Most komentirao oprost duga mužu ministrice: On sigurno nije socijalni slučaj

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

MOSTOV politički tajnik Nikola Grmoja je, nakon što je i bivša SDP-ovka Milanka Opačić prešla u saborski klub stranke Milana Bandića, kazao kako će idući tjedan biti još takvih prelazaka, da će to učiniti još jedan bivši SDP-ovac Mario Habek, označivši Most kao jedinu ''antifoteljašku'' opciju za koju građani mogu biti sigurni da, daju li im vlast, neće izdati njihovo povjerenje.

"Mi smo jedina antifoteljaška opcija u Hrvatskoj. Spočitava nam se kao najveći krimen da smo dva puta ušli u vlast. Točno je da smo u vlast ušli iz odgovornosti da mijenjamo, a dva puta smo zbog insistiranja na principima iz vlasti izašli", rekao je Grmoja na konferenciji za novinare u saboru.

Zašto Bandić?

Istaknuo je kako je u saboru danas čudna situacija jer se, kako je kazao, ne sjeća saborskog saziva da je ovoliko zastupnika napustilo svoje izvorne klubove i u potpunosti promijenilo pozicije. 

"Događa se opća trgovina koju mi kao zastupnici ne možemo gledati. Mostovih 12 zastupnika je potpisalo u Vladi Tihomira Oreškovića, nakon što je HDZ srušio Tihomira Oreškovića, za raspuštanje sabora. Vjerujte nudili su nam sve za bilo kakvo preslagivanje. To smo odbili i Hrvatska je po prvi puta otišla na prijevremene izbore. Ja bih rekao, kada gledam ovu trgovinu, da se pokazuje kako je to nedostižan etički standard za bilo koga na političkoj sceni", poručio je.

Na pitanje zašto zastupnici prelaze Bandiću, Grmoja je odgovorio: "Mislim da Bandić ima dubok džep."

Otpis dugova je "skandalozan"

Na konferenciji za medije Mostov politički tajnik Nikola Grmoja dotaknuo se i teme oprosta dugova "socijalnim slučajevima koji su sve samo ne socijalni slučajevi", uključujući i muža trenutne ministrice i potpredsjednice vlade Marije Pejčinović Burić.

"Pojavila se informacija da su oprošteni dugovi ljudima koji se nikako ne mogu nazvati socijalnim slučajevima, među ostalima i mužu potpredsjednice vlade Marije Pejčinović Burić. Gospodin Zoran Burić i njegova tvrtka poznat je po tome da je uložio u projekt termoelektrane na Cetini pet milijuna kuna pa se ne može govoriti o čovjeku koji može ući u kategoriju socijalnih slučajeva", istaknuo je politički tajnik Mosta Nikola Grmoja na konferenciji za novinare u Hrvatskome saboru.

Taj je projekt, podsjetio je, na kraju ipak zaustavljen. "Radi se o ljudima koji stoje iza velikih energetskih projekata i imamo situaciju da im zato što ne plaćaju račune Grad Zagreb i gradonačelnik Milan Bandić opraštaju dugove", ustvrdio je Grmoja.

Socijalni kriteriji

Skandalozno je da je - kad vlada u zakon nije stavila socijalne kriterije - to trebalo učiniti na razini Grada Zagreba, no to se nije dogodilo.

Onaj tko je predlagao odluku trebao je, istaknuo je Grmoja, vidjeti koliko ima ljudi kojima će se otpustiti dugovi, a koji nikako ne mogu upasti u socijalne kategorije, što je bila i namjera samog zakona.

Mnogi su gradovi, rekao je, to na lokalnim razinama učinili, ali u Zagrebu se to nije dogodilo.

Marko Sladoljev je rekao kako je ključna istina to tko će platiti dugove ''milijunašima'' u Zagrebu, a platit će radnici na minimalcu, bakice s 2000 kuna mirovine.

Zašto su glasali za takav zakon?

"Postavlja se pitanje što su radili skupštinari iz Skupštine, posebno oni iz vladajuće većine, zašto su glasovali za takav zakon bez socijalnih kriterija. Jesu li među onima koji su glasovali oni koji nisu redovito plaćali obveze te jesu li među milijunašima kojima su otpisani dugovi i donatori Milana Bandića ili pak oni koji će to biti?" upitao je Sladoljev.

Nakon što je 21. srpnja na snagu stupio Zakon o otpisu dugova fizičkim osobama, Grad Zagreb odlučio je svojim građanima čiji su računi u blokadi i pod ovrhom oprostiti do 10.000 kuna za komunalije, ali bez socijalnog ili imovinskog cenzusa, pa će se tako dugovi opraštati svima. "Jutarnji list" objavio je listu dužnika kojima bi se dugovi trebali otpisati, a na njoj su osobe koje se nikako ne bi mogle smatrati socijalnim slučajevima.

Grmoja je na konferenciji za novinare opetovano prozvao ministricu Pejčinović Burić jer, kako tvrdi, štiti protupravno trošenje novca svojega ministarstva, a čovjeka koji je na to upozorio udaljila je iz službe. "Ona je u sukobu interesa, radila je za vladu Srbije na poglavlju pravosuđa da se ubrza put Srbije prema EU, a sada bi ta ista ministrica trebala usporavati Srbiju na tom putu jer ne ispunjava mjerila iz poglavlja 23 i 24", rekao je politički tajnik Mosta Grmoja.

Pročitajte više