Google će od 30. kolovoza promijeniti svoja pravila o spam pošti u Europskoj uniji kako bi odgovorio na zabrinutosti europskih regulatora koje bi mogle rezultirati kaznom zbog kršenja pravila tržišnog natjecanja, objavila je kompanija.
Promjena se odnosi na Googleovu politiku kojom nastoji spriječiti objavljivanje sadržaja trećih strana na web-stranicama radi iskorištavanja signala koji tim stranicama omogućuju bolje pozicioniranje u rezultatima pretraživanja. Ta je praksa poznata kao parasite SEO.
Komisija utvrdila da je politika smanjivala vidljivost medija
Europska komisija utvrdila je da je ta politika smanjivala vidljivost web-stranica i sadržaja medija te drugih izdavača u Googleovim rezultatima pretraživanja kada su sadržavali materijale komercijalnih partnera.
Google je objavio da se od 30. kolovoza mjere kojima se smanjuje rangiranje web-stranica neće primjenjivati na korisnike u 27 država članica EU-a te Islandu, Norveškoj i Lihtenštajnu. Politika izvan Europskog gospodarskog prostora neće se mijenjati, dodala je kompanija.
Googleu prijeti kazna do 10 posto globalnog prihoda
Zabrinutost zbog te politike potaknula je Europsku komisiju, koja nadzire tržišno natjecanje u EU-u, da pokrene istragu na temelju Akta o digitalnim tržištima (DMA), čiji je cilj ograničiti moć velikih tehnoloških kompanija. Za kršenje DMA-a kompanijama mogu biti izrečene kazne u visini do deset posto njihova globalnog godišnjeg prihoda.