"Nebo se spojilo sa zemljom": Rekordna kiša, bujice na ulicama u Dalmaciji

Foto: Crometeo, DHMZ, Antena Zadar, Toni Marinac,Valentin Bakota/Crometeo, Ivan Brozović, Dejan Legat, Gracijela Bedeković, Robert Rovtar, Marina Beram, Dražen Kušter, Vladimir Benko

NAKON što je šire zadarsko područje i obližnje otoke noćas i prijepodne zahvatilo nevrijeme praćeno obilnom kišom, a ponegdje i pijavicama, nakon kraćeg smirenja vremena, nad Srednju su se Dalmaciju opet nadvili zastrašujući tamni oblaci. Čitatelji su nam tijkom poslijepodneva javili da novo nevrijeme dolazi prema Biogradu na Moru, Tisnom i drugim okolnim mjestima.

> Vaše fotografije nevremena šaljite nam na foto@index.hr, naznačite mjesto i vrijeme fotografiranja

> Oko 15 sati jako nevrijeme pogodilo je i Zagreb. Jaka kiša, vjetar i grmljavina i pogodili su šire područje grada

Peta srpanjska ciklona, koja je jučer na područje Kvarnera donijela obilnu kišu te grmljavinska nevremena, kao i pijavice, premjestila se prema unutrašnjosti i jugu zemlje. Na otocima sjevernog Jadrana ponegdje je palo preko 50 litara kiše po kvadratnom metru. Od jučer u 7 sati do danas u 7 sati na Silbi je palo 217,5 litara kiše po četvornome metru, a na Istu čak 294 litre, što je rekordna količina oborina u jednom danu za to područje u srpnju. Kratak pljusak poslijepodne je protutnjao i kroz Pakoštane.

Pijavice kod Čiova

Toni Marinac poslao je Crometu fotografije dvije pijavice koji su se stvorile na moru kod Čiova (naslovna fotografija). Jedna od njih ušla je na kopno i ubrzo se raspala. Oko 13 sati jaka kiša počela je padati u Splitu, nevrijeme se kreće prema jugu.


Jako nevrijeme pogodilo zadarsko područje



Zadarsko područje zahvatilo je jako grmljavinsko nevrijeme koje je pratila jaka kiša i olujno jugo.

"Nebo se jutros spojilo sa zemljom, prizor je koji je većinu jutra "vladao" nad Zadrom. Gradske ulice i trgovi u svega nekoliko minuta pretvorili su se u slapove i jezera.", piše Antena Zadar.

 


Golemi slapovi s Velebita

Na području Starigrada-Paklenice danas poslije 10 sati od jake kiše nastali su golemi slapovi s Velebita koji su se sručili u podnožje i poplavili dionicu Jadranske magistrale u predjelu naselja Milovci. U tom je mjestu bujica bila mjestimice i viša od pola metra, poplavila je terase i donje dijelove vikend kuća. Područje je obišao načelnik općine Starigrad Krsto Raić koji traži od Hrvatskih cesta i Hrvatskih voda da se nađe rješenja za saniranje uzroka plavljenja toga područja s Velebita.

"Osim šteta u Milovcima slične nepogode danas su zahvatile i druga naselja, od Selina prema Sv Mariji Magdaleni, voda je poplavila i više objekata u samom središtu Starigrada pa sam zatražio dodatnu pomoć", rekao je općinski načelnik.


Na terenu su službe Hrvatskih cesta s mehanizacijom koje uklanjaju odrone i nakupine s kolnika i saniraju posljedice, nakon što je oko 14 sati kiša prestala padati i stanje se počelo normalizirati.

Vatrogasci imaju pune ruke posla

Vatrogasci imaju pune ruke posla u ispumpavanju poplavljenih prostorija, posebno na zadarskim otocima. Od sinoć na području Zadarske županije djelatnici Javne vatrogasne postrojba (JVP) imali su između 50 i 60 intervencija zbog obilne kiše.

