Srpski oporbenjak: Ruskog veleposlanika treba protjerati iz Srbije

Foto: Davor Javorovic/PIXSELL

OPORBENI zastupnik u Skupštini Srbije Aleksandar Olenik ocijenio je danas da veleposlanika Rusije u Beogradu Aleksandra Bocan-Harčenka treba "protjerati" iz Srbije jer se svojim ocjenama o francusko-njemačkom planu za Kosovo miješa u službenu politiku države.

"Ruski veleposlanik Bocan-Harčenko je zaslužio protjerivanje nakon sramne izjave da ne smijemo prihvatiti francusko-njemački plan za Kosovo, i to poslije 154 glasa 'za' u Skupštini", naveo je Olenik u priopćenju za javnost referirajući se na glasanje o prihvaćanju vladinog izvještaja o pregovorima o odnosima s Kosovom.

Olenik poznat po antiratnim stajalištima

On je, kako prenosi agencija Beta, optužio predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da "nema hrabrosti" niti odgovoriti Harčenku. "Zato mi, politički predstavnici Vojvođana, zahtijevamo njegovo protjerivanje", poručio je Olenik. Odvjetnik Aleksandar Olenik zastupnički mandat osvojio je na manjinskoj listi Zajedno za Vojvodinu-Vojvođani (ZZV), na kojoj je nastupio u koaliciji s Demokratskim savezom vojvođanskih Hrvata (DSHV) Tomislava Žigmanova. 

No kako je Žigmanov prihvatio mjesto ministra u srpskoj vladi, Olenik je ostao jedini zastupnik s te liste u srpskom parlamentu. To je proeuropska i građanska opcija i zalaže se za uvođenje sankcija Rusiji, a Olenik je u javnosti poznat kao zastupnik antiratnih stajališta.

Prošle godine mu je dodijeljeno da po službenoj dužnosti brani jednog od hrvatskih pilota koje srpsko pravosuđe optužuje za sudjelovanje u ratnom zločinu prema civilima tijekom akcije Oluja 1995. 

"Dominantno stajalište je da su EU, SAD i NATO krivi za rusku agresiju"

U danu kad je Olenik zatražio da se ruskog veleposlanika protjera iz Srbije, nevladina udruga Biro za društvena istraživanja (BIRODI) predstavila je rezultate istraživanja "Javno mišljenje u Srbiji i mediji", navodeći da je 71.8 posto ispitanika odgovorilo kako Srbija ne treba uvoditi sankcije Rusiji.

Anketirani većinom kao glavne krivce za rat u Ukrajini vide "sve osim Rusije". "Postoji stajalište koje je dominantno u društvu Srbije, a to je da su EU, SAD i NATO, zajedno s Ukrajinom, krivi za agresiju Rusije na Ukrajinu", rekao je direktor BIRODI-ja Zoran Gavrilović na konferenciji za novinare. 

Na pitanje kako bi se Srbija trebala ponašati prema situaciji u Ukrajini, najveći broj ispitanika odgovorio je "neutralno", dok 37.8 posto smatra da bi trebala podržati rusku stranu. 

Pročitajte više