Nova snimka Hubblea: Vidi se formiranje oluje na Jupiteru i kako pjega mijenja boju

Foto: Hubble

NASA-in/ESA-in teleskop Hubble snimio je 25. kolovoza Jupiter na 653 milijuna kilometara udaljenosti od Zemlje. Hubbleov oštar pogled omogućio je znanstvenicima ažurirano vremensko izvješće o turbulentnoj atmosferi na ovom divovskom planetu. Snimio je stvaranje nove oluje i uočio kako rođak Velike crvene pjege opet mijenja boju. Također je uhvatio i jedan Jupiterov mjesec – Europu.

Jedinstveni i uzbudljivi detalj na novoj snimci Hubblea primjećuje se na sjevernoj polutci planeta, a izgleda kao svijetla, bijela, razvučena oluja koja se kreće brzinom od 563 kilometara na sat. Prvi dio oluje izbio je 18. kolovoza ove godine, a uskoro se pojavio i drugi.

Iako su u ovoj regiji Jupitera oluje uobičajena pojava, a često se pojavi i nekoliko njih u isto vrijeme, ovaj vremenski poremećaj ima naglašeniju strukturu nego što je to uočeno u prethodnim olujama. Iza oluje nalaze se malene, tamne mrlje kojih također nije bilo na ranijim snimkama. Stručnjaci smatraju da bi ovo mogao biti početak dugotrajnije oluje na sjevernoj hemisferi, koja bi se možda u budućnosti mogla nadmetati i s Velikom crvenom pjegom koja dominira južnom polutkom.

Crvena pjega koja bi mogla progutati Zemlju

Hubble pokazuje da Velika crvena pjega, okrećući se suprotno od smjeru kazaljki na satu, ore u oblake ispred sebe, tvoreći pritom slap od bijelih i bež niti. Velika crvena pjega trenutno je izuzetno bogate crvene boje te joj jezgra i rubni pojas djeluju tamnocrveno.

Znanstvenici kažu da je ova oluja sada velika oko 15.800 kilometara, odnosno da je dovoljne veličine da proguta Zemlju. Velika crvena pjega se i dalje smanjuje, kao što je zabilježeno u teleskopskim promatranjima od 1930. godine, ali čini se da se taj proces usporava. Još uvijek je misterij zašto ona postaje sve manja, piše ESA.

Pjega koja mijenja boju

Stručnjaci su uočili kako se na divovskom planetu promijenila još jedna značajka: izgled oluje Oval BA, koju su astronomi nazvali Crvena pjega junior i koja se na slici nalazi odmah ispod Velike crvene pjege.

Posljednjih nekoliko godina Oval BA postajao je sve svjetliji i sličniji svojoj izvornoj bijeloj boji nakon što se 2006. odjednom obojio u crveno. Međutim, sada se čini da njegovo središte opet postaje crvenkastije te izgleda da bi uskoro mogao imati sličnu boju kao njegov poznati rođak.

Ledeni mjesec Europa

Na snimci također možemo vidjeti ledeni mjesec Europu, koji se nalazi lijevo od Jupitera. Znanstvenici smatraju da se ispod ledene kore Europe skriva ocean tekuće vode, zbog čega je ovaj mjesec jedan od glavnih kandidata u potrazi za vanzemaljskim životom.

Hubble je 2013. otkrio kako s površine Europe izbija vodena para, u blizini njezinog južnog pola.

Pročitajte više