Iako je nevrijeme prestalo prije tri sata, još je 15-ak ekipa raspoređeno diljem županije gdje, prema prioritetima, ispumpavaju vodu iz poplavljenih objekata. Najčešće se ispumpavaju podrumi i stanovi u prizemlju te ugostiteljski objekti uz more, a najviše je bilo intervencija na zapadnom dijelu županije - u Viru i Privlaci te na otocima Olibu, Silbi, Istu i Molatu, doznaje se od županijskoga vatrogasnog zapovjednika Željka Šoše.

"U gradu Zadru najviše intervencija bilo je u središtu grada, na poluotoku, gdje stare instalacije nisu mogle primiti prevelik dotok vode, te u četvrtima Novom i Starom Bokanjcu, na Bilom brigu i Plovaniji, najčešće u obiteljskim kućama uz cestu koja nema odvodnju", rekao je Šoša. Zamolio je građane da budu strpljivi, dodajući da će prema prioritetu svi objekti biti ispumpani.



Jutros nešto prije 7 sati Jadrolinijin brod ''Prizna'' u Pašmanskom kanalu spasio je brodicu pod slovenskom zastavom. Prizna je radi premještaja isplovila u Pašmanski kanal te je posada uočila kako brodica nekontrolirano pluta nošena olujnim vjetrom. Posada je uspjela prihvatiti slovensku brodicu u tegalj i odvesti je u luku Biograd. Ustanovljeno je kako na brodici nije bilo putnika.

Prognoza za danas

Uz kraća sunčana razdoblja, danas će na Jadranu biti kiše, pljuskova i grmljavine. Oborine su izglednije na sjevernom Jadranu u prvom dijelu dana, a u Dalmaciji u drugom. Lokalno će pasti preko 50 litara oborine po kvadratnom metru, a ne isključuje se mogućnost pojave tuče, na moru i pijavica. Navečer u većini predjela manje kiše i više suha vremena. Na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana puhat će slab do umjeren vjetar zapadnih smjerova, za vrijeme nevremena može prolazno biti jak s olujnim udarima na moru. Drugdje umjereno do jako jugo koje će na moru imati vrlo jake do olujne udare. Poslijepodne u srednjoj Dalmaciji može biti jakih udara bure, navečer i u južnoj. Jutro toplije u odnosu na prethodne dane s minimalnim temperaturama većinom od 17°C u zaleđu Istre do 25°C ponegdje u Dalmaciji. Najviše dnevne temperature na sjevernom Jadranu od 22 do 26°C, u Dalmaciji i do 29°C u dolini Neretve, javlja Crometeo.


Tijekom srijede mogućnost za kišu ili pljuskove s grmljavinom bit će sve veća na kopnu pa ne treba baš očekivati previše sunca. Više suhog vremena prijepodne, a glavnina oborina stiže navečer i u noći na četvrtak. Oborine mjestimice mogu biti obilnije, a nije isključeno ni nevrijeme. Bit će ponovno svježije uz temperaturu zraka oko 25 Celzijevih stupnjeva, na istoku malo višu. No, za neki duži boravak ili radove na otvorenom ponesite kišobran ili zaštitu od kiše. Teško da će dan biti povoljan za vanjske poslove.



Crveni alarm za Rijeku i Dubrovnik

DHMZ je izdao visok stupanj upozorenja za cijelu zemlje, a za dio zemlje proglašen je crveni, najveći stupanj upozorenja na ekstremne vremenske prilike.

Crveni alarm proglašen je za područje Dubrovnika i Rijeke.



"Vrijeme je izuzetno opasno. Iznimno intenzivan meteorološki događaj je prognoziran. Velika šteta i nezgode su moguće na velikom području i to u većini slučajeva s opasnošću po život. Često se informirajte o očekivanim meteorološkim uvjetima i rizicima. Slijedite naredbe i savjete dane od strane vaših državnih tijela u bilo kojim uvjetima i budite spremni na izvanredne mjere", stoji u upozorenju Meteoalarma.

Na dubrovačkom i riječkom području očekuju se grmljavinska nevremena i velike količine oborina, kao i jak vjetar.

 

Pročitajte više