Prema Srebrenici ispraćeni posmrtni ostaci 30 žrtava genocida

Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Posmrtni ostaci 30 žrtava genocida koji su 1995. godine nad Bošnjacima Srebrenice počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba ispraćeni su danas iz mrtvačnice u mjestu Visoko kod Sarajeva kako bi se pripremio njihov pokop 11. srpnja, kada će biti obilježena 28. obljetnica tog zločina.

"Oni koji su mislili da mogu uništiti jedan narod, prevarili su se. Preživjela je BiH, preživjela je Srebrenica iako danas ona živi kao naša otvorena rana", kazao je pred okupljenima na ispraćaju u Visokom član organizacijskog odbora Elvir Špiodić, dodavši kako je važno da se zna puna istina o srebreničkom genocidu jer je to dug prema žrtvama.

Najmlađa žrtva koja će biti pokopana imala je 15 godina

Kolona s posmrtnim ostacima kao i svih proteklih godina nakratko se zaustavljala u gradovima na putu prema Srebrenici kako bi okupljeni građani odali počast žrtvama. Sarajlije su to učinili pred Predsjedništvom BiH.

Posmrtni ostaci žrtava, koje će ove godine biti pokopane, ekshumirani su iz masovnih grobnica diljem istočne Bosne, a nakon toga je njihov identitet potvrđen analizom DNA.

Najmlađa žrtva koja će ove godine biti pokopana u krugu memorijalnog kompleksa u Potočarima je dječak Elvir Salčinović, koji je imao 15 godina kad je ubijen, a najstarija žrtva je 63-godišnji muškarac. Bit će pokopani i posmrtni ostaci dvojice 16-godišnjaka te jednog 17-godišnjaka. 

Za ostacima još najmanje tisuću žrtava i dalje se traga

U srebreničkom genocidu ubijeno je više od osam tisuća osoba, a do sada je pronađeno njih nešto manje od sedam tisuća. Za ostacima još najmanje tisuću žrtava i dalje se traga.

Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u svojim je presudama bivšim vojnim i političkim dužnosnicima bosanskih Srba zločin u Srebrenici okarakterizirao kao genocid i ta je kvalifikacija sastavni dio odluke o doživotnim kaznama zatvora za Radovana Karadžića i Ratka Mladića. 

Pročitajte više