Bez Strateške procjene utjecaja na okoliš nema ugovora za istraživanje nafte i plina na Jadranu

Foto: Hina

MINISTAR zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović potvrdio je u srijedu informacije Ministarstva gospodarstva da neće biti sklapanja ugovora za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na Jadranu bez izrade Strateške procjene utjecaja na okoliš.

U Agenciji za ugljikovodike koja je nositelj zahtjeva, očekuju da će Strateška procjena utjecaja na okoliš biti gotova u ožujku iduće godine. Izrađuje je tvrtka "Ires ekologija", košta 200.000 kuna i trebala bi biti izrađena u 10-tak dana. Nakon toga Strateška procjena ići će u redovitu proceduru koja uključuje i javnu raspravu od mjesec dana, tako da se očekuje u ožujku 2015.

Strateška procjena utjecaja na okoliš važna zbog toga kako bi se analizirali svi aspekti utjecaja na okoliš i svi rizici koji postoje, pojasnio je Zmajlović.

Ti rizici onda predstavljaju određena ograničenja za tvrtke koje će dobiti posao eksploatacije, rekao je, dodavši kako će ti rizici biti navedeni u ugovoru, da ne bi kasnije bili predmet nerazumijevanje ili nesporazuma.

Naglasio je da treba razlikovati fazu istraživanja od eksploatacije, a nakon istraživanja znat će se je li riječ o nalazištima nafte ili plina.

Zasebna procjena za svako nalazište

Ako dođe do eksploatacije onda za svaku pojedinu eksploataciju, za svako konkretno polje, ukoliko dođe do zahtjeva za izdavanje dozvole za eksploataciju, treba provesti još i posebnu procjenu utjecaja na okoliš, gdje se propisuju mjere kako i pod kojim uvjetima se eksploatacija može obavljati.


U nekim slučajevima teoretski je moguće da se tijekom zahvata utvrdi kako nije moguće eksploatirati na konkretnoj lokaciji jer ne postoje mjere koje bi utjecaj na okoliš svele na prihvatljivu razinu, kazao je Zmajlović.

Aktivno sudjelovanje ministarstva turizma

Pomoćnik ministra turizma Robert Pende rekao je da njihovi interesi korespondiraju s kolegama iz Ministarstva zaštite okoliša. Predstavnici Ministarstva turizma uključeni su u sve faze i aktivno će sudjelovali u Strateškoj procjeni utjecaja na okoliš. Osobito su zainteresirani za plovne puteve i sigurnost plovidbe te će se o tome voditi računa u svim fazama, pa i u trenutku ako dođe do eksploatacije na nekom od istražnih polja.

Iz Ministarstva turizma imaju određene svoje zahtjeve, ali ne misle da jedno s drugim ne bi trebalo ići, rekao je Pende. Vodit će se računa da se istraživanja ne provode u određenom razdoblju, primjerice na vrhuncu turističke sezone, dodao je.

Europska praksa

Pomoćnica ministra gospodarstva Sabina Škrtić rekla je da ne vidi problem s Crnom Gorom.

Najavila je da na tome rade Ministarstvo vanjskih poslova i Ministarstvo gospodarstva te kako vrlo brzo očekuju da će sa Crnom Gorom potpisati dokument koji će regulirati postupke.


Barbara Dorić iz Agencije za ugljikovodike rekla je da u proceduri ništa nisu propustili i da se u cijeloj EU radi na isti način.

Početkom ovoga mjeseca službeno je zatvoreno prvo javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na Jadranu. Prijavilo se šest kompanija, koje su iskazale interes za 15 istražnih prostora.

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak tada je izjavio da su zadovoljni s pristiglim ponudama jer je riječ o ozbiljnim kompanijama s velikim iskustvom koje koriste najsuvremeniju tehnologiju i udovoljavaju najzahtjevnijim ekološkim standardima.

Konačna odluka do kraja godine

Konačna odluka Vlade o odabranim ponuditeljima može se očekivati do kraja ove godine, a potpisivanje ugovora o podjeli eksploatacije očekuje se u prvom kvartalu 2015.

Proces istraživanja i eksploatacije podrazumijeva pripremnu fazu istraživanja koja traje tri do šest godina i, kada se u određenom istražnom prostoru dokaže nalazište nafte ili plina i komercijalnost ležišta, slijedi eksploatacija.

Inače, prvo javno nadmetanje za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na Jadranu otvoreno je 2. travnja ove godine. Zainteresirani ponuđači mogli su aplicirati za dvadeset i devet istražnih prostora. Projekt istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Hrvatskoj počeo je potpunom promjenom zakonske regulative, prije samo nešto više od godinu i pol dana, čime je i omogućeno ostvarivanje toga projekta.

U Ministarstvu gospodarstva kažu da je to jedan od ključnih projekata koji će Hrvatsku učvrstiti kao energetsko čvorište europskog jugoistoka i učiniti značajnim faktorom u oblikovanju ukupne europske energetske sigurnosti i stabilnosti.

Pročitajte više