Azijski ulagači oprezni na kraju tjedna

Foto: EPA

NA VEĆINI azijskih burzi cijene su dionica jutros blago porasle, no trguje se oprezno zbog jučerašnjeg pada Wall Streeta i sporog oporavka najvećih svjetskih gospodarstava od koronakrize.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u plusu 0,2 posto, pa je na putu tjednog dobitka od oko 1 posto.

Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,1 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Hong Kongu i Šangaju porasle između 0,2 i 0,6 posto. U Australiji i Južnoj Koreji blago su pale.

Posljednjih mjeseci snažan rast tehnološkog sektora

Oprez na tržištima posljedica je jučerašnjeg pada cijena dionica na Wall Streetu, što je ponajviše bila posljedica daljnjeg pritiska na tehnološki sektor.

Posljednjih su mjeseci, zahvaljujući snažnom rastu tehnološkog sektora, američki burzovni indeksi nadoknadili sve gubitke od ožujka, kada su cijene dionica oštro pale zbog izbijanja koronakrize.

Krajem kolovoza S&P 500 i Nasdaq indeks dosegnuli su rekordne razine.

No, u posljednja dva tjedna na snazi je korekcija cijena u tehnološkom sektoru, pa je Nasdaq indeks, koji je pun tih dionica, od početka rujna pao više od 10 posto ispod svoje rekordne razine, zaronivši u područje korekcije.

"Tržišta su, posebice tehnološke dionice, snažno rasla do kraja kolovoza, pa su sada nešto ranjivija. Vlada nesigurnost zbog predstojećih predsjedničkih izbora u SAD-u, napetosti između SAD-a i Kine, ali i zbog pitanja kako će se nastaviti oporavak američkog gospodarstva, ako ne bude novih poticajnih mjera", kaže Shane Oliver, ekonomist u tvrtki AMP Capital.

Ulagače zabrinjava spori oporavak američkog tržišta rada. Jučer je objavljeno da je broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima prošloga tjedna pao, no broj Amerikanaca bez posla i dalje je vrlo visok.

Visoka nezaposlenost znači i manju potrošnju, a kako je osobna potrošnja glavni pokretač američkog gospodarstva, oporavak od koronakrize mogao bi biti dulji nego što su se ulagači nadali.

U srijedu je američka središnja banka poručila da će još dulje vrijeme zadržati ključne kamatne stope na niskim razinama, blizu nule.

Najave popustljive monetarne politike obično pozitivno utječu na tržišta dionica, no ovoga puta to nije bio slučaj.

"Ulagači vole kada Fed smanji kamate jer je to dobro za tržište. No ako Fed kaže da kamate mora dulje vrijeme držati niske, ulagači se pitaju nije li gospodarstvo u lošijem stanju nego što se mislilo", kaže Jake Dollarhide, direktor u tvrtki Longbow Asset Management.

Dolar oslabio

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala, nakon dva dana rasta, dok je zbog nesigurnosti na tržištima ojačala japanska valuta, koja se smatra sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 92,93 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 93,17 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 105,05 na 104,85 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1850 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1770 dolara.

Cijene su nafte, pak, stabilne, nakon jučerašnjeg snažnog rasta. Na londonskom je tržištu cijena barela jutros ojačala 0,2 posto, na 43,39 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,15 posto, na 41,04 dolara.

Pročitajte više