. S pratnjom na leđima sjurio se prema srpskom golu i hladnokrvno je poentirao za pobjedu.

Treće kolo otkriva sve karte

Brazil je sa četiri boda poravnat sa Švicarskom, ali zbog bolje gol-razlike zauzima lidersku poziciju grupe E.

Srbija bi poraz protiv Švicarske mogla skupo platiti. Pred ogled s Brazilom, nalazi se na trećem mjestu s tri boda. Kostarika je posljednja i bez prilike da se kvalificira u osminu finala.

U posljednjim ogledima, zakazanima za 27. lipnja, Srbija se susreće s Brazilom, a Švicarska s Kostarikom.

TIJEK UTAKMICE

SRBIJA - ŠVICARSKA 1:2 (1:1)

SRBIJA: Stojković, Tošić, Ivanović, Kolarov, Milinković Savić, Milivojević, Tadić, Kostić, Sergej, Matić, Mitrović.

ŠVICARSKA: Sommer, Lichtsteiner, Akanji, Rodriguez, Schar, Xhaka, Behrami, Zuber, Dzemaili, Shaqiri, Seferović.

90' + 4' KRAJ! TRIJUMF ŠVICARSKE NAKON PREOKRETA!

90' + 4' Drmić je zamijenio Zubera

90' Četiri minute sudačke nadoknade

90' GOOOL! ŠVICARSKA JE PREOKRENULA! SHAQIRI SE SJURIO PREMA SRPSKOM GOLU I HLADNOKRVNO JE REALIZIRAO ZA 2:1!

87' Mitroviću je dodijeljen žuti karton

84' Gavranović je bio blizu gola, ali mlako je zapucao

81' Srbiju osnažuje Radonjić koji mijenja Milivojevića

76' Lopta je 63 posto vremena u nogama Švicaraca

73' Embolo mijenja Dzemailija

71' Ritam utakmice je u padu

68' Kolarov je prizemnom loptom gađao drugu stativu, ali Mitrović nije dobro popratio cjelokupnu situaciju

66' Glavni sudac Felix Brych djeluje vrlo autoritativno, dobro se nosi s pritiscima

63' Kostića je zamijenio Ljajić

57' Shaqiri je iskosa, sa 16-ak metara, pogodio spojnicu srpskog gola

52' GOOOL! ŠVICARSKA JE PORAVNALA! XHAKA JE S RUBA ŠESNAESTERCA NEOBRANJIVO ZABIO ZA 1:1. STOJKOVIĆ NIJE IMAO ŠANSE!

52' Mitrović je ponovno pucao glavom

46' Startalo je drugo poluvrijeme. Švicarska u drugi dio ogleda ulazi s Gavranovićem koji je u napadu zamijenio Seferovića

45' + 2' Kraj prvog poluvremena

45' + 2' Žuti karton i za Matića

45' + 1' Tadić je uputio siloviti udarac, ali lopta nije pogodila švicarsku mrežu

45' Dvije minute sudačke nadoknade

43' Švicarcima je tekuća svjetska smotra 11. u povijesti

42' Srbi su posljednjih minuta u ofenzivi

39' Milivojević je zaradio žuti karton nakon prekršaja nad Shaqirijem

37' Tadić je uputio udarac, ali Sommer je na pravom mjestu

36' Prekršaj na Mitroviću na dvadesetak metara od švicarske mreže

33' Milinković Savić požutio je nakon visoko podignute vode

32' Srbija se (ne)svjesno povukla, Švicarska traga za izjednačenjem

29' Značajna obrana Stojkovića kojom je sačuvao vodstvo srpske reprezentacije

29' Srbija se na Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine nije plasirala, a prije osam godina u Južnoafričkoj Republici eliminirana je u grupnoj fazi

28' Premda loptu u posjedu ima 61 posto vremena, Švicarska je bezopasna

26' Drugi korner za Švicarsku

25' Švicarci odaju dojam bezidejnosti, Srbi bez većih napora zatvara sve defenzivne rupe

23' Švicarska je preuzela inicijativu, napade gradi sa stoperskih pozicija

18' Srbi su vrijedni 280,45 milijuna eura. Sergej Milinković Savić procijenjen je na 90 milijuna eura. Prate ga Nemanja Matić (40 milijuna eura) i Andrija Živković (21 milijuna eura)

17' Prema Transfermarktu, švicarska reprezentacija vrijedna je 218,1 milijuna eura. Najskuplji reprezentativci su Granit Xhaka (40 milijuna eura) i Manuel Akanji (22 milijuna eura)

15' Srbi napadaju, djeluju vrlo organizirano

14' Mitrović je glavom zaprijetio i treći put, no bez opasnosti za Švicarce

10' U sljedećem kolu Srbija se susreće s Brazilom (27. lipnja). Švicarci će se suprotstaviti Kostariki

5' GOOOL! SRBIJA VODI 1:0! TADIĆ JE UBACIO, A MITROVIĆ GLAVOM PROBIO NEMOĆNOG SOMMERA!

5' Sommer je obranio Mitrovićev udarac glavom

2' Švicarska je remizirala s Brazilom 1:1

2' Srbija je u prvom kolu grupne faze pobijedila Kostariku 1:0

1' Srbi su u crvenim, a Švicarci u bijelim dresovima

1' Glavni sudac utakmice je Nijemac Felix Brych

1' Utakmica je započela, lopta je za Švicarsku

Srbija je slavila u prvom susretu protiv Kostarike majstorskim pogotkom Kolarova iz slobodnog udarca. Ta pobjeda mogla je biti i uvjerljivija da je Aleksandar Mitrović iskoristio barem jedan od dva zicera koja je imao, no i ovako je odrađen posao. Kakva prilika se otvara za Srbiju, svjesni su svi igrači. Nemanja Matić je otvoreno progovorio.

"Znamo kakav je ulog u igri. No, imaju fantastičnu ekipu punu odličnih individualaca. Probat ćemo riješiti posao i neopterećeni ući protiv Brazila u zadnjem kolu."

Izbornik Švicarske Vladimir Petković nije štedio na pohvalama protivnike. "Odlična su ekipa, a status favorita moramo potvrditi na terenu.

"Pozitivan rezultat protiv Brazila uz bod protiv Srbije otvorio bi vrata Švicarskoj da sami pobjedom u zadnjem kolu protiv Kostarike prođu u drugi krug. Pobjeda nije imperativ, naglašavaju iz Švicarskog tabora, ali slažu se s Matićem. Očekuje ih "paklena utakmica".