Gdje su kontejneri iz državnih robnih zaliha? Koriste se za koronu, dio je u Glini

Foto: Matija Habljak/Pixsell

NAKON razornog potresa koji je nanio golemu štetu u Petrinji, Sisku, Glini i okolnim mjestima, u javnosti se počelo postavljati pitanje zašto državne institucije nisu hitno posegnule za kontejnerima iz strateških robnih rezervi koji su prijeko potrebni u potresom pogođenim područjima.

Gdje su kontejneri iz državnih robnih zaliha?

Gdje su ti kontejneri sada? Svi su u upotrebi zbog korone i zbog potresa, kažu nam iz Ravnateljstva civilne zaštite. Kako doznajemo, više od 200 kontejnera iz robnih zaliha je u upotrebi za potrebe testiranja na koronavirus i za potrebe bolnica oko covida. Inače, kako smo doznali,ukupno se za covid koristi 404 kontejnera, ali nisu svi iz robnih zaliha.

76 kontejnera još je u upotrebi zbog zagrebačkog potresa, u njima su obitelji koje su u tom potresu ostale bez doma.

18 kontejnera iz robnih zaliha dosad je prebačeno u Glinu i bit će razmješteno po najpogođenijem području između Gline i Petrinje.

Što se tiče agregata, više desetaka njih prebačeno je također u Glinu i Petrinju.

Priopćenje Ravnateljstva robnih zaliha

Naknadno se priopćenjem oglasilo Ravnateljstvo robnih zaliha koje djeluje u sklopu Ministarstva gospodarstva. 

"Trenutno stanje u Ravnateljstvu za robne zalihe sastoji se od prehrambenih proizvoda (pšenica, kukuruz, juneće i svinjsko meso, mesne i riblje konzerve, CSO paketi itd.) te neprehrambenih proizvoda (višenamjenske cisterne, naftni derivati, stambeni kontejneri, agregati, šatori, kreveti, vreće za spavanje, zaštitna oprema itd) i dostatne su za racionalnu opskrbu cjelokupnog stanovništva za 30 dana.Ravnateljstvo za robne zalihe robe isporučuje na temelju naloga Ravnateljstva za civilnu zaštitu odnosno kada se radi o dijelu vatrogasne opreme od Glavnog vatrogasnog zapovjednika.U svrhu zbrinjavanja stanovništva Sisačko-moslavačke županije – gradova Petrinje, Gline i Siska te okolnih mjesta, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja – Ravnateljstvo za robne zalihe se odmah 29. prosinca 2020. godine po zaprimanju prvih naloga Ministarstva unutarnjih poslova – Ravnateljstva civilne zaštite uključilo u pružanje pomoći stradalima u potresu.

Dana 29. prosinca 2020. godine u potresom pogođena područja isporučeno je:
-       8 cisterni za pitku vodu svaka nosivosti 7.000 litara
-       317 kreveta
-       3.000 litara dizel goriva,a dana 30. i 31. prosinca 2020. prosinca sljedeća roba:
-       21 stambeni kontejner
-       45 agregata
-       200 kreveta
-       1 tona mesnih narezaka
-       2.000 cjelodnevnih suhih obroka.

S današnjim danom je organizirana doprema 7.500 kg kruha na područje Petrinje i Gline svakog dana do prestanka potrebe.Sukladno navedenom, razvidno je da je isporučena sva tražena roba koju robne zalihe posjeduju, a koja je putem Ravnateljstva civilne zaštite zatražena.Isto tako, napominjemo i podsjećamo kako se 201 kontejner nalazi ispred zdravstvenih ustanova diljem Republike Hrvatske te služi medicinskom osoblju kao pomoć u borbi s korona virusom dok je 76 kontejnera angažirano za smještaj stanovništva nakon potresa u Zagrebu i okolici. 

U tijeku je nabava dodatnih kontejnera, koja je pokrenuta 22. prosinca 2020. za potrebe krize uzrokovane koronavirusom, te će iz tog kontigenta u narednih 10 dana biti dobavljeno još 41 kontejner na potresom ugrožena područja.Zaključno, Robne zalihe na svaki nalog za dostavom roba reagiraju u najkraćem mogućem roku, bez obzira o kojoj se vrsti roba radi", stoji u priopćenju Ravnateljstva robnih zaliha. 

Što je u robnim zalihama?

U Izvješću podnesenom Hrvatskom saboru, krajem 2019. godine u strukturi strateških robnih zaliha u 2019. godini najveću vrijednost činilo je 14 vrsta proizvoda (80.95% ukupnih zaliha) dok su ostali proizvodi činili 19.05% ukupnih zaliha. Najveću vrijednost činila je pšenica 18%, višenamjenske cisterne 15%, eurodizel gorivo 12%, kukuruz 8%, juneće meso u živom i šatori po 6%, cjelodnevni suhi obrok i mesne konzerve i pumpe za vodu po 4%, svinjsko meso u živom i riblje konzerve 2%, te kontejneri za stanovanje i plovila 1%.

U dokumentu je pisalo i da je među neprehrambenim proizvodima 15 agregata, 32 višenamjenske cisterne te šest šatora. Broj kontejnera nije bio objavljen, no i njih je također 100 do 200.

Civilna zaštita 23. listopada objavila da su postavili 212 kontejnera

Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a RH je još 23. listopada izvijestilo kako su do tada postavili 212 kontejnera. "137 kontejnera je postavljeno za provedbu mjera zaštite zdravlja od COVID-19 dok je 75 kontejnera postavljeno za smještaj ljudi nakon potresa u Zagrebu i Krapinsko-zagorskoj županiji. Svi kontejneri dolaze preko Ravnateljstva za robne zalihe koje je obzirom na povećane potrebe, a temeljem zahtjeva Stožera CZ RH osiguralo još dodatnih 50 kontejnera", stajalo je u priopćenju.

Ministar Horvat danas je kazao kako se koristi sve što je raspoloživo u sustavu strateških robnih rezervi te dodao da danas na teren ide još 86 kontejnera, prema prioritetima koje definiraju lokalni stožeri civilne zaštite, a samo jučer je dostavljeno 26 agregata.

Ministarstvo u ožujku objavilo koliko imamo strateških robnih zaliha

Ministarstvo gospodarstva je u ožujku, kad su krenule korona-epidemija i najave oko moguće karantene, objavilo koliko Hrvatska ima strateških robnih zaliha te koliko mogu trajati.

Prema tadašnjim podacima, ukupna vrijednost strateških robnih zaliha u Republici Hrvatskoj je iznosila oko 537 milijuna kuna i bila je dostatna za opskrbu cjelokupnog stanovništva za 30 dana.

Ako bi se u Hrvatskoj dogodio slučaj proglašenja karantene, aktivirao bi se sav potreban asortiman robnih zaliha, poručili su tada iz Ministarstva gospodarstva.

U priopćenju su naveli kako su strateške robne zalihe strukturirane tako da osiguravaju najosnovnije potrebe u prvobitnom udaru i nakon njega s obzirom na tip elementarne ili druge vrste nepogode, a sastoje se od prehrambenih i neprehrambenih proizvoda i to:

Prehrambeni proizvodi:

Žitarice (pšenica, kukuruz, riža), tjestenina, meso, mesne i riblje konzerve, voda za piće u bocama, cjelodnevni suhi obroci, sol, šećer, ulje, sir, mlijeko u prahu, dječja hrana i ostalo (jaja u prahu, džem, smrznuto i konzervirano povrće).

Neprehrambeni proizvodi te oprema za smještaj i zbrinjavanje stanovništva:

naftni derivati (benzin, dizel gorivo), kontejneri za stanovanje, autocisterne za prijevoz vode, plovila za spašavanje, pumpe za vodu, hidraulični alat za spašavanje iz ruševina, mobilne brane za obranu od poplave, strojevi za punjenje vreća pijeskom, posteljina komplet (jastuk, plahta, deka), šatori za smještaj, vreće za spavanje, kreveti, sredstva za dezinfekciju vode i prostora, deratizaciju i dezinsekciju, zaštitna oprema (maske, kombinezoni, rukavice), ostalo (isušivači, agregati, setovi prve medicinske pomoći, čizme i dr.)

Državna tajna

"Spremišta robnih zaliha smještena su na više lokacija diljem zemlje. Sukladno članku 9. i 11. Zakona o strateškim robnim zalihama (NN, 87/02 i 14/14) lokacije na kojima se skladište robne zalihe klasificirane su stupnjem tajnosti kao državna tajna, odnosno 'Vrlo tajno', te iz tog razloga ne možemo dostaviti podatke o istima.

Kontrola strateških robnih zaliha provodi se nekoliko puta godišnje, a posljednja je provedena u periodu od 02. do 31. prosinca 2019. godine. Redovitom godišnjom kontrolom utvrđeno je da svi skladištari ispunjavaju sve ugovorne obveze kako u količinama roba, tako i u roku valjanosti, uvjetima skladištenja (za pojedine robe režimsko skladištenje), pakirnoj ambalaži i slično.

Za potrebe Kriznog stožera Ministarstva zdravstva, Robne zalihe su početkom veljače započele s isporukom zaštitnih antivirusnih odijela i maski za potrebe priprema za izvjesno moguću, a naknadno i pojavu koronavirusa, kao i isporukom kontejnera za potrebe sanitarnih službi na graničnim prijelazima prema zahtjevu Nacionalnog stožera civilne zaštite. Ističemo kako se u svakom od ovih slučajeva iz strateških robnih zaliha interveniralo odmah u roku od nekoliko sati, te da će se isto tako i ubuduće ispoštovati svaki zahtjev Nacionalnog stožera civilne zaštite ili drugog mjerodavnog tijela", izvijestili su tada.

 

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom za potres instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: potres

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

Pročitajte više