Zašto prosvjeduju francuski farmeri?

Foto: EPA

Francuski poljoprivrednici blokirali su danas autoceste prema Parizu i nastavljaju s prosvjedima, unatoč mjerama pomoći koje je najavila francuska vlada, javlja Reuters.

Brojni poljoprivrednici diljem Europe žale se da Europska unija ne čini dovoljno da im pomogne u borbi s međunarodnom konkurencijom i globalizacijom.

Zašto prosvjeduju poljoprivrednici?

Poljoprivrednici u Francuskoj, najvećem poljoprivrednom proizvođaču u EU, nezadovoljni su niskim primanjima i tvrde da su zagušeni pretjeranim propisima o zaštiti okoliša.

Neke njihove zabrinutosti, poput konkurencije jeftinijeg uvoza i ekoloških pravila, dijele proizvođači i u ostatku EU, dok su druga pitanja poput pregovora o cijenama hrane specifičnija za Francusku.

Poljoprivrednici tvrde da je pritisak vlade i malih trgovaca da smanje inflaciju hrane ostavio mnoge proizvođače u problemima da pokriju visoke troškove energije, gnojiva i transporta.

Vladin plan za postupno ukidanje poreznih olakšica za poljoprivrednike na dizelsko gorivo, kao dio šire politike energetske tranzicije, također je bio predmet sukoba.

Velik uvoz iz Ukrajine oslobođen carina nakon ruske invazije te obnovljeni trgovinski sporazum između EU i južnoameričke tvrtke Mercosur potaknuli su dodatno nezadovoljstvo zbog nepoštene konkurencije na tržištima šećera, žitarica i mesa.

Poljoprivrednici zamjeraju EU da time vrši pritisak na europske cijene, a istovremeno taj isti uvoz ne ispunjava ekološke standarde koji su nametnuti poljoprivrednicima u EU.

Žale se na jeftiniji uvoz iz Ukrajine, povećanje troškova, ekološke zahtjeve...

Poljoprivrednici se protive pravilima EU o subvencijama, kao što je nadolazeći zahtjev da se 4% poljoprivrednog zemljišta ostavi neobrađenim i kompliciranim provedbama politike EU u Francuskoj.

Zelene politike smatraju proturječnim s ciljem da Europa postane samodostatnija u proizvodnji hrane i drugih osnovnih dobara, nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Francuska vlada sada je pod pritiskom da ublaži krizu uoči europskih izbora u lipnju i godišnjeg sajma farmi u Parizu krajem veljače.

Premijer Gabriel Attal najavio je 26. siječnja ukidanje povećanja poreza na dizel za poljoprivrednike. Također je iznio korake za smanjenje birokracije i ponudio dodatnu pomoć, uključujući poljoprivrednike pogođene bolešću stoke na jugu zemlje.

Prve najave izazvale su različite reakcije, a sindikati poljoprivrednika pozvali su na nastavak prosvjeda.

Vlada zadržava tolerantan stav prema prosvjedima, unatoč nekim nasilnim incidentima. Međutim, policija je naredila da zaštiti pariške zračne luke i tržnicu hrane nakon agresivnih poruka nekih poljoprivrednika.

U idućim danima očekuje se objava daljnjih mjera potpora poljoprivrednicima.

Francuska bi mogla odustati od ukrajinskog uvoza i ekoloških normi

Budući da se većina poljoprivrednih politika i subvencija utvrđuje na razini EU, Pariz traži ustupke od ostalih članica, poput izuzeća od zahtjeva za ostavljanje zemljišta neobrađenima.

Što se tiče trgovine, još jednog područja kojim se upravlja na razini EU, ministar poljoprivrede Marc Fesneau pozvao je na mjere za sprječavanje uvoza iz Ukrajine koji destabilizira tržišta EU, posebice šećera, peradi i jaja. To označava promjenu francuske politike koja se prethodno protivila potezima istočnih zemalja EU koje su nastojale ograničiti uvoz i protok ukrajinskih proizvoda.

Poljoprivrednici prosvjeduju i u Njemačkoj, Belgiji, Rumunjskoj

Promet prema Bruxellesu danas su u zaustavili i belgijski farmeri. Glasno su trubili te pobacali pet kamiona voća iz Španjolske, izvijestili su belgijski mediji.

Njemačka se također suočila s napetostima i prosvjedima koji su izbili nakon odluke vlade da postupno ukine porezne olakšice na dizel. Ranije ovog mjeseca Berlin je bio prepun kamiona i traktora.

I u Rumunjskoj su poljoprivrednici i vozači kamiona ovog mjeseca prosvjedovali protiv visokih troškova te su blokirali pristup graničnom prijelazu s Ukrajinom.

Pročitajte više