VIDEO Objavljene cijene struje za građane i firme, vlada ograničila cijene hrane

Foto: Pixsell/Patrik Macek

PREMIJER Andrej Plenković na sjednici vlade predstavio je paket mjera za pomoć građanima, firmama, javnom sektoru i nevladinim udrugama težak gotovo 21 milijardu kuna.

"Idemo sa snažnom intervencijom"

"S ciljem zaštite građana, gospodarstva, društva, ponovo idemo sa snažnom intervencijom", rekao je u uvodu sjednice vlade premijer Andrej Plenković.

Ukupni paket mjera po njegovim je riječima težak gotovo 21 milijardu kuna. Vlada po njegovim riječima donosi "snažan, pravedan i sveobuhvatan" program kojim osigurava standard građana, čuva funkciju javnih ustanova i zadržava visok rast gospodarstva. Program je po njegovim riječima pravedan jer je usmjeren najviše onima koje najviše pogađa rast cijena i kojima je pomoć najpotrebnija.

"Nalazimo se u vremenu globalnih poremećaja. Brojni su uzroci energetske krize i rasta cijena. Glavni razlog je ruska agresija na Ukrajinu, koja je trajno narušila i odnose Rusije i Zapada. Pritom klimatske promjene, suše i poplave, doprinose poskupljenju energenata. Uz to, Kina je značajno usporila proizvodnju zbog pandemije covida", rekao je Plenković.

Plenković pokazuje prezentaciju u kojoj se na grafovima vidi porast cijena nafte, plina i struje. "To je svijet u kojem živimo i u kojem djelujemo kao društvo i gospodarstvo", rekao je Plenković pa govorio o mjerama koje je vlada ranije poduzela kako bi ograničila cijene plina i goriva na pumpama.

"Koji je odgovor vlade? Snažan, sveobuhvatan i pravedan. Mora očuvati standard građana, održati funkcioniranje institucija i zadržati snažan rast gospodarstva", rekao je Plenković uoči predstavljanja novih mjera. 

"Ovo je kriza bez presedana"

"Važno je da rast na razini cijele godine bude iznad predviđanja i očekivanja. Pravednost je bitna jer je usmjeren najviše onima koje pogađa rast cijena i kojima je pomoć najpotrebnija. Mi ovdje redistribuiramo ovo što nam je na raspolaganju. Ovo je kriza bez presedana", rekao je Plenković.

"Osim kućanstava, mjere ciljaju i javni i civilni sektor, ali i gospodarstvo. Oni koji rade na tržištu i plaćaju poreze, kojima je kriza utjecala na troškove, nismo zaboravili na njih. Brinemo i o ranjivim skupinama za koje smo napravili poseban paket. Ne zaboravljamo ni dugoročni smjer, a to je naznaka kamo idemo, a to je ubrzana tranzicija na obnovljive izvore energije. To rade sva društva koja gledaju unaprijed", rekao je Plenković.

Ublažavanje rasta cijena energije

 

Kućanstva će, prema vladinom paketu, od 1. listopada ove do 31. ožujka, za potrošnju do 2500 kilovatsati struje plaćati 59 eura po megavatsatu, a za potrošnju povrh toga prosječno 88 eura. U kategoriju kućanstava prebacuju se i vrtići, škole, fakulteti, domovi za umirovljenike, nevladine udruge, vjerske zajednice, općine, gradovi i drugi. Za njih se uvodi univerzalna usluga za kućanstva s cijenom od 62 eura po megavatsatu.

Kod poduzetništva, oni koji za pola godine potroše ispod 250 tisuća kilovatsati plaćat će 0.52 kune po kilovatsatu, a iznad te potrošnje 1.76 eura.

Uvodi se i kategorija velikih potrošača, koji troše više od 2.5 gigavata, a plaćat će 250 eura po megavatsatu u idućih šest mjeseci.

"Tko bude trošio manje, plaćat će nižu cijenu. Oni koji potroše više, idu u viši cjenovni razred", rekao je Plenković.

"Smatramo da u ovakvim okolnostima niz subjekata ne možemo tretirati kao gospodarske subjekte. To su škole, bolnice, vjerske zajednice, gradovi, općine, komunalna poduzeća, vrtići, koji imaju drugu svrhu. Njima smo osigurali univerzalnu struju, koja je malo viša od cijene za kućanstva", rekao je premijer.

Najavio je i nove cijene struje za poduzetnike, odnosno firme, koje je vlada podijelila u tri kategorije, ovisno o potrošnji.

Cijene plina za kućanstva ostaju iste do 1. travnja 2023.

 

Cijene plina do 1. travnja 2023. ograničene su za kućanstva.

Kod toplinske energije, za 160 tisuća kupaca nepromijenjena je jedinična cijena za kućanstva i poduzetnike u centralnim i zatvorenim sustavima, što znači da nema povećanja cijena do 31. ožujka iduće godine.

Uvedene su i mjere pomoći za one koji se griju na drva, ukupno vrijedne 1.1 milijun kuna, a premijer je najavio da će vlada idućega tjedna ograničiti i cijene plina u bocama. 

"Kad je riječ o poduzećima, kad smo shvatili što se događa s tržištima i da je nerealno visok rast cijena zbog ovih okolnosti, niz zemalja zalaže se za to da se na razini EU poduzmu zajedničke mjere kojima bismo obuzdali rast cijena plina. Ministar Filipović danas ide na sastanak u Bruxelles, gdje ćemo se zalagati za cjelovito i zajedničko rješenje. Nije realno očekivati da će ijedna država to sama za sebe riješiti bez ulaženja u financijski ofsajd", rekao je Plenković.

"Hrvatska će moći pridonijeti tu dosta svojom infrastrukturom, od plinovoda i naftovoda i terminala za ukapljeni plin", rekao je premijer.

Ograničenja cijena grijanja

"Onima koji su u sustavu toplinske energije neće se mijenjati cijena grijanja praktički do kraja sezone grijanja", rekao je Plenković. 

Ograničava se i cijena drveta koje ljudi koriste za ogrjev te ukapljenog naftnog plina (propan butan).

Ograničava se i cijena osnovnih prehrambenih proizvoda.

Plenković je predstavio i mjere za socijalno ugrožene.

Jednokratne isplate umirovljenicima

 

Donesena je i odluka o isplati jednokratnog novčanog primanja korisnicima mirovine radi ublažavanja posljedica porasta cijena. Onima s mirovinama do 1850,00 kuna isplatit će se 1200 kuna; od 1850,01 do 2350,00 kuna 900 kuna; od 2350,01 do 3350,00 kuna 600 kuna i od 3350,01 do 4360,00 kuna 400 kuna. 

Vlada je odlučila isplatiti i jednokratni novčani primitak korisnicima doplatka za djecu, i to za jedno dijete 300; dvoje 500; troje 700; četvero 900 i petero 1100 kuna po korisniku. 130 tisuća korisnika.

Studentima je vlada namijenila potpore kroz veće stipendije i potpore studentskim centrima kako bi osigurala nepromijenjenu cijenu od 6.50 kuna u studentskim centrima, a ide se i na povećanje studentskih neoporezivih primitaka s 15 na 24 tisuće kuna za primitke u 2022. godini.

Za poljoprivrednike je vlada u paketu pripremila potpore od 100 milijuna kuna, a isti iznos predviđen je i za ribare.

Povećanje neoporezivih primitaka

U sklopu vladina paketa za borbu protiv poskupljenja je i povećanje iznosa neoporezivih primitaka propisanih Pravilnikom o porezu na dohodak. Tako se neoporezive prigodne nagrade s 3000 povećavaju na 5000 kn godišnje, a novčane nagrade za radne rezultate i drugi oblici dodatnog nagrađivanja radnika s 5000 na 7500 kn.

Dar djetetu do 15 godina povećava se sa 600 kn na tisuću kn godišnje, kao i dar u naravi. Neoporezive novčane paušalne naknade za podmirivanje troškova prehrane radnika povećavaju se s 5000 na 6000 kn godišnje, a naknade za korištenje privatnog automobila u službene svrhe s 2 kune po kilometru na 3 kune.

Neoporezive otpremnine prilikom odlaska u mirovinu povećavaju se 8000 na 10.000 kn.

Potporu od 1.47 kuna po litri dizela mogu očekivati prijevoznici, a za energetsku učinkovitost kuća i višestambenih zgrada potpore su gotovo milijardu kuna.

Poticat će se i izgradnja sunčanih elektrana, izgradnja toplinskih stanica i sl., a ukida se i PDV na isporuku i izgradnju solarnih ploča. Osigurano je i 3.8 milijardi kuna za kredite i jamstva za poduzetnike te 3.1 milijarda kuna jamstva za izvoznika 

Stiže poseban porez na dobit, odnosi se na firme čija dobit je jako narasla u krizi

"Paket će zaštititi građane, cijeli javni i nevladin sektor, zaštitit će i hrvatske firme. Nitko nije ostavljen po strani. Omogućit ćemo mirnu i predvidljivu jesen i zimu. Svi će znati kakvi će im biti troškovi u ovim globalnim uvjetima. Osigurat ćemo funkcioniranje javnih institucija i ustanova, zaštitit ćemo gospodarstvo i radimo na energetskoj neovisnosti Hrvatske", rekao je Plenković.

"Uz to šaljemo i poruku o potrebi za štednjom energije, svi se trebaju držati preporuka koje smo donijeli u srpnju. To se odnosi i na građane i na gospodarstvo i ostale aktere", rekao je.

"Predložit ćemo saboru poseban porez na dobit zbog pravedne raspodjele tereta krize. Želimo oporezovati ona poduzeća čija dobit je posebno narasla u okvirima krize. S ovako snažnim paketima svatko mora dati doprinos, prekomjerna dobit nije primjerena ovim okolnostima", rekao je Plenković.

"Ovo može napraviti samo snažna država" 

"Ovaj paket je težak skoro 21 milijardu kuna. Ponašamo se u skladu s politikom ravnoteže. Želimo ostati u razini predviđanja i što se tiče proračuna, kreditnog rejtinga. Naš smjer je bio smanjenje javnog duga, doći u suficit, ući u eurozonu i Schengen za nekoliko mjeseci. Time Hrvatsku pozicioniramo među samo 15 zemalja koje su u EU, NATO-u, Schengenu i eurozoni. To može napraviti samo snažna država, koja je zaštićena svojim položajem u europskoj obitelji", zaključio je Plenković.

Pogledajte sve mjere na jednom mjestu

Vladin paket mjera pomoći by Index.hr on Scribd

Pročitajte više