Sve više zaraženih koronavirusom, Kina zabranila prodaju divljih životinja

Foto: EPA

SPOSOBNOST širenja koronavirusa sve je veća i očekuje se da će se broj zaraženih povećavati, objavilo je u nedjelju nacionalno kinesko povjerenstvo za zdravlje dok je više od 2000 osoba širom svijeta zaraženo, a 56 osoba preminulo od bolesti.

Nacionalni povjerenik za zdravlje Ma Xiaowei na konferenciji za novinare kazao je kako su znanja o tom virusu ograničena.

Virus može zaraziti druge i tijekom inkubacije

Po njegovim riječima, inkubacija traje od jednog do 14 dana, a virus može zaraziti druge i tijekom toga razdoblja, što nije bio slučaj sa SARS-om, koji je također uzrokovan koronavirusom koji je krenuo iz Kine i ubio gotovo 800 osoba širom svijeta tijekom 2002. i 2003.

Napori da se ograniči širenje koji su do sada obuhvatili ograničavanje prometa putnika te otkazivanje događaja na kojima se okuplja velik broj ljudi bit će pojačani, kazao je Ma drugog dana kineskih novogodišnjih blagdana.

Virus, za koji se vjeruje da se proširio prošle godine s tržnice morske hrane u gradu Wuhanu u središtu Kine, gdje se ilegalno prodaju divlje životinje, proširio se na druge kineske gradove, među kojima i Peking i Šangaj, te na druge države među kojima i SAD, Tajland, Južnu Koreju, Japan, Australiju, Francusku i Kanadu.

Predsjednik Xi Jinping na sastanku politbiroa u nedjelju rekao je da je Kina suočena s teškom situacijom dok vlasti širom svijeta pokušavaju spriječiti pandemiju.

Kina uvodi zabranu prodaje divljih životinja

U nedjelju je Kina objavila da uvodi zabranu prodaje divljih životinja na svim tržnicama, restoranima i internetskim platformama. Kineske tržnice smatraju se inkubatorima virusa koji s divljih životinja prelaze na ljude. Zmije, paunovi, krokodili i druge vrste prodaju se na tim platformama.

SAD je objavio da povlači konzularno osoblje iz Wuhana.

Svjetska zdravstvena organizacija ovog tjedna nije proglasila zarazu globalnim hitnim stanjem, no neki zdravstveni stručnjaci nisu uvjereni da Kina može ograničiti širenje te bolesti.

U nedjelju je Kina potvrdila da je do 25. siječnja 1975 osoba zaraženo tim virusom, a dosad je od bolesti preminulo njih 56.

Mjere provedene u Kini obuhvaćaju i karantenu nad Wuhanom, gradom od 11 milijuna stanovnika do kojeg prometuju samo vozila hitnih službi.

Zdravstvene vlasti u Pekingu pozvale su u nedjelju stanovnike da izbjegavaju rukovanje i uputile ih da se pozdravljaju mahanjem ruke, a najavile su i da će se početak nastave nakon novogodišnjih blagdana odgoditi.

Izbijanje zaraze zasjenilo je proslavu kineske Nove godine kada putuju stotine milijuna Kineza. Mnoga su turistička odredišta zatvorena, a događaji na otvorenom otkazani, kao i projekcije u kino-dvoranama.

Nadzor u zračnim lukama nije tako učinkovit

Novootkriveni virus alarmirao je zbog toga što je mnogo toga još kod njega nepoznato, primjerice koliko je opasan i koliko se brzo može širiti među ljudima.

Izaziva upalu pluća koja je u nekim slučajevima bila smrtonosna.

U subotu je Hong Kong proglasio izvanredno stanje i otkazao proslave te ograničio odlaske u ostali dio Kine. U nedjelju su zatvoreni hongkonški Disneyland i tematski Ocean Park. Šangajski Disneyland već je ranije zatvoren.

U Hong Kongu je potvrđeno pet slučajeva zaraze.

Kanada je u subotu potvrdila da je otkrila prvi slučaj zaraze kod stanovnika koji se vratio iz Wuhana, a isti dan je i Australija potvrdila prvih četvero oboljelih. U Maleziji su otkrivena četiri slučaja, a Francuska je u petak objavila prve europske slučajeve bolesti. I u SAD-u je zabilježeno nekoliko slučajeva.

Zračne luke širom svijeta pojačale su zdravstveni nadzor putnika iz Kine, no mjera nije tako učinkovita jer je, primjerice, dvoje od troje oboljelih u Francuskoj doputovalo u tu zemlju iz Kine bez simptoma bolesti.

Pročitajte više