Možemo: Vojne intervencije na Bliskom istoku su promašene, primimo izbjeglice

Foto: EPA, Davorin Visnjic/PIXSELL

IZ MOŽEMO su komentirali situaciju u Afganistanu. Iz priopćenja te stranke može se iščitati kritika zapadne politike posljednjih 20 godina.

"Prije skoro 20 godina zapadni saveznici odlučili su vojno intervenirati u Afganistanu kako bi uništili terorističku mrežu Al-Kaida i uveli demokraciju u tu zemlju. Nakon toga uslijedile su vojne intervencije u Iraku, Libiji, Siriji, često pod sumnjivim motivima i lažnim dokazima. Sve te vojne intervencije pokazale su se neuspjelima - donijele su više problema no što su ih riješile", piše stranka Možemo.

 

"Izgubljeni su brojni ljudski životi, raseljene mnoge obitelji, uništena društva i kulturna baština, devastirane ekonomije. Prije 20 godina velik broj ljudi upozoravao je na besmislenost tih intervencija, ali vojna doktrina tzv. rata protiv terorizma nadjačala je mirovne napore. Iako je Al-Kaida uništena, stvorene su nove terorističke organizacije, većina ovih država je u raspadu, a svjedočili smo i jednom od najvećih izbjegličkih zbjegova u Europu nakon 2. svjetskog rata", dodaju.

Kažu da moramo primiti izbjeglice

Kažu da i Hrvatska snosi dio odgovornosti.

"Budući da smo u Afganistanu bili vojno prisutni, dio odgovornosti za trenutnu situaciju snosi i naša zemlja. Ali i neovisno o tome, sada je nedopustivo okrenuti leđa svim onim građankama i građanima Afganistana koji su pokušavali izgraditi Afganistan kao demokratsko društvo", pišu.

"Najmanje što u ovom trenutku možemo učiniti jest osigurati evakuaciju državljana RH i osigurati međunarodnu zaštitu za izbjeglice iz Afganistana, kao što bi to trebale napraviti i sve članice NATO-a koje su slale vojne snage u Afganistan, ali i druge zemlje spremne pomoći ljudima koji traže međunarodnu zaštitu", dodaju.

 

*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.

Pročitajte više