HDZ-ovka: Ženi umrlo dijete, za 5 dana je počela voziti tramvaj. To je najbolji lijek

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Saborska zastupnica HDZ-a Ljubica Lukačić je novinarima u saboru prije 12 dana objašnjavala kako nije realno da se roditeljima njegovateljima nakon smrti djeteta status odnosno dobivanje naknade produlji još šest mjeseci, umjesto da odmah moraju ići na burzu rada. Njene izjave danas su se počele širiti društvenim mrežama.

 

"Interes vlade, ministarstva i mene kao zastupnice koja puno razgovara s roditeljima njegovateljima i osobama s invaliditetom je da se roditelj, kad se nešto tako dogodi, što prije uključi u svijet rada. To je najbolji lijek", rekla je Lukačić.

"Žena 5 dana nakon smrti djeteta počela voziti tramvaj"

Kaže da postoje i roditelji koji imaju jedno ili više bolesne djece, ali i dalje rade na pola radnog vremena.

"Kad njima umre dijete, sukladno tome koliko im poslodavac omogući, sukladno kolektivnom ugovoru, to je oko pet dana... Oni iskoriste tih pet dana zbog smrti djeteta i nakon toga idu odmah raditi. Dakle, imamo slučaj gdje je žena koja vozi tramvaj izgubila dijete i nakon pet dana je počela raditi. Tako je lakše izliječila svoju bol", rekla je Lukačić.

Dodala je da "svijet rada može pomoći svakom čovjeku da što lakše preboli gubitak" i da po zakonu svako dijete čiji roditelj ima status roditelja njegovatelja ima pravo na osobnu invalidninu i 500 kuna pomoći za grijanje i struju.

"Neće ostati bez sredstava, imaju jednokratnu naknadu"

Lukačić je ovaj govor održala nakon što je zastupnica Anka Mrak Taritaš (Glas) 3. ožujka izvijestila da je oporba prikupila glasove za izmjene Zakona o socijalnoj skrbi prema kojima bi roditelj njegovatelj, nakon što mu prestane taj status, imao pravo na punu naknadu u trajanju još sljedećih šest mjeseci.

Zatim joj je, u izjavi novinarima u saboru, odgovorila HDZ-ova saborska zastupnica rekavši kako to nije realno, ali i ostavila mogućnost da status roditeljima njegovateljima produlji "za možda neko kraće vrijeme".

Roditelj njegovatelj nakon smrti djeteta ne ostaje bez ikakvih prava budući da se treba prijaviti na Hrvatski zavod za zapošljavanje te tamo ostvaruje naknadu, naglasila je Lukačić.

"Dakle, ne ostaje bez financijskih sredstava", rekla je te dodala i da su svi centri za socijalnu skrb dobili naputak da roditelje njegovatelje upućuju i na to da mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu naknadu.

"Nerealno je da dobiju asistenta"

Interes vlade i Ministarstva socijalne skrbi je da se svaki roditelj njegovatelj, kad mu se takvo nešto dogodi, što prije uključi u svijet rada, "jer to je najbolji lijek", rekla je Lukačić.

A u pripremi su, navela je, izmjene Zakona o socijalnoj skrbi te će se vidjeti "postoji li bilo kakva mogućnost da se roditeljima njegovateljima produlji status za možda neko kraće vrijeme, nakon kojeg bi nastavili koristiti prava sukladno propisima o tržištu rada".

Nerealnom je Lukačić ocijenila i opciju da roditelji njegovatelji, uz status koji ostvaruju, ostvare i status osobnog asistenta za dijete. "Zato što osobni asistent mora biti dostupan onim osobama s invaliditetom ili djeci s teškoćama u razvoju koji se mogu uključiti u zajednicu", objasnila je.

Sasvim sigurno da roditeljima njegovateljima treba neka pomoć, ali nije realno očekivati je u obliku osobne asistencije, dodala je.

"Nije sramota biti na burzi"

Lukačić je i jučer u saboru branila odluku HDZ-a da ne podrži prijedlog oporbe kada je rekla da nije sramota biti na burzi. "I nemojte nam govoriti da smo neosjetljivi. Nemojte nam to govoriti, to su samo floskule", rekla je Lukačić.

"Poštovana gospođo Lukačić, nemojte se ljutiti, ali vi ne morate na burzu jer imate 6+6 i to je ono što mi tražimo i za roditelje njegovatelje. I druga stvar, kad govorite informacije o burzi, molim vas da kažete pune informacije, jer znate jako dobro da se radi o puno manjoj naknadi. 60 posto prvih 90 dana, a onda 30 posto na već mizernih oko 4000 kuna", odgovorila joj je Jelena Miloš iz Možemo.

Pročitajte više