Brnabić brani Srbe koji su postavili barikade i napada EU, reagirao kosovski premijer

NAPETOSTI na sjeveru Kosova jačaju dok se Beograd i Priština uzajamno okrivljuju za ugrožavanje mira i sigurnosti, a Bruxelles, poslije napada na ophodnju EULEX-a, poručuje u nedjelju da neće tolerirati nasilje i traži uklanjanje barikada.

Premijerka Srbije Ana Brnabić poručila je da su barikade koje su postavili Srbi na sjeveru Kosova poziv na mir i poziv međunarodnoj zajednici da počne raditi svoj posao.

Zemlje Kvinte, zajedno s visokim predstavnikom Europske unije (EU) za vanjsku politiku i sigurnost Josepom Borrellom, pozivaju na uklanjanje barikada na sjeveru jer su nelegalne, napisala je Brnabić na Twitteru i pritom kritizirala Bruxelles.

"Nisu bili tako glasni" kada je kosovska policija prekršila Bruxelleski sporazum time što je s dugim cijevima ušla na sjever, u općine sa srpskom većinom, poručila je.

Barikadama "jasno izražavaju svoj prosvjed i to čine mirno", poručila je.

Dužnosnike međunarodne zajednice Brnabić je upozorila da nisu reagirali kad je Srbima bilo uskraćeno pravo da glasaju na izborima ni kad im je Priština "konfiscirala imovinu da bi napravila nelegalne vojne baze" niti (je reagirala na) 136 incidenata kad su na Kosovu napadnute srpske obitelji

"Obraćate pažnju samo kada su na barikadama", istaknula je.

Barikade "nisu samo način da se pokaže nezadovoljstvo i očaj" niti da su im osnovna ljudska prava ugrožena već su i način "da se zaštiti Bruxselleski sporazum", ustvrdila je Brnabić koja inzistira na tome da za taj sporazum iz 2013. jamči EU.

"Barikade su poziv na mir i poziv na akciju međunarodne zajednice... Srbija poštuje sve potpisane sporazume: Bruxelleski, Washingtonski, ali i Rezoluciju VS UN-a 1244 i Povelju UN-a. To su naše vrijednosti", poručila je na Twitteru Brnabić.

Kurti reagirao

Premijer Kosova Albin Kurti pak ističe da riješenim pitanjem registarskih tablica i odgodom lokalnih izbora do travnja "kriminalne bande na sjeveru Kosova nemaju ni najmanji izgovor za barikade i nasilne napade na kosovsku policiju".

Kosovo u suradnji s NATO-om i KFOR-om radi "na brzom i mirnom rješenju situacije na sjeveru Kosova", napisao je na Twitteru.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka Brnabić prijete vojnom agresijom, pozivajući da se na njihov "teritorij vrati srpska vojska".

Vučić je u subotu najavio da će Beograd od KFOR-a tražiti da primijeni odredbu iz Rezolucije 1244 VS UN-a iz 1999. i omogući raspoređivanje postrojbi srpske vojske i policije na Kosovu, sukladno Aneksu 2 te rezolucije.

"Ne tražimo konflikt, već dijalog i mir. Ali da budem jasan: Republika Kosovo će se braniti – snažno i odlučno", naveo je Kurti na Twitteru.

Odgoda izbora

Europska pravosudna misija na Kosovu (EULEX) priopćila je u nedjelju da je na njihovu izviđačku patrolu na sjeveru, gdje drugi dan traju blokade lokalnih Srba, bačena šok-bomba i da nema ozlijeđenih.

Srpski prosvjednici na sjevernom Kosovu blokirali su glavne ceste u nedjelju, drugi dan zaredom, nakon razmjene vatre s policijom tijekom noći, a nakon uhićenja bivšeg srpskog policajca dan ranije, kojeg Priština optužuje za organiziranje incidenata u općinskim izbornim povjerenstvima (CIK) u općinama sjevera, gdje su raspisani lokalni izbori za gradonačelnike nakon što su Srbi napustili kosovske institucije.

Kosovska predsjednica u subotu je najavila da će lokalni izbori u većinskim srpskim područjima na sjeveru biti odgođeni do travnja, što je potez čiji je cilj smirivanje etničkih napetosti koje su se pojačale posljednjih mjeseci.

Srpski gradonačelnici u općinama na sjeveru Kosova, zajedno s lokalnim sucima i oko 600 policajaca, podnijeli su ostavke prošlog mjeseca u znak prosvjeda zbog vladine odluke o zamjeni registracijskih tablica koje je izdao Beograd onima koje je izdala Priština.

Izbori su bili zakazani za 18. prosinca, ali su Srbi koje podupire Beograd rekli da će ih bojkotirati. 

Pročitajte više