FED i ekonomija SAD određivat će trgovanje eurom i dolarom

Foto: Stockphotosforfree.com

S OBZIROM da je eurozona još uvijek zatrpana problemima, američki dolar mogao bi se vratiti na uzlaznu putanju, ali brojke će tek pokazati kojim trendom i ovisno je li oporavak gospodarstva SAD-a uistinu trajna pojava, smatra John Hardy, rukovoditelj strategije za trgovanje valutama (Forex) u Saxo Banci u svojim najvažnijim predviđanjima za treći kvartal. Nakon što mu je trebalo da se konsolidira u proteklom kvartalu, trgovanje USD-om trebat će punu pozornost ulagača u sljedeća tri mjeseca, ističe Hardy u analizi kretanja u prvoj polovici godine te najavi novih trendova jer dolar bi se mogao ponovno oporaviti, ponesen statistikama o američkom gospodarstvu i opciji da Fed poveća stope u rujnu.

"U trećem kvartalu za očekivati je da će ECB držati pod kontrolom europsko tržište obveznica kako bi se stabilizirala i trgovina EURUSD-om. U suprotnom, prinosi za obveznice država s 'periferije' postat će veliko opterećenje za EU i euro", kaže John Hardy u tradicionalnom izvješću Saxo Banke 'Essential Trades' za treći kvartal.

Američki je dolar na početku godine imao sjajne rezultate dok je euro bio ispod očekivanja, pa je ta kombinacija spustila valutni par EURUSD sve do ispod 1,0500 sredinom travnja u očekivanju značajnog i već najavljenog programa otkupa državnih obveznica Europske središnje banke. No, najniža razina EURUSD zabilježena je samo nekoliko dana nakon početka QE programa jer je tržište već ukalkuliralo poteze ECB-a, uz činjenicu da je u prvom kvartalu ove godine gospodarstvo SAD-a imalo jako loš rast prema svim ekonomskim pokazateljima, podsjećaju iz Saxo Banke.


Kretanja u gospodarstvu SAD-a utjecat će na tečaj EUR/USD

U drugom kvartalu ponovno problemi za EURUSD i to zbog kretanja na europskom tržištu obveznica jer su trgovci obveznicama precijenili svoje sposobnosti u kupovini raspoloživih obveznica u ECB programu. Dogodilo se tako, da su unatoč QE programu, europske državne obveznice od Njemačke do Portugala zabilježile ogromne gubitke od kraja travnja do lipnja, s najvišim razinama u prinosima za obveznice nakon špekulacija da ECB, odnosno središnje banke država članica, neće imati dovoljno obveznica za kupovinu, dio je analize danske investicijske banke.

"Za EURUSD i USD u širem smislu bit će nužno da ekonomski pokazatelji iz SAD-a pokazuju znatni oporavak sve do kraja kolovoza, što će utjecati na odluku Feda oko podizanja kamatne stope. Primjerice, bitno je hoće li brojke o nezaposlenosti i dalje padati te naročito hoće li rast plaća u nadolazeća dva mjeseca biti iznad prosjeka iz 2009., kada je bio najveći porast od 2,3 posto u usporedbi s godinom ranije", kaže Hardy i pojašnjava da se u trećem kvartalu lako može dogoditi da Fed prvi put u više od devet godina poveća kamatne stope na sastanku FOMC-a u rujnu. Ulagači će zasigurno pratiti naznake i najave već na srpanjskom sastanku, pogotovo ako se lipanjski podaci o nezaposlenosti i rastu plaća pokažu dobrima.

Fed naime samo čeka izgovor za normalizaciju stopa, djelomično iz političkih razloga jer će im povećanje stopa doći kao podrška i potvrda da je politika koju su vodili proteklih pet godina bila uspješna. Drugi razlog je da im se otvara prostor za nove poteze ako se pokaže da je oporavak koji je u tijeku već zapravo pri kraju, nakon što oni povećaju kamatne stope. S pretpostavkama da će stopa rasti samo jedan posto do kraja 2016., Fedu ostaje dovoljno manevarskog prostora za prilagodbu planova, zaključuje Hardy iz danske investicijske banke.

Pročitajte više