Silovit potres kod Papue Nove Gvineje, prošla opasnost od tsunamija

Foto: USGS/Index

POTRES od čak 7,9 stupnjeva po Richteru zatresao je Papuu Novu Gvineju, koja je smještena je na tzv. "Vatrenom krugu", seizmički izuzetno aktivnom području u kojem su potresi vrlo uobičajeni.

Prema USGS-u, američkoj službi za praćenje potresa, epicentar potresa bio je 40 kilometara istočno od otoka New Ireland, najvećeg otoka Papue Nove Gvineje, te na dubini od 103 kilometra. Prvotna ocjena jakosti potresa iznosila je 8 stupnjeva po Richteru, ali je ubrzo smanjena za 0,1 stupanj.

Iako je odmah nakon potresa Pacifički centar za praćenje tsunamija izdao upozorenje o mogućim "opasnim valovima tsunamija u svim smjerovima", a u revidiranom upozorenju naveo kako se uz neke od obala Papue Nove Gvineje očekuju valovi visine od jednog do tri metra, opasnost je ipak prošla nakon nekoliko sati.

Upozorenje o tsunamiju odnosila se na obalna područja Papue Nove Gvineje, Solomonskih otoka, Indonezije, Naurua i ostalih okolnih otoka u razdoblju od tri sata od trenutka kad se dogodio potres.

Zasad još uvijek nema izvještaja o ozlijeđenima ili oštećenjima od potresa. Obzirom na činjenicu da je epicentar potresa bio vrlo duboko, ne očekuje se velika šteta jer je poznato da takvi potresi uzrokuju manju štetu od onih "plitkih".

Stanovnici navikli na podrhtavanje tla

Dobra vijest je da je otok New Ireland, najbliži epicentru potresa, vrlo brdovito područje, a njegovi stanovnici navikli su na jake potrese i odmah bježe na viša područja čim osjete jače podrhtavanje tla.

Kako to obično biva s vrlo jakim potresima, uskoro su uslijedila su još tri slabija, ali i dalje nezanemariva potresa: prvi od 5.5, drugi od 6, a treći od 5.1 stupnja po Richterovoj ljestvici. Epicentri slabijih potresa su u krugu od stotinjak kilometara od prvog i najjačeg potresa.

Pročitajte više