Hrvatska među zemljama EU s najvećim padom broja zaposlenih u drugom tromjesečju

Ilustracija: Tomislav Miletic/PIXSELL

Zaposlenost u eurozoni i EU blago je porasla u drugom tromjesečju dok je Hrvatska bila u skupini zemalja s najvećim padom broja zaposlenih, pokazuju danas objavljeni podaci Eurostata.

Broj zaposlenih u eurozoni porastao je u drugom tromjesečju za 0.2 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca kada je uvećan za 0.5 posto, izračunao je Eurostat na temelju sezonski prilagođenih podataka.

Broj zaposlenih u EU gotovo stagnirao

U EU gotovo je stagnirao, pokazuju nove procjene, upola slabije nego što su pokazivali podaci sredinom kolovoza. Neznatno je snižena i stopa rasta u prvom tromjesečju, na 0.4 posto.

Na godišnjoj razini broj zaposlenih uvećan je u razdoblju do travnja do lipnja za 1.3 posto u eurozoni i za 1.1 posto u EU, nešto slabije no što su pokazivale dosadašnje procjene. U prvom tromjesečju porastao je za 1.6 posto u eurozoni i za revidiranih 1.5 posto u EU.

Temeljem sezonski prilagođenih podataka, u Eurostatu procjenjuju da je u drugom kvartalu u EU zaposleno bilo 216.3 milijuna građana, od čega 168.5 milijuna u eurozoni.

Hrvatska uz Rumunjsku

Najviše je u odnosu na prva tri ovogodišnja mjeseca porastao broj zaposlenih u Litvi, Portugalu i na Malti, za 1.3 posto, pokazuju Eurostatovi podaci.

Najveći pad zaposlenosti u drugom tromjesečju u odnosu na prethodna tri mjeseca bilježila je Estonija, za 1.5 posto. Slijedi Rumunjska s padom zaposlenosti od 0.8 posto, a u stopu je prati Hrvatska s padom broja zaposlenih u razdoblju od travnja do lipnja za 0.7 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca kada je porastao za jedan posto, pokazuju tablice Eurostata.

Malta na čelu, Slovenija najbliža Hrvatskoj

Na godišnjoj razini najviše je u drugom kvartalu porastao broj zaposlenih na Malti, za 5.2 posto. Slijede Irska i Estonija gdje se povećao za 3.5 odnosno 3.4 posto, pokazuju Eurostatove tablice.

U Hrvatskoj je broj zaposlenih u razdoblju od travnja do lipnja uvećan za 1.1 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. U prvom kvartalu porastao je za 2.4 posto.

Najbliža je Hrvatskoj u drugom tromjesečju bila Slovenija s rastom broja zaposlenih za 1.2 posto. Pad broja zaposlenih na godišnjoj razini bilježila je samo Rumunjska, za 1.9 posto.

Slabija produktivnost 

Na temelju 0.5-postotnog rasta BDP-a eurozone u drugom tromjesečju u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje i 1.3-postotnog povećanja broja zaposlenih, Eurostat je izračunao da je produktivnost bazirana na broju radnika u proljetnom tromjesečju smanjena za 0.9 posto.

U EU pala je za 0.7 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. U gotovo istom postotku smanjila se i produktivnost bazirana na broju radnih sati, procjenjuju u Eurostatu. U prvom tromjesečju uvećana je na oba područja oko dva posto. 

Broj radnih sati

Najviše se u razdoblju od travnja do lipnja smanjio broj radnih sati u Latviji i Rumunjskoj, za 2.1 odnosno dva posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. Najviše je pak porastao na Malti, za 5.6 posto.  

U Hrvatskoj je broj radnih sati u drugom tromjesečju, prema sezonski prilagođenim podacima, uvećan za 1.2 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. U prvom tromjesečju porastao je za 2.5 posto.

Pročitajte više