Šustar ne odustaje: Biologija i vjera ne moraju biti suprotstavljene, dosta je logike mi ili oni

Screenshot: N1

NOVI ministar znanosti, obrazovanja i sporta, koji je ovih dana podigao prašinu zbog teksta u kojem govori kako je Bog mogući dizajner svemira (što je dio znanstvene zajednice odbacio), komentirao je ponovno svoje izjave o evoluciji i Bogu u emisiji Novi dan televizije N1.

On je, naime, izazvao kritike dijela znanstvene javnosti tezom da "opcija Boga kao stvoritelja svijeta" postoji. Intendant HNK Ivan pl. Zajca u Rijeci, Oliver Frljić, kao reakciju je organizirao inicijativu spaljivanja knjiga, koja ipak nije održana, već je najavljena ironično.

"Kolega radi posao i to medijski na način koji skreće pozornost na njihov rad. To u pluralnom, demokratkom društvu ima smisla. Drago mi je da se pozornost skrenula na Ruđera Boškovića i na akademsku raspravu oko dizajna, odnosa znanosti i religije. O tome se nije puno raspravljalo u Hrvatskoj, a sad je izašlo van i to je dobro, da ne ostane samo u akademskom prostoru.

"Dosta je logike mi li oni"

Mogu razumjeti reakcije g. Frljića, ali moram reći da mi je iznimno drago što su me studenti iz Splita pozvali da napravimo tribinu gdje bi se raspravljalo o odnosu znanosti i religije, što je jako lijepa tema. Ja sam biolog i imao sam puno iskustva s tom materijom, ja to predajem i jako dobro poznajem. Tu su stvari kristalno jasne, ali ja jesam vjernik i to ne moraju nužno biti suprotstavljene vrijednosti.

Došlo vrijeme da ta pluralnost izađe van, jer dosta je logike mi li oni, radikalizira se javni prostor. To je super što se raspravlja, g. Frljić također sudjeluje u raspravi, ali moramo imati neke okvire. Ta rasprava mora biti izvedena prema dobrim običajima. Zato mi je drago što su me studenti pozvali da prezentiram argumente, bit će to lijepa i interesantna rasprava", rekao je Šustar.


"Sjednice u Saboru nisu naporne"

"Ako govorimo o filozofiji, ja pripadam angloameričkoj analitičkoj tradiciji. Strukturiranje argumenata naučio sam na sveučilištu Columbia u New Yorku, odnosno kako napadati tuđu tezu prema pravilima, to može biti model i za politiku. Sjednica u Saboru koja se često kritizira, a ja sam je pratio i bilježio i ne bih se složio da je bila naporna. Bila je vrlo dobro strukturirana uglavnom, parlamentii u demokracijama tako i raspravljaju, stoga zadovoljan sam razinom argumentacije.

Naravno da kad napravite prijedlog zakona to će biti teško iskomunicirati. Dobro je da stvari izađu van, ali i da rasprava ima pravila. To mora početi funkcionirati kod nas. Europski parlamenti raspravljaju nimalo mirno."

Pročitajte više