VIDEO Propalestinski prosvjed u centru Zagreba. "Prekinimo suradnju s Izraelom"

Foto: Josip Regović/PIXSELL

Studentske i građanske inicijative organizrale su prosvjed pod nazivom "Prekinimo akademsku suradnju s Izraelom!", koji se održao danas na Europskom trgu u Zagrebu.

Prosvjed su organizirale Studentice za Palestinu, Inicijativa za akademiju solidarnosti i epistemičke pravde te Inicijativa za slobodnu Palestinu. Organizatori u svom pozivu navode kako žele ukazati na, kako tvrde, odgovornost europskih i hrvatskih institucija u kontekstu aktualnih sukoba na Bliskom istoku.

U fokusu njihovih zahtjeva nalazi se program Europske unije Obzor Europa (Horizon Europe), kroz koji se financiraju istraživački i inovacijski projekti. Organizatori ističu da Izrael sudjeluje u tom programu temeljem posebnog sporazuma s Europskom unijom te navode podatak da su izraelske institucije od 2021. godine primile više od milijardu eura sredstava.

 

Traže prekid suradnje s Izraelom

U pozivu se također problematizira suradnja pojedinih hrvatskih znanstvenih i obrazovnih institucija s izraelskim partnerima na projektima financiranim kroz navedeni program, kao i na drugim oblicima međunarodne suradnje.

Organizatori tvrde da dio tih projekata uključuje tehnologije koje se mogu koristiti u sigurnosne i vojne svrhe, dok istodobno naglašavaju da i šira akademska suradnja, prema njihovom stajalištu, doprinosi legitimiranju politika izraelske države.

Kao jedan od zahtjeva ističu potpuno isključenje Izraela iz programa Obzor Europa, povlačeći paralelu s odlukom Europske unije da nakon početka ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine ograniči sudjelovanje Rusije u tom programu.

Najavljeni prosvjed dio je šire koordinirane akcije, a prema navodima organizatora, slične aktivnosti planiraju se u više od 20 europskih gradova, gdje studentske inicijative organiziraju prosvjede i blokade vezane uz isto pitanje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.