Infektolog: Smrtnost djece s postcovid sindromom nije velika, ovo je bio težak slučaj

Screenshot: RTL

NA KLINICI za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" noćas je preminuo 11-godišnji dječak. Bio je zaražen koronavirusom. To je ujedno u Hrvatskoj i prvi smrtni slučaj djeteta preminulog od postcovid sindroma, a takvih je slučajeva sve više.

>> U Zagrebu umro 11-godišnjak. Imao je koronu, došlo je do rijetke komplikacije

Nije točno poznato koliko ima slučajeva ovog sindroma, ali se upravo formira mreža praćenja u Hrvatskoj, izjavio je za portal HRT-a infektolog Goran Tešović, pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece pri Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević".

Zarazna je, kaže, dosad ukupno imala oko 15 malih bolesnika. U ovom trenutku četvero djece je u Zaraznoj i liječi se od tog sindroma. Prvog su, dodaje, imali u svibnju ove godine i poznaju taj sindrom. Prvi slučajevi su u literaturi opisani u proljeće u Italiji te u Velikoj Britaniji i SAD-u.

"To je dijagnoza koja se traži pri primitku djeteta i primjenjuju se dijagnostički kriteriji CDC-a i WHO-a. Postupa se prema preporukama međunarodnih stručnih društava. Ovo je prvi put da je završilo sa smrtnim ishodom. Smrtnost nije velika, ali je opisana", ističe Tešović.

Povećani broj malih bolesnika se bilježi od jeseni, pa tako i povećani broj MIS-c-a, i to počevši od listopada. Ovo dijete je, napominje, od početka imalo tešku kliničku sliku.

Ravnatelj Klaićeve za Index: Ovo je izrazito teška komplikacija

Ravnatelj Klinike za dječje bolesti Goran Roić kaže da se radilo o izrazito teškoj komplikaciji.

"21. siječnja u ranim popodnevnim satima zaprimljen je malodobni pacijent s podacima o temperaturi, glavobolji i bolovima u trbuhu", rekao je Roić u kratkom razgovoru za Index.

"Zbog sumnje na akutno abdominalno zbivanje, zadržan je na odjelu dječje kirurgije. Napravljena je dijagnostička obrada i laboratorijska obrada koja je ukazala na poremećaje rada jetre, bubrega, sepsu te je dijete premješteno na intenzivno liječenje. Zatim se zbog sumnje na abdominalno zbivanje pristupilo operativnom zahvatu prilikom čega je došlo do zastoja rada srca. Međutim, nakon uspješne reanimacije dovršen je operativni zahvat. Obzirom na nalaze i ukupno stanje pacijenta bila je potrebna i daljnja respiratorna i kardiovaskularna potpora", kaže Roić te dodaje da se posumnjalo na tzv. multiorganski inflamatorni sindrom što je moguća komplikacija covid-19 infekcije.

"U međuvremenu je došao i nalaz da je dijete covid pozitivno i uslijed tih okolnosti pacijent je dogovorno premješten u Kliniku za infektivne bolesti 22. siječnja. Otada je bio tamo", kaže Roić za Index.

"To je vrlo teška komplikacija, sve je poduzeto. Ta imunološka reakcija je bila jako teška. To se relativno rijetko događa. Koliko ja znam, bilo je 20-ak takvih slučajeva u dječjoj dobi. Međutim, ovo je izrazito teški oblik takve komplikacije. Ovo je bio drastičan slučaj, brzo se razvijao, unatoč svim mjerama liječenja, nažalost, tako je završio", kaže Roić za Index.

Pročitajte više