Ruske snage jutros su pogodile stambenu četvrt Harkiva supersoničnim balističkim projektilom s kasetnim punjenjem, pri čemu je ubijena najmanje jedna osoba, a više od 100 ih je ranjeno, objavila je ukrajinska policija.
Riječ je o projektilu 9M727, mlazno pogonjenom projektilu sličnom američkom Tomahawku, opremljenom tehnologijom smanjenog radarskog odraza, što ga čini teže uočljivim na radaru, izjavio je Serhij Bolivanov, načelnik regionalne policije.
Napad se dogodio u ranojutarnjim satima na Veliki petak, dan koji mnogi pravoslavni Ukrajinci tradicionalno provode pripremajući se za Uskrs.
"Jedan 79-godišnji muškarac ubijen je u svom stanu. Više od 100 osoba je ranjeno, a više od 500 izgubilo je svoje domove", rekao je Bolivanov. "Ranjeni imaju traume od eksplozije, posjekotine od gelera i u stanju su šoka. Među ozlijeđenima je sedmero djece."
Napad na Harkiv treći je zaredom u kojem Rusija koristi balističke projektile s kasetnim punjenjem protiv civilnih ciljeva.
Prošle nedjelje u napadu na Sumi poginulo je 35 ljudi, a tjedan ranije u Krivom Rihu ubijeno je 20 civila, od čega devetero djece.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski upozorio je da Rusija planira dodatne udare tijekom uskrsnog vikenda, s posebnim fokusom na energetsku infrastrukturu.
Rusko ministarstvo obrane tvrdilo je da je jutrošnji napad ciljao "lokacije s kojih se lansiraju ukrajinski dronovi", no nije pružilo dokaze za tu tvrdnju. Ukrajinske vlasti ističu da su mete bili isključivo civilni objekti.