Sanader ostaje u Remetinecu, odluka tek idući tjedan

Foto: Krešimir Žanetić

SANADER je skupio dvije nekretnine u vrijednosti 12,4 milijuna kuna kojima bi trebala biti plaćena jamčevina. Jamčevina bi tako trebala biti položena u hipoteci na navedene nekretnine, ako Sud to prihvati. No, glasnogovornik Županijskog suda Krešimir Devčić kazao je popodne kako je zasad odgođeno odlučivanje o ponuđenom jamstvu te da se čeka da se dostavi potpuna dokumentacija.

Kako nam je kazao Devčić u 16 sati, danas neće biti nikakve odluke o Sanaderu. "Tek u ponedjeljak će se znati", kazao nam je. Naime, najranije u ponedjeljak će izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda odlučivati o Sanaderovom prijedlogu jamčevine.

"Opstruiraju istragu"

"Ovaj put, s obrizom da doista nemamo vremena, gospodin Sanader želi što prije izaći, to je normalno, htjeli smo skratiti proceduru i dali smo kao zalog dvije nekretnine koje se nalaze na zagrebačkim adresama", kazala je za N1 Jadranka Sloković.

Sanaderovi odvjetnici rekli su novinarima da je Sud zatražio dokaz da je Suić vlasnik kuće, jer piše da je Suić vlasnik jedne polovice kuće, a piše i da je Suić vlasnik druge polovice kuće. "Konzultirat ćemo PMF da objasni kako dvije polovice sačinjavaju jedno cijelo", ironično su komentirali odvjetnici Ive Sanadera.


Oni tvrde da je ovo opstruiranje i smatraju da Sanader neće izaći na slobodu do druge polovice sljedećega tjedna.

Odvjetnik Suić za Media servis je potvrdio ranije kako je zahtjev predan Sudu.

"Predali smo zahtjev na sud da se nekretnine zamjene jamstvom! Očekujemo da Vijeće danas donese odluku", kazao je.

Obrana bivšeg premijera i predsjednika HDZ-a Ive Sanadera osigurala je dvije nekretnine te je od zagrebačkog Županijskom suda u petak zatražila da ih prizna kao jamstvo kako bi njihov branjenik istražni zatvor zamijenio obranom sa slobode.

"Imamo dvije nekretnine, čije su, to će biti iz iznenađenje", rekla je novinarima jedna od Sanaderovih odvjetnica Jadranka Sloković. Ipak, doznaje se kako su nekretnine koje su ponuđene kuća Sanaderova odvjetnika Gorana Suića te dio obiteljske kuće Mirjane Sanader.

Sanader na slobodu tek nakon eventualnog pravomoćnog rješenja

Glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić potvrdio je Hini da je na sud stigao prijedlog obrane o kojem će odlučivati izvanraspravno vijeće. Zasad nije poznato kada će se ročište održati, no moguće je da to bude još danas.

Na odluku izvanraspravnog vijeća stranke imaju pravo žalbe Vrhovnom sudu i tek nakon pravomoćnog rješenja Sanader bi mogao izaći iz zatvora u Remetincu.


"Tek nakon što odluka postane pravomoćna ona se mora provesti u zemljišnim knjigama ako se radi o nekretninama i onda se okrivljenika dovodi na sud kako bi dao obećanje da neće bježati i zatim ga se pušta iz istražnog zatvora", rekao je Devčić. Sanaderovi branitelji podnijeli su u petak prijedlog sudu da prizna nekretnine kao jamstvo pošto je Vrhovni sud dan ranije ukinuo presudu protiv Sanadera te mu produljio istražni zatvor u slučaju Fimi media i zamijenio ga jamstvom od 12,4 milijuna kuna.

Prihvatili li sud jamstvo, na zagrebačkom Općinskom sudu će se provesti uknjižba nekretnina, a Sanader mora obećati da neće bježati nakon čega će biti pušten iz istražnog zatvora u kojemu je gotovo tri godine i deset mjeseci. Nije poznato tko svojom imovinom jamči za bivšeg premijera, no njegov odvjetnik Čedo Prodanović izjavio je jučer da su neki ljudi koji su prije svojom imovinom jamčili za Sanadera izrazili spremnost da to ponovne učine.

Podsjetimo, Sanaderova imovina je blokirana, kao što je bila blokirana i kada je prvi put morao uplatiti jamčevinu za izlazak iz pritvora.

Sud je zabranio raspolaganje osobnom i obiteljskom imovinom vrijednom oko dva milijuna eura. U to spada i veći dio obiteljske kuće, umjetnine i brojni bankovni računi.

> Sanader nema za jamčevinu; Luka Bebić: I prije sam založio nekretninu za njega, i sada ću


Pri prvom izlasku na slobodu Mirjana Sanader je založila neblokiranu trećinu obiteljske kuće u Kozarčevoj, a pri izlasku iz pritvora Sanaderu su pomogli prijatelji. Novac su tada prikupljali Luka Bebić, Jerko Rošin i Mario Zubović.

Pale sve presude protiv Sanadera

Prvostupanjskom presudom uz Sanadera i HDZ krivim je proglašen i nekadašnji stranački rizničar Mladen Barišić, koji je kažnjen s tri godine zatvora. Bivša HDZ-ova blagajnica Branka Pavošević osuđena je na godinu i pol, a vlasnica agencije Fimi media Nevenka Jurak na dvije godine zatvora i oduzimanje 2,5 milijuna kuna imovinske koristi.

Uvjetnu kaznu dobio je bivši Sanaderov glasnogovornik Ratko Maček koji se jedini nije žalio na presudu.

Sanader, koji se nedugo nakon napuštanja premijerske pozicije 1. srpnja 2009. našao na meti Uskoka zbog brojnih afera, više nije osuđen ni u jednom slučaju jer je Ustavni sud ljetos ukinuo presudu u slučaju Hypo i Ina-MOL, koja je bila pravomoćna.

Još mu se sudi u slučaju Planinska u kojem je optužen za primanje 17 milijuna kuna "provizije", nakon što je Ministarstvo regionalnog razvoja kupilo zgradu od tvrtke bivšeg HDZ-ova saborskog zastupnika i vlasnika mesnica Stjepana Fiolića.


Sanader će se odsad, uplati li jamčevinu, u nastavku svih postupaka braniti sa slobode.

U ekstradicijskom zatvoru u Austriji i u remetinečkom zatvoru proveo je nešto manje od četiri godine.

Sanader, koji je na premijerskoj poziciji uživao veliki ugled te, po pisanju uglednog britanskog lista The Economist, transformirao HDZ i izveo Hrvatsku na europski put, uhićen je 10. prosinca 2010. u Salzburgu temeljem međunarodne tjeralice.

Hrvatskoj je izručen 18. srpnja 2011. godine, otkad se nalazi u Remetincu, osim razdoblja od 16. prosinca 2011. kada je uz jamčevinu od 12,6 milijuna kuna pušten na slobodu do 20. studenog 2012., kada je nepravomoćno osuđen u slučajevima Hypo i Ina-MOL .

Krajem kolovoza izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda odbilo je prijedlog Sanaderove obrane za ukidanjem istražnog zatvora i njegovim puštanjem da se brani sa slobode, na što su njegovi odvjetnici najavili ustavnu tužbu.

Vijeće je takvu odluku donijelo vodeći se sudskom praksom da se istražni zatvor u različitim predmetima ne može zbrajati, kao što se i u praksi Vrhovnog suda u istražni zatvor ne može uračunavati vrijeme provedeno na izdržavanju kazne zatvora i vrijeme provedeno u ekstradicijskom zatvoru.

Pročitajte više