AP o Vučićevom posjetu: Bivšeg srpskog ultranacionalista dočekali hrvatski nacionalisti

Foto: FAH

STRANE i regionalne novinske agencije popratile su u ponedjeljak posjet srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića Hrvatskoj kao korak prema poboljšanju desetljećima napetih odnosa. 
 
Hrvatska i Srbija obećale su u ponedjeljak pojačati napore na rješavanju pitanja manjina, graničnih pitanja i potrage za nestalim osobama tijekom Domovinskog rata "u nastojanju da poboljšaju odnose koji su narušeni desetljećima nakon raspada Jugoslavije", piše Reuters.
 
Agencija objašnjava da su Srbija i Hrvatska, dvije najveće republike proizašle iz Jugoslavije koja se raspala 1991., pokušavale poboljšati veze nakon rata 1991-1995., "ali teškoće su ostale".
 
AFP prenosi srpske izvještaje o "ustaškoj histeriji"
 
Beograd i Zagreb nedavno su se sukobili u pitanju stradanja Srba tijekom Drugog svjetskog rata, u pitanju migranata i teretnog prijevoza, piše njemčka agencija dpa i donosi šturi pregled zbivanja od raspada Jugoslavije i Domovinskog rata.
 
Dpa izvještava i da je premijer Plenković uoči posjeta izdvojio pitanje ratne odštete. Objašnjava da se retorika između dviju zemalja svake godine rutinski zaoštrava u kolovozu kada se obilježava godišnjica vojno-redarstvene akcije Oluja kojom je Hrvatska oslobodila svoja okupirana područja.  
 
Agencije su izvijestile i o prosvjedima kojima je dočekan Vučić, pri čemu AFP izvještava o 400 prosvjednika, a Reuters o tisuću.
 
AFP prenosi Vučićev citat da mu "nitko u obitelji nije bio četnik" i dodaje da je u Srbiji tabloid "Informer" koji je blizak vlasti, osudio "ustašku histeriju" tijekom posjeta.
 
"To je aluzija na hrvatski ustaški režim koji se svrstao uz nacističku Njemačku", piše francuska agencija. 
 
Reuters prenosi Vučićeve riječi da će u idućih 100 dana učiniti sve moguće da se poboljšaju međusobni odnosi i njegov citat da dvije zemlje na prošlost gledaju različito.
 
I AFP i dpa izvještavaju da Srbija nastoji napredovati u pregovorima prema članstvu u EU u čemu joj Hrvatska može pomoći, ali i kočiti je jer dvije zemlje imaju neriješeno granično pitanje. 
 
Tanjug: Vučić zahvalio Kolindi na hrabrosti
 
Prenose da su predsjednici dviju zemalja zadali sebi dvogodišnji rok za dogovor o granici na Dunavu, a ako u tome ne uspiju ići će na međunarodni sud ili arbitražu.
 
Upravo taj dogovor izdvaja Slovenska tiskovna agencija (STA)  koja detaljno izvještava o svim aspektima posjeta pa spominje i Vučićev sastanak sa zagrebačkim nadbiskupom kardinalom Josipom Bozanićem te sudjelovanje na Hrvatsko-srpskom gospodarskom forumu.
 
Srbijanska agencija Tanjug prenosi Vučićeve riječi da je optimist kad je u pitanju gospodarstvo i da je uvjeren da će odnosi dviju zemalja u budućnosti biti sve bolji, što i je interes obaju naroda i država.  Ta agencija piše i da je srbijanski čelnik govorio o rastu gospodarske razmjene između dviju zemalja za 62 posto u pet godina, te da je dodao "zamislite kakav bi rast bio da su naši politički odnosi bili bolji".
 
Tanjug prenosi i kako je Vučić potvrdio da je s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem razgovarao o ratnoj odšteti i da je tada poručio da se time otvara Pandorina kutija, što Zagrebu i Beogradu "sada sigurno ne treba".
 
Agencija napominje kako je u izjavi za televiziju Vučić zahvalio hrvatskoj kolegici na hrabrosti da ga pozove i na tome što se dostojanstveno ponašala. 
 
Agencija Beta piše kako je dvoje čelnika zaključilo da se međusobni odnosi ne mogu nazvati prijateljskim, no da dvije zemlje moraju razgovarati o budućnosti i otvorenim pitanjima.
 
Ta agencija velik prostor daje prosvjedima koji su popratili Vučićev dolazak i spominje da su okupljeni na jednom od skupova nosili crnu zastavu s natpisom "KOS" i "Za dom spremni".

Associated Press objavio je vijest o posjetu srpskog predsjednika Aleksandra Vučića koju je i Washington Post prenio pod naslovom: “Srpski predsjednik posjetio Hrvatsku usred tenzija i prosvjeda”.
 
Predsjednici Hrvatske i Srbije obećali su da će raditi na smirivanju tenzija između dvaju balkanskih rivala koje proizlaze iz njihova rata u devedesetima, usred prosvjeda hrvatskih ratnih veterana i nacionalista.
 
AP: Odnosi Srbije i Hrvatske ključni za stabilnost Balkana
 
Vučić je u dvodnevnom posjetu Hrvatskoj na koji se gleda kao na pokušaj da se poboljšaju gospodarske veze i riješe neki od kritičnih problema koji more odnose između dvaju susjeda od rata. Odnosi između Hrvatske i Srbije smatraju se ključnima za stabilnost Balkana, piše AP. 
 
“Nažalost, odnosi između Srbije i Hrvatske opterećeni su prošlošću. Nažalost, ta prošlost nas još uvijek sprečava da opišemo odnose između naših dviju zemalja kao prijateljske”, rekla je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović nakon svog razgovora s Vučićem, napominjući kako je “naša obveza da se susretnemo i razgovaramo i nađemo zajedničke interese” zbog “zajedničke odgovornosti za budućnost jugoistočne Europe.
 
Vučić je pak rekao da je došao “raspraviti sva otvorena pitanja kojih ima mnogo”. “U idućih sto dana pokušat ćemo promijeniti atmosferu”, dodao je. Oboje predsjednika naglasili su da se još uvijek ne slažu oko mnogih otvorenih pitanja, uključujući granicu na rijeci Dunav, ali Vučić je poručio da će Hrvatska i Srbija pokušati riješiti granični spor u iduće dvije godine ili ga prepustiti međunarodnoj arbitraži.
 
Granični spor velika prepreka Srbiji pri ulasku u EU
 
Neuspjeh u rješavanju graničnog spora mogla bi biti velika prepreka za eventualni ulazak Srbije u Europsku uniju jer bi je mogla blokirati Hrvatska. Naime, EU je poručio Srbiji i drugim zemljama kandidatkinjama da moraju riješiti svoje granične sporove prije ulaska.
 
Vučića, kojeg AP opisuje kao bivšeg gorljivog nacionalista iz ratnog razdoblja koji sada kaže da je pro-EU reformator, dočekalo je više od 1000 hrvatskih ratnih veterana i nacionalista koji su prosvjedovali noseći hrvatske zastave i transparente koji osuđuju njegov ultranacionalistički stav tijekom rata 1991-1995. Prosvjednici su tražili ispriku i ratnu odštetu od Srbije koja je podržavala srpske pobunjenike za vrijeme rata u kojem je ubijeno oko 10.000 ljudi, piše AP. Tijekom Vučićeva posjeta na snazi su oštre mjere osiguranja, uključujući snajperiste na krovovima iznad rute kojom Vučić prolazi. 
 
O Vučićevu dolasku u Zagreb izvijestio je i Radio Free Europe/Radio Liberty pod naslovom: “Srbin Vučić počinje “neugodan ali koristan” posjet Hrvatskoj. U ovom se članku, osim već navedenih informacija iznosi i kako se očekuje da će dvije strane raspraviti manjinska prava, nerazriješene granične sporove, nestale u ratu i suradnju u procesuiranju osumnjičenih za ratne zločine. 
 
Radio Free Europe: Vučić planirao posjet još lani, otkazao ga zbog svađe oko spomenika Tepiću
 
RFE/RL također podsjeća da je Vučić planirao posjet Zagrebu još krajem prošle godine, ali ga je odgodio do daljnjega zbog spora između Hrvatske i Srbije oko spomenika Milanu Tepiću, časniku dominantno srpske JNA koji je raznio skladište streljiva za vrijeme rata u Bjelovaru. Hrvatska smatra Tepića ratnim zločincem.
 
Na prozivke hrvatskih vlasti, srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić optužio ih je za “anti-srpsku histeriju”. Osim toga, odnosi su zategnuti i zbog aktualne srpske izložbe u UN-u o ustaškom logoru smrti iz Drugog svjetskog rata u Jasenovcu, gdje su deseci tisuća Srba, Roma, Židova i antifašističkih Hrvata stradali, piše RFE/RL. 
 
Navodi se i kako je ovo prvi službeni posjet predsjednika dvaju zemalja od posjeta bivšeg hrvatskog predsjednika Ive Josipovića tadašnjem srpskom predsjedniku Tomislavu Nikoliću u Beogradu 2013.
 

Želite li odmah na mobitel primiti obavijest o svakoj novoj vijesti vezanoj uz Vučićev posjet, instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: Vučićev posjet

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

 

Pročitajte više