Trump je žestoko nagazio Kinu, Biden je to nastavio. Koga Peking želi u Bijeloj kući?

Foto: Epa, Profimedia, Shutterstock

Donald Trump je kao predsjednik uveo mjere za otežavanje prodora Kine na američko tržište, a Joe Biden je nastavio tu politiku. Čiju pobjedu na predsjedničkim izborima priželjkuje Peking? Ključno predizborno obećanje Donalda Trumpa uoči američkih predsjedničkih izbora 2016. godine bilo je obuzdavanje napretka Kine, koja je već tada prijetila svrgavanjem Sjedinjenih Država s pozicije najvećeg svjetskog gospodarstva, piše DW.

Pozivajući se na nepoštenu trgovinsku praksu Pekinga, koja uključuje plasiranje jeftinih proizvoda na globalno tržište, ometanje pristupa kineskom domaćem tržištu i krađu intelektualnog vlasništva, Trump je obećao da će nametnuti carine azijskom rivalu i vratiti proizvodnju u SAD.

Prve mjere počele su stupati na snagu godinu dana nakon Trumpove pobjede. Odnosile su se na kineske solarne panele i perilice rublja, no kasnije su se proširile na tisuće drugih proizvoda iz Kine. Ogromna promjena politike zaprepastila je Peking, koji je odgovorio istim mjerama za američku robu.

Pritisak na Kinu raste

Godine 2021. očekivalo se da će Bidenova administracija poništiti većinu onoga što se smatralo Trumpovim političkim greškama. Umjesto toga, demokratski predsjednik je bio čvrst i zadržao većinu mjera. Zatim je nametnuo kontrolu izvoza američkih proizvoda visoke tehnologije, uključujući nedavno i napredne čipove koji se koriste za napajanje platformi umjetne inteligencije (AI) i vojnog hardvera.

"Biden je podigao ulog protiv Kine dovodeći ga na novu razinu", govori za DW Michele Geraci, profesor financija na Sveučilištu New York (NYU) u Šangaju. "Dok je Trump uglavnom gledao na rebalans trgovinskog deficita, Biden je obuzdavanje Kine učinio više filozofskim i političkim pitanjem", dodaje.

Biden se suočio s kritikom i studijama koje pokazuju da carine zapravo štete američkom gospodarstvu. Američko-kinesko poslovno vijeće utvrdilo je da je skoro četvrt milijuna američkih radnih mjesta izgubljeno kao rezultat te politike.

"Kada već uvedete carine Kini, vrlo je teško politički ih ukloniti jer možete biti optuženi da ste previše meki", rekao je za DW Antonio Fatas, profesor ekonomije na INSEAD Business Schoolu u Singapuru. "Mislim da je Biden napravio političku računicu da ih je bolje zadržati", dodao je.

Biden i obuzdavanje Kine

Nakon što je Biden došao na vlast, dogodili su se važni geopolitički pomaci, uključujući i pitanje Tajvana. To je nagnalo demokratskog predsjednika da obeća da će američka vojska braniti tu otočnu državu u slučaju kineske invazije. Biden je tada zatražio podršku američkih saveznika.

David Sacks, suradnik za azijske studije u Vijeću za vanjske odnose (CFR) sa sjedištem u Washingtonu, u razgovoru za DW govori da je američka pozicija u Aziji mnogo jača pod Bidenom, navodeći jaču trilateralnu suradnju između SAD-a, Japana i Južne Koreje, kao i sličan sigurnosni pakt između SAD-a, Velike Britanije i Australije pod nazivom AUKUS, koji uključuje pomoć Canberri u nabavi podmornica na nuklearni pogon.

"Suradnja na području sigurnosti između SAD-a i Tajvana također je dostigla do sada neviđeno visoku razinu. Dakle, ako ste donositelj odluka u Pekingu, mislim da ne možete biti zadovoljni dinamikom u regiji pod Bidenom", dodao je.

Embargo na čipove neće zaustaviti ambicije Kine

Bidenov embargo na čipove, koji je prvi put najavljen u listopadu 2022. i proširen na vrhunske AI čipove krajem prošle godine, sprečava prodaju poluvodiča koje su dizajnirali američki proizvođači čipova.

Peking je tehnološku dominaciju učinio ključnim elementom budućeg gospodarskog rasta zemlje, ali vjeruje se da je Kina 10 do 15 godina iza SAD-a što se tiče naprednog dizajna čipova.

Dok se američki kreatori politike nadaju da će zadržati tu prednost, embargo je samo ohrabrio Peking, koji je za naredno desetljeće planirao investirati 250 milijardi dolara (230 milijardi eura) u domaću proizvodnju čipova.

"Embargo na čipove i drugu visokotehnološku robu vrlo je loš", smatra Geraci. "Kineski odgovor je samo: 'Ako mi ga ne prodaš, napravit ću ga sam'", dodao je.

Ovaj profesor na NYU u Šangaju za DW objašnjava da će kineska ulaganja u proizvodnju čipova smanjiti jaz na oko 5 do 8 godina, ali što je još gore, SAD će izgubiti ključno izvozno tržište za svoje čipove.

Koga Peking želi u Bijeloj kući?

Na pitanje koga bi Kina više voljela za predsjednika Sjedinjenih Država - Trumpa ili Bidena, Sacks odgovara da Peking ipak preferira kontinuitet s aktualnim demokratom. Razlog: mogućnost povećavanja carina na kinesku robu do 60 posto, čime prijeti Trump.

"Kinezi ne vole Bidenovu politiku prema Kini, ali im je jasno kako bi mogle izgledati sljedeće četiri godine s njim. S druge strane, ne sviđa im se Trumpova nepredvidivost jer su još uvijek prilično konzervativni i ne vole neizvjesnost", rekao je za DW.

Fatas iz INSEAD-a smatra da Kina može očekivati veća ograničenja američke trgovine ako Biden bude ponovno izabran jer će Washington nastaviti obuzdavati ekonomske i vojne ambicije Pekinga.

"Hoće li ova ograničenja nestati u Bidenovom drugom mandatu? Sumnjam. Hoće li biti mnogo gore? Moguće. Ako Kina izazove probleme u vezi s Tajvanom ili Rusijom, što šteti interesima SAD-a, tada ćete vidjeti više sankcija", govori Fatas.

Geraci, pak, vjeruje da bi Trumpova pobjeda bila bolja za odnose između SAD-a i Kine, što u razgovoru za DW objašnjava ovako: "Oni barem dijele zajedničku osnovu i mogu razgovarati. Ali s drugim Bidenovim mandatom Kina ne može promijeniti svoj autoritarni politički sustav kako bi zadovoljila SAD."

Pročitajte više