Sjeverna Koreja tvrdi da su slučajevi "groznice" i dalje ispod 200.000

Foto: EPA

DNEVNI broj slučajeva groznice u Sjevernoj Koreji ostao je ispod 200.000 drugi dan zaredom, objavili su državni medij, dok Pjongjang i dalje ne odgovara na južnokorejske i američke ponude da mu pomognu u borbi protiv prve priznate epidemije covida-19.

Val širenja koronavirusa koji je proglašen 12. svibnja izazvao je zabrinutost zbog nedostatka cjepiva, neadekvatne medicinske infrastrukture i potencijalne krize s hranom u toj zemlji od 25 milijuna stanovnika.

Američki predsjednik Joe Biden rekao je u subotu kako je Washington ponudio cjepiva protiv covida-19 Kini i Sjevernoj Koreji, ali "nije dobio odgovor".

Otežana procjena razmjera vala covida

Sjeverna Koreja u ponedjeljak je izvijestila o 167.650 novih bolesnika s temperaturom, a još je jedna osoba umrla. Više od 2,33 milijuna od ukupno 2,81 milijun prijavljenih slučajeva od kraja travnja oporavilo se u nedjelju navečer, objavila je sjevernokorejska državna novinska agencija KCNA. Službeni broj smrtnih slučajeva iznosi 68.

Dok je šutjela o ponudi za pomoć, Sjeverna Koreja se hvalila "povoljnim zaokretom" u situaciji s virusom u zemlji. "Svijest o krizi i odgovornosti dodatno jača u svakoj regiji, sektoru i radnom mjestu diljem zemlje kako bi se održao povoljan zaokret u naporima na prevenciji epidemije, a svi prodori epidemije suzbijaju se strogim provođenjem mjera zatvaranja", navela je KCNA.

Takve mjere protiv covida-19 mogu biti jedan od razloga zašto S. Koreja ne odgovara na ponudu, rekao je u nedjelju visoki dužnosnik američke administracije. Vjerojatno lišena zaliha testova, S. Koreja nije potvrdila ukupan broj osoba pozitivnih na koronavirus. Umjesto toga, zdravstvene vlasti izvješćuju o broju slučajeva sa simptomima groznice, što otežava procjenu razmjera vala covida, rekli su stručnjaci.

Vlasti su distribuirale hranu i lijekove diljem zemlje, a vojni su liječnici raspoređeni kako bi pomogli u distribuciji lijekova i provođenju pregleda.

KCNA je rekla da farmaceutske tvornice "ubrzavaju proizvodnju", ali nije elaborirala koji se lijekovi proizvode.

Pročitajte više