Policijski pregovarač: Jedna od težih intervencija bila je u njemačkom veleposlanstvu

Screenshot: RTL

NA Godišnjoj konferenciji hrvatskih psihologa u petak je u Tuheljskim Toplicama prvi put sudjelovao i tim policijskih pregovarača koji su imali izlaganje s temom "Tajne uma policijskih pregovarača – najopasnijeg, ali najzanimljivijeg zanimanja".

Tim je vodio voditelj pregovarača u Zapovjedništvu za intervencije Ravnateljstva policije Franjo Filipović, koji je istaknuo da je u kriznim situacijama iznimno važno biti dobar psiholog.

"Psihologija je sastavni dio u pregovaranju, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu. U zadnje vrijeme smo se zaista posvetili tome da psihologe ubacujemo u naše sustave jer se pokazalo da je to u toj jednoj slici jedna puzla koja nam je uvijek nedostajala i bez koje ta slika nije potpuna", rekao je Filipović.

"Obuka u Hrvatskoj nije nimalo jednostavna"

Kako je ocijenio, kad je riječ o pregovaračima, obuka u Hrvatskoj nije nimalo jednostavna jer djelatnici policije nakon teorijskog i praktičnog dijela nastavljaju proces obučavanja i usavršavanja kroz pregovaračke timove, odnosno s njima.

Rekao je kako su mu neke od težih intervencija bile spriječiti samoubojstvo mladića koji je prijetio da će skočiti sa zgrade te pregovaranje vezano uz kriznu situaciju i "prijetnju općeopasnom radnjom" u njemačkom veleposlanstvu.

Filipović je podsjetio da su pregovarači involvirani u sve rodove policije te je istaknuo dobru suradnju s međunarodnim pregovaračima iz gotovo svih zemalja Europske unije.

"Zadnjih dvije-tri godine dolaze nam i inspektori iz FBI-a i s njima imamo savršenu suradnju i proces obuke i rada", koji su, istaknuo je Filipović, prepoznali njihovi kolege iz Amerike.

"Oduševljena sam koliko vladaju znanjem iz psihologije"

Policijska psihologinja i voditeljica Savjetovališta Visoke policijske škole Ivana Glavina Jelaš izrazila je zadovoljstvo važnom ulogom koju psihologija ima u pozadini pregovaračkog procesa.

"Oduševljena sam koliko naši dečki vladaju znanjem iz područja psihologije i specifičnim, tretmanskim tehnikama koje mi koristimo. Činjenica je da se radi o dečkima koji dolaze iz specijalne policije, što znači da su među najobučenijima u državi", rekla je, dodavši da se počeo ostvarivati program Zapovjedništva za intervencije MUP-a u suradnji s Centrom za forenzička istraživanja, ispitivanja i vještačenja "Ivan Vučetić".

"Riječ je o stvaranju mentalne otpornosti u upravljanju kognitivnim vještinama kao što su koncentracija, pažnja i percepcija za policijske službenike koji postupaju u kriznim i stresnim situacijama", istaknula je Glavina Jelaš i dodala da ako se program uspije realizirati, to će biti velik uspjeh za Ministarstvo unutarnjih poslova jer je to prvi takav program u Hrvatskoj i na ovim područjima.

Osim prezentacije rada, u sklopu konferencije predstavljeno je vozilo s cjelokupnom opremom kojom se policijski pregovarači koriste u svojem radu.

Pročitajte više