KORONAKRIZA

Istraživanje: U istočnoj i srednjoj Europi Česi štede najviše, Hrvati najmanje

Foto: Pixsell

AUSTRIJSKA Erste banka provela je istraživanje o štednji u zemljama srednje i istočne Europe, konkretno, u Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Hrvatskoj, Rumunjskoj i Srbiji, koje pokazuje da se unatoč pandemiji koronavirusa i ove godine štedjelo u navedenim zemljama, piše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

U ovim zemljama su građani čak 16 posto svojih prihoda stavili na štednju, što je skok u odnosu na 2018. i 2019. godinu, kada se štedjelo oko 10 posto prihoda.

U Hrvatskoj se štedi samo 5 posto više u odnosu na prije pet godina

Najviše se štedi u Srbiji i Češkoj, a najmanje u Mađarskoj i Hrvatskoj, s time da je štednja u dvije potonje države ipak veća za 2 posto u odnosu na prošlu godinu. U Češkoj i Srbiji je pak veća za 9 posto. Slovaci su u prosjeku ove godine uštedjeli 113 eura, Česi 109 eura, no Hrvati i Mađari samo 63 eura.

Pokazalo se da u ovoj regiji građani štede mnogo više u odnosu na prije pet godina. U Češkoj je mjesečni iznos štednje u odnosu na prije pet godina porastao za čak 43 posto, a u Mađarskoj za 34 posto. U Hrvatskoj se pak štedi samo 5 posto više mjesečno nego prije pet godina.

Velika većina građana ovih zemalja u anketi je izjavila da štednju smatraju “vrlo važnom”, s time da to misli čak 86 posto Slovaka i 69 posto Srba, što je pak najniži postotak.

Trećina Hrvata kaže da im se financijska situacija pogoršala

Više od 40 posto Čeha i Slovaka je zadovoljno iznosom koji mjesečno uštede, dok je u Srbiji i Mađarskoj tek nešto više od 25 posto ispitanih zadovoljno time koliko mogu uštedjeti.

Znakovito je da je većina ispitanih izjavila kako je njihova osobna financijska situacija ostala manje-više ista, od 39 posto u Mađarskoj do 50 posto u Hrvatskoj, ali se zato značajno povećao udio onih koji kažu da se njihova osobna financijska situacija pogoršala, od 33 posto ispitanih u Mađarskoj i Hrvatskoj do oko 20 posto u Srbiji, Slovačkoj i Rumunjskoj. Istovremeno je 38 posto ispitanih u Češkoj i 29 posto ispitanih u Slovačkoj izjavilo da im se u 2020. poboljšala financijska situacija.

Prema istraživanju Erste banke, glavni razlog za štednju je osigurati sredstva za loše periode u budućnosti, dok je drugi razlog obnova imovine. Ističe se i da su štediše u ovim zemljama izrazito nespremne na rizična ulaganja, primjerice akcije na burzi, te da većinom koriste bankovne proizvode s najnižim kamatama.
 

Pročitajte više