Ravnatelj Hitne pomoći objasnio što se dogodilo na Markovom trgu

Screenshot: N1

ŽARKO RAŠIĆ, ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu, komentirao je za N1 reakciju Hitne nakon napada na Markovom trgu.

Naime, na društvenim mrežama jučer su se pojavile spekulacije da je hitnoj pomoći trebalo puno vremena te je na kraju ranjenog policajca u bolnicu vozio sanitet.

Ravnatelj Hitne pomoći kaže kako to nije istina. Hitna je, kaže, gore bila već za desetak minuta. No sanitet koji je naišao je policajca vozio u bolnicu jer je, kaže, takva bila procjena.

"Poziv u Nastavni zavod došao je u 8:12. Istog trenutka poslan je tim T1, koji se sastoji od liječnika, medicinskog tehničara i vozača, iz Nastavnog zavoda u Heinzelovoj. Trebalo im je, s obzirom na to da je u 8:15 najveća gužva u prometu u Zagrebu, manje od 10 minuta. Oni su došli na Markov trg, ali su postupili sukladno uputama policijskih službenika i bili su sklopljeni iza Markove crkve tako da ih prolaznici i ostali građani nisu niti vidjeli", opisao je Rašić što se događalo.

"Vjerojatno je bila procjena da ozlijeđeni policajac nije vitalno ugrožen. Blizina zdravstvene ustanove, u ovom slučaju Vinogradske, bila je takva da nije bio ugrožen život policajca", dodao je.

Kaže da i sanitetsko vozilo može poslužiti kao hitna pomoć

Voditelja je zanimalo koliko je primjereno da vozilo sanitetskog prijevoza obavlja prijevoz hitne medicinske pomoći.

"To je vozilo sanitetskog prijevoza koje istodobno može biti i vozilo hitne pomoći, može imati upaljene zvučne i svjetlosne signale", odgovorio je ravnatelj i potom odgovorio ima li Hitna u Zagrebu dovoljno vozila i timova te je li na dobroj lokaciji:

"Lokacija je centra u Heinzelovoj. Međutim, Zagreb je veliki grad i postoji prometna zagušenost. Zato postoje podstanice Hitne pomoći i one su smještene na različitim dijelovima grada."

Rekao je da se, prema raspoloživosti timova, na poziv šalje onaj koji je najbliži te da su u vrijeme poziva oba tima iz Đorđićeve bila na intervenciji.

"Ukupno, u gradu Zagrebu ima preko 200 hitnih intervencija dnevno, plus kad dodamo sanitetski prijevoz, to je oko 400 intervencija dnevno. Veliki problem za Hitnu u Zagrebu predstavlja veliki broj poziva građana", objasnio je.

Pročitajte više