Piloti i kabinsko osoblje Lufthanse u štrajku, otkazani brojni letovi

Foto: EPA

Stotine zrakoplova Lufthanse u Njemačkoj danas će ostati prizemljene zbog cjelodnevnog štrajka pilota i kabinskog osoblja. Obustava rada posljedica je sukoba sa sindikatima oko nastojanja zrakoplovne tvrtke da smanji troškove i poveća profitabilnost. Iako točan broj pogođenih letova nije objavljen, kompanija je najavila "brojna otkazivanja", no neki letovi iz većih zračnih luka poput Frankfurta i Berlina ipak će se održati, piše DW.

Lufthansa je na svojim internetskim stranicama poručila putnicima da provjere status svojeg leta prije polaska u zračnu luku. Iz tvrtke su naveli kako će putnike s otkazanih letova pokušati prebaciti na letove drugih zrakoplovnih prijevoznika iz svoje grupe ili partnerskih kompanija. Također, rezervacije se bez dodatnih troškova mogu zamijeniti za karte njemačkog nacionalnog željezničkog operatera Deutsche Bahna. Normalizacija prometa ne očekuje se prije petka.

Razlozi za štrajk

Oko 4800 pilota Lufthanse i njezine teretne podružnice Lufthansa Cargo štrajkom nastoje izvršiti pritisak na poslodavce radi većih uplata u njihove mirovinske fondove. Velika većina članova njemačkog sindikata pilota VC još je prošle godine glasanjem podržala štrajk.

Predsjednik VC-a Andreas Pinheiro rekao je kako su "itekako željeli izbjeći eskalaciju" te da je sindikat uvijek bio spreman na razgovor. "Krivnja za to što se ovaj štrajk ipak održava leži na poslodavcu", poručio je. Istovremeno, sindikat kabinskog osoblja UFO zasebno je pozvao svoje članove u Lufthansinoj tvrtki za kratke letove CityLine na štrajk.

Razlog je planirano gašenje njezinih letačkih operacija i, kako navode, "kontinuirano odbijanje poslodavca da pregovara o kolektivnom socijalnom planu". Štrajk UFO-a, koji pogađa oko 20.000 zaposlenika, odvija se bez prethodnog glasanja. Dosadašnji pregovori između sindikata i tvrtke bili su povremeni i bez rezultata.

Stav Lufthanse

Direktor ljudskih resursa u Lufthansi Michael Niggermann izjavio je u srijedu da je "eskalacija potpuno nepotrebna", ocijenivši zahtjeve sindikata pretjeranima. Naglasio je da se sukobi mogu riješiti isključivo razgovorom. Rekao je da glavni zračni prijevoznik Lufthanse "jednostavno nema financijskog prostora" za pokrivanje dodatnih troškova.

Glavni Lufthansin zračni prijevoznik poslovao je s gubitkom 2024. godine te je pokrenuo program oporavka pod nazivom "Preokret" s ciljem povratka profitabilnosti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